Κρήτη ΣΠΟΡ FM 87,6 - Ονειρεμένη πρεμιέρα για τον Ηρόδοτο που νίκησε 3-0 τον Αστέρα Αμαλιάδας
ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Ονειρεμένη πρεμιέρα για τον Ηρόδοτο που νίκησε 3-0 τον Αστέρα Αμαλιάδας

Ονειρεμένη πρεμιέρα για τον Ηρόδοτο που νίκησε 3-0 τον Αστέρα Αμαλιάδας

Στο πλαίσιο της πρώτη αγωνιστικής των μπαράζ για την άνοδο στην Β’ Εθνική ο Ηρόδοτος επικράτησε με το εμφατικό 3-0 του Αστέρα Αμαλιάδας μπαίνοντας έτσι με το δεξί στο μίνι αυτό πρωτάθλημα.

Μια στιγμή ήταν αρκετή για να αλλάξει όλη την εικόνα του παιχνιδιού αφού ότι δεν είχε το πρώτο μέρος το είχε το δεύτερο με πολλές φάσεις αποβολές και γκολ, πάντα υπέρ του Ηροδότου.

Τα πρώτα λεπτά ήταν τελείως αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να παίζουν κυρίως παιχνίδι τακτικής στον χώρο του κέντρου, χωρίς να κάνουν την μεγάλη φάση. Μέχρι και πριν λίγο το πρώτο μισάωρο οι μοναδικές ‘’καλές’’ στιγμές ήταν ένα σουτ του Φραγκουλάκη έξω απ’ την περιοχή το οποίο πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Κέρι για τον Αστέρα τρία λεπτά μετά. Ο Μωραΐτης στο 24ο λεπτό έπιασε ένα χλιαρό σουτ απ’ το ύψος της μεγάλης περιοχής χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα  τον Τσάμη όπου μπλόκαρε.

Με την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου ήρθε η στιγμή όπου ο Ηρόδοτος ‘’καρδιοχτύπησε’’ σε μία φάση διαρκείας για τους φιλοξενούμενους. Ο Μπουντόπουλος σούταρε έξω απ’ τη περιοχή και ανάγκασε τον Κασμερίδη σε μια δύσκολη επέμβαση και στο ριμπάουντ ο αμαρκάριστος Κέρι δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Ηροδότου ο οποίος απέκρουσε ενστικτωδώς.  Αμέσως απάντησε ο Ηρόδοτος με μια σέντρα απ’ τον Μπάμπη ο οποίος βρήκε τον Μελισσόπουλο, αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο δίπλα απ’ το δοκάρι.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Αστέρας απείλησε με ένα φάουλ του Κέρι, το γέμισμα του οποίου πέρασε απ’ όλους και ο Μπαραμπαρούσης δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει εκτός.

Το παιχνίδι έμελε να αλλάξει εντελώς στο 54ο λεπτό όταν ο Ηρόδοτος εξασφάλισε το αριθμητικό πλεονέκτημα αφού ο αρχηγός του Αστέρα ο Ρόβας αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα απ’ τον διαιτητή Λάμπρου, μετά από ένα μαρκάρισμα στον Μελισσόπουλο. Αυτό άνοιξε περισσότερο τους χώρους και στο 63ο λεπτό ο Μελισσόπουλος έκανε τη σέντρα ο Ετόφ πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε κάτω απ’ τα χέρια του Τσάμη κάνοντας το 1-0 για τον Ηρόδοτο.

Οι πανηγυρισμοί όμως δεν πρόλαβαν να σταματήσουν και ο Ηρόδοτος πέτυχε ακόμη ένα γκολ. Συγκεκριμένα στο 66’ ο Κασαπάκης μέσα από κόντρες βρέθηκε στην περιοχή και ανατράπηκε απ’ τον Κασνέτσι με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο αρχηγός Φραγκουλάκης διαμορφώνοντας το πολύ ισχυρό 2-0.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα για τον Ηρόδοτο καθώς συνέβη ένα ασυνήθιστο γεγονός. Με την είσοδο του στο παιχνίδι ως αλλαγή, ο Μαρουκάκης απ’ τον Αστέρασε ένα κόρνερ, προσπάθησε να διεκδικήσει την μπάλα και χτύπησε με τον αγκώνα του τον Κανδιλάκη αντικρίζοντας έτσι την απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 9 παίχτες, λίγα δευτερόλεπτα μετά την αλλαγή του.

Με την συμπλήρωση 82 λεπτών ο Ηρόδοτος πέτυχε και 3ο τέρμα και πάλι με κεφαλιά του Ετόφ, αυτή τη φορά από σέντρα του Μπάμπη, κλειδώνοντας την πρώτη μεγάλη νίκη του Ηροδότου.

Στις καθυστερήσεις ο Ηρόδοτος είχε την ευκαιρία να σημειώσει και 4ο γκολ με τον Ετόφ να αστοχεί από ιδανική θέση μέσα στη περιοχή και ένα δυνατό καλό σουτ του Φραγκουλάκη να περνάει πάνω απ’ τα δοκάρια.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ηρόδοτος: ( Μανώλης Παπαματθαιάκης) Κασμερίδης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Γιαλούσης, Κανδηλάκης, Κασαπάκης(Καρατζαουγλου 69’), Αργκιλέσι, Φραγκουλάκης, Μωραΐτης ( Καριοτάκης 87’), Μελισσόπουλος (Γαρεφαλάκης 82’), Ετόφ

Αστέρας Αμαλιάδας (Σούλης Παπαδόπουλος) Τσάμης, Μπουντόπουλος, Παπαδόπουλος, Ρόββας, Κασνέτσι(Μπουζούρας 68’), Ν'Γκουέμ, Παγώνης, Μπανούσης, Μπαρμπαρούσης(Μαρουκάκης 73’), Κέρι, Τόρες