ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | CHAMPIONS LEAGUE | Η Λίβερπουλ στον τελικό

Η Λίβερπουλ στον τελικό

Αν και ηττήθηκε από την Ρόμα με 4-2 στο "Olympico", η Λίβερπουλ κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Champions League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Ρόμα νίκησε με σκορ 4-2 την Λίβερπουλ στο "Olympico", όμως η αγγλική ομάδα, χάρη στο 5-2 του πρώτου ημιτελικού, πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης, όπου θα συμμετέχει για 8η φορά στην ιστορία της.

Η ομάδα του Κλόπ ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 9' με άψογο πλασέ του Μανέ. Λίγο αργότερα η Ρόμα ισοφάρισε σε 1-1, όταν μετά από σέντρα του Ελ Σαράουι, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Μίλνερ και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του. Αυτό ήταν το πρώτο αυτογκολ της Λίβερπουλ στη διοργάνωση σε διάστημα δέκα χρόνων! Στο 25ο λεπτό έγινε το 1-2 με κοντινή κεφαλιά του Βαϊνάλντουμ, σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόμα ήταν κυρίαρχη και κατάφερε να πετύχει τρια τέρματα, με τον Τζέκο στο 52' να πλασάρει από κοντά και τον Ναϊνγκολάν στο 87' και με πέναλτι στο 90+4'. Σημαντικότερη στιγμή του ημιχρόνου, η οποία θα μπορούσε να είχε αλλάξει το αποτέλεσμα του αγώνα, ήταν εκείνη στο 63ο λεπτό, όταν μετά το κοντινό σουτ του Ελ Σαραουί η μπάλα, έχοντας κατεύθυνση προς τα δίχτυα, χτύπησε στο χέρι του Άρνολντ. Η παράβαση δεν έγινε αντιληπτή από τον διαιτητή και έτσι δεν δόθηκε ξεκάθαρο πέναλτι στην Ρόμα.

Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 4-2, σκορ το οποίο, σε συνδυασμό με αυτό του πρώτου ημιτελικού στο "Άνφιλντ", στέλνει την Λίβερπουλ στον τελικό της διοργάνωσης, εκεί όπου θα διεκδικήσει το έκτο της τρόπαιο απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης.