ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Στην Super League o OΦΗ!

Στην Super League o OΦΗ!

Ο ΟΦΗ εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδο του και επιστρέφει στην μεγάλη κατηγορία μετά από τρία χρόνια, μετά τη νίκη που πέτυχε απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου με σκορ 0-1.

O ΟΦΗ κατάφερε να πάρει τη νίκη και τους τρείς βαθμούς, με τους οποίους εξασφαλίζει την άνοδο αλλά και παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Ο ΟΦΗ παρατάχθηκε με τον Στρέζο κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ τον Μπολάκη, αριστερό μπακ τον Κοιλιάρα και στο κέντρο της άμυνας τους Κομεσίδη και Ποτουρίδη. Στη μεσαία γραμμή βρίσκονταν οι Μαχαίρας, Νάστος και Πουρτουλίδης, ο οποίος είχε ελεύθερο ρόλο, δεξιά στην επίθεση ο Κουτσιανικούλης, αριστερά ο Ντίνας και στην κορυφή της επίθεσης ο Βουό.

Ο Απόλλων Πόντου ήταν αυτός,  που μπήκε πιο επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας την κατοχή και δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ. Πρώτη καλή στιγμή στο 4' με τον Στρέζο να αποκρούει το σουτ του Χασομέρη. Στο 17' ο Συμελίδης έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ, όμως η μπάλα πήρε ύψος και πέρασε πάνω από την εστία της κρητικής ομάδας. Ο ΟΦΗ έχασε τρείς μεγάλες ευκαιρίες να προηγηθεί, με το κοντινό σουτ του Βουό στο 22' να καταλήγει άουτ, στο 41' με τον Ντίνα να κάνει ένα καταπληκτικό σουτ και την μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και στο 45' με τον Κουτσιανικούλη να πλασάρει από κοντά προς την αντίπαλη εστία, ο Καλογεράκης όμως πρόλαβε και απομάκρυνε.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και απείλησαν αρκετές φορές την εστία του Στρέζου, με πιο χαρακτηριστική αυτή στο 59ο λεπτό, όπου ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ απέκρουσε την κεφαλιά του Σαμαρά. Στο 70' η ομάδα της Καλαμαριάς έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Αμαραντίδη, γεγονός που διευκόλυνε αρκετά τον ΟΦΗ. Στο 78ο λεπτό ο Κοέλιο, ο οποίος είχε περάσει στο ματς λίγο νωρίτερα, ανατράπηκε από τον Καλογεράκη και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Θανάσης Ντίνας, ο οποίος ευστόχησε και έκανε το 0-1, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Από εκείνη τη στιγμή η ομάδα του Ηρακλείου ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, "αγγίζοντας" μάλιστα το δεύτερο γκολ στο 94' με το πλασέ του Κοέλιο να καταλήγει άουτ.

Με την νίκη που πήρε ο ΟΦΗ επιστρέφει οριστικά στην μεγάλη κατηγορία, εκεί που ανήκει!

Δείτε στο παρακάτω video τις καλύτερες στιγμές του αγώνα:

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Απόλλων Πόντου: Καλογεράκης, Αμαραντίδης, Καλί, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Συμελίδης, Βλαχομήτρος (67' Ηλιάδης), Βεργώνης, Καλογέρης (86' Καλαϊτζίδης), Χασομέρης (90' Λιόνης), Σαμαράς

ΟΦΗ: Στρέζος, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Μπολάκης, Κοιλιάρας (37' λ.τ. Αργυρόπουλος), Νάστος, Μαχαίρας (57' Παπαστεριανός), Πουρτουλίδης (76' Κοέλιο), Βουό, Κουτσιανικούλης, Ντίνας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βρέσκας (Πιερίας) με βοηθούς τους Τζιώτζιο (Θράκης) και Θεοδώρου (Πιερίας). Τέταρτος ο Σιδηρόπουλος (Έβρου).

Το live του αγώνα:

Ο ΟΦΗ εξασφάλισε και μαθηματικά πλέον την άνοδο στην Super League!

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+3' ο ΟΦΗ "άγγιξε" το δεύτερο γκολ, με το πλασέ του Κοέλιο να περνά ελάχιστα άουτ

Έχει ξεκινήσει ο έξτρα χρόνος

90' κλείνει τις αλλαγές του ο Απόλλωνας μς τον Λιόνη να περνά στη θέση του Χασομέρη

-Ο ΟΦΗ ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά

86' δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Καλαϊτζίδης στη θέση του Καλογέρη

79' Ο Ντίνας εκτελεί το πέναλτι και ευστοχεί, κάνοντας το 0-1 για τον ΟΦΗ

78' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ! Ο Καλογεράκης ανέτρεψε τον Κοέλιο και ο διαιτητής σωστά υπέδειξε πέναλτι

76' Ο Κοέλιο θα είναι η τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο οποίος θα μπει αντί του Πουρτουλίδη

70' κόκκινη κάρτα στον Αμαραντίδη. Με δέκα παίκτες θα συνεχίσει ο Απόλλων

67' αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ηλιάδης θα περάσει στο παιχνίδι αντί του Βλαχομήτρου

59' μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, κεφαλιά του Σαμαρά, απέκρουσε ο Στρέζος

57' αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Παπαστεριανός στη θέση του Μαχαίρα

54' κεφαλιά του Σαμαρά, μπλοκάρει ο Στρέζος

-Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες

Έναρξη β' ημιχρόνου

Λήξη α' ημιχρόνου Απόλλων Πόντου - ΟΦΗ 0-0

45' άμεση απάντηση από τους γηπεδούχους, με τον Στρέζο να αποκρούει το σουτ του Συμελίδη

45' κοντά στο 0-1 ο ΟΦΗ, με τον Κουτσιανικούλη να πλασάρει από κοντά προς την εστία και τον Καλογεράκη να μπλοκάρει

41' ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Μακρινό σουτ του Ντίνα, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καλογεράκη

37' αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Αργυρόπουλος θα περάσει στη θέση του Κοιλιάρα, ο οποίος τραυματίστηκε και δεν μπορεί να συνεχίσει

-Συμπληρώθηκε το πρώτο ημίωρο του αγώνα με το σκορ να παραμένει 0-0

27' κίτρινη κάρτα στον Μπρίτο για φάουλ στον Κουτσιανικούλη

26' καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Βεργώνης πάιρνει την μπάλα μετά από σέντρα του Καλογέρη και με κεφαλιά στέλνει την μπάλα προς την εστία των φιλοξενούμενων, αλλά μπλοκάρει ο Στρέζος

22' μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Βουό παίρνει την μπάλα από λάθος του Καλί, όμως το σουτ του καταλήγει άουτ

18' πρώτη τελική για τον ΟΦΗ, με τον Καλογεράκη να μπλοκάρει εύκολα το αδύναμο σουτ του Βουό

17' δεύτερο μακρινό σουτ του Συμελίδη, με την μπάλα να παίρνει ύψος και να περνά πάνω από την εστία του Στρέζου

14' μακρινό σουτ του Συμελίδη, η μπάλα περνά έξω από την εστία του Στρέζου

11' ο Γεωργιάδης παραλίγο να στείλει την μπάλα στην εστία της ομάδας του

-Πολύ δυνατά έχει μπει ο Απόλλων Πόντου στην αναμέτρηση, έχοντας δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ

4' καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Λάθος της άμυνας του ΟΦΗ, η μπάλα φτάνει στον Χασομέρη και αυτός κάνει το σουτ αλλά αποκρούει ο Στρέζος

Ο ΟΦΗ θα παραταχθεί με τον Στρέζο κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ τον Μπολάκη, αριστερό μπακ τον Κοιλιάρα και στο κέντρο της άμυνας τους Κομεσίδη και Ποτουρίδη. Στη μεσαία γραμμή βρίσκονται οι Μαχαίρας, Νάστος και Πουρτουλίδης, ο οποίος έχει ελεύθερο ρόλο, δεξιά στην επίθεση ο Κουτσιανικούλης, αριστερά ο Ντίνας και στην κορυφή της επίθεσης ο Βουό.