ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Βαθμός χρυσάφι για τον Ηρόδοτο που απέσπασε λευκή ισοπαλία στο Ελ Πάσο

Βαθμός χρυσάφι για τον Ηρόδοτο που απέσπασε λευκή ισοπαλία στο Ελ Πάσο

Μέσα σε μια δύσκολη έδρα και κόντρα σε έναν πολύ αξιόμαχο αντίπαλο ο Ηρόδοτος στάθηκε όρθιος και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0), σε ένα αρκετά κακό ματς από άποψης ευκαιριών με τις δύο ομάδες να παίζουν με πάθος αλλά να υστερούν στο γκολ το οποίο και δεν ήρθε.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τον Ηρόδοτο να έχει μια πολύ καλή ευκαιρία να σκοράρει με το καλησπέρα, καθώς στο 5ο λεπτό ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε ένα φάουλ με τον Μελισσόπουλο να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι και να πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε στον Παυλάκη και κατέληξε κόρνερ.

Με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου ο Εθνικός άρχισε να πιέζει ασφυκτικά τον Ηρόδοτο και στο 16ο λεπτό έκανε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Ο Τριβούσης εκτέλεσε κόρνερ, ο Κατσικοκέρης έκανε μια γυριστή κεφαλιά αλλά ο Κασμερίδης του είπε το ‘’όχι’’.

Η απάντηση του Ηροδότου ήρθε μετά από ώρα και συγκεκριμένα στο 32ο λεπτό ο Προβυδάκης σύγκλινε απ’ τα δεξιά και με ένα πολύ ωραίο σουτ απ’ το ύψος της περιοχής ανάγκασε τον Σικαλιά να κάνει μια εντυπωσιακή απόκρουση. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Τεγούσης παραλίγο να ξεγελάσει τον Καβουσάκη αλλά ο τελευταίος έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ σε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ.

Ανάλογα με την έναρξη του αγώνα ξεκίνησε και η επανάληψη, με τον Ηρόδοτο να απειλεί με ένα κόρνερ του Μελισσόπουλου και την κεφαλιά του Ετόφ να περνάει εκτός από πλεονεκτική θέση.

Η συνέχεια έως και το τελευταίο σφύριγμα ανήκε στον Εθνικό, αφού στο ίδιο μοτίβο οι γηπεδούχοι συνέχισαν την ασφυκτική πίεση χωρίς να κάνουν όμως την μεγάλη φάση, ενώ τον Ηρόδοτο να συνεχίζει να απειλεί με στημένα.Οι γηπεδούχοι σε πολλά σημεία του δευτέρου ημιχρόνου ζήτησαν πέναλτι αλλά ο κύριος Φωθιάς ήταν αρνητικός σε όλες τις περιπτώσεις.

Μία απ’ τις λίγες καλές στιγμές στο δεύτερο μέρος που ήταν και η τελευταία ανήκε στον Ηρόδοτο με τον Μπάμπη να εξαπολύει έναν ‘’κεραυνό’’ έξω απ’ την περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας του Εθνικού απέκρουσε.

Με αυτό το ‘’στείρο’’ 0-0 ο Ηρόδοτος παρέμεινε πρώτος έχοντας 4 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός μπαίνει σε δύσβατα μονοπάτια αφού σε δύο αγωνιστικές και με δύο ισοπαλίες έχει συγκεντρώσει 2 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εθνικός (Ν. Κουρμπανάς):Σικαλιάς, Στασινός, Βλάχος, Κρητικός, Πεχλιβανίδης, Τεγούσης (Μισέλ 68’), Δωματάς (Μαρκογιάννης 86’), Κωνσταντίνου, Κατσικοκέρης, Γκέσιος (Κατίδης 52’), Παυλάκης

Ηρόδοτος (Μ.Παπαματθαιάκης):Κασμερίδης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Γιαλούσης, Μπαλάφας, Κασαπάκης (Καρατσάογλου 76’), Αργκιλέσι, Φραγκουλάκης, Μωραΐτης (Γαρεφαλάκης 86’), Μελισσόπουλος (Καριοτάκης 93’), Ετόφ