ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | CHAMPIONS LEAGUE | Στον τελικό η "Βασίλισσα"!

Στον τελικό η "Βασίλισσα"!

Ένα ακόμη ευρωπαϊκό τρόπαιο θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία κατάφερε να αποκλείσει την Μπάγερν και να προκριθεί για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του Champions League!

Η Ρεάλ αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 με την Μπάγερν και προκρίθηκε στον τελικό, έχοντας νικήσει 2-1 στον πρώτο ημιτελικό στο Μόναχο. Σκόρερ και των δυο τερμάτων για την ομάδα της Μαδρίτης, ο Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση. Η αποψινή του εμφάνιση ήταν και μια απάντηση στα αρνητικά δημοσιεύματα που κυκλοφορούν γι' αυτόν στον ισπανικό τύπο, σχετικά με την απόδοση του στους αγώνες της Ρεάλ τη φετινή χρονιά.

Ο Κίμιχ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την Μπάγερν μόλις στο 3ο λεπτό, όμως η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε σχεδόν αμέσως, με τον Μπενζεμά να κάνει το 1-1 με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μαρσέλο. Η γερμανική ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησε προϋποθέσεις για περισσότερα γκολ, κάτι που δεν συνέβη τελικά. Μάλιστα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 33' με τον Νάβας να μπλοκάρει το σουτ του Λεβαντόφσκι και τον Ροντρίγκες, σε συνέχεια της φάσης, να στέλνει την μπάλα ψηλά.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η Ρεάλ έκανε το 2-1 με σκόρερ και πάλι τον Μπενζεμά, όταν ο Τολισσό γύρισε την μπάλα στον Ούλραϊχ, αλλά ο τελευταίος έκανε ένα τεράστιο λάθος, αφήνοντας τη να περάσει και ο Γάλλος επιθετικός, ανενόχλητος, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η ομάδα του Χάινκες συνέχισε να προσπαθεί και να πιέζει την Ρεάλ. Μάλιστα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 63' με πλασέ του Ροντρίγκες, ο οποίος όμως δεν πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε καθώς ήταν απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Οι Βαυαροί είχαν την κατοχή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και εκμεταλλεύτηκσν την αδυναμία της άμυνας της Ρεάλ από δεξιά, επιλέγοντας να επιτίθενται, όπως είναι φυσικό, κυρίως από εκείνη την πλευρά. Ο Κέιλορ Νάβας, όμως δεν άφησε περιθώρια, πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του με την φανέλα των "μερένγκες". Στα highlights της βραδιάς, η επέμβαση του στο 75', όπου απομάκρυνε θεαματικά το κοντινό σουτ του Τολισσό.

Η Μπάγερν συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το γκολ μέχρι και το τελευταίο λεπτό, η Ρεάλ όμως κατάφερε να κρατήσει το σκορ, το οποίο, σε συνδυασμό με αυτό του πρώτου ημιτελικού, της χάρισε την πρόκριση στον τελικό, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Λίβερπουλ ή την Ρόμα.

Αυτός θα είναι ο 16ος τελικός για την ομάδα της Μαδρίτης, ενώ αν αναδειχθεί ξανά πρωταθλήτρια Ευρώπης θα φτάσει τις 13 κούπες συνολικά!

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι παίκτες της γερμανικής ομάδας ζήτησαν δυο φορές πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο. Συγεκριμένα στο 20' ο Ράμος, απομάκρυνε, ερχόμενος από πίσω, την μπάλα από τον Λεβαντόφσκι, ο οποιος ήταν έτοιμος να σουτάρει προς την εστία, όμως με την φόρα που είχε τον ανέτρεψε. Οι παίκτες της Μπάγερν ζήτησαν πέναλτι, το οποίο όμως δεν δόθηκε, καθώς ο διαιτητής έκρινε πως δεν υπήρξε κάποια παράβαση από τον Ράμος. Στο 45' η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μαρσέλο, όταν αυτός προσπάθησε να απομακρύνει το σουτ του Κίμιχ, ο διαιτητής όμως δεν υπέδειξε πέναλτι, καθώς φαίνεται να ήταν ακούσιο.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζ. Ζιντάν):  Νάβας,  Βάθκεθ,  Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κόβατσιτς (73' Καζεμίρο), Κρόος, Μόντριτς, Ασένσιο (88' Νάτσο),  Ρονάλντο, Μπενζεμά (72' Μπέιλ).

Μπάγερν Μονάχου (Γ. Χάινκες): Ούλραϊχ, Κίμιχ, Χούμελς, Ζίλε, Αλάμπα, Τολισό (75' Βάγκνερ),  Αλκάνταρα,  Ροντρίγκες (84' Χάβι Μαρτίνεθ),  Μίλερ, Ριμπερί, Λεβαντόβσκι.