ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | FOOTBALL LEAGUE | Έχασε το τρίποντο στο τέλος ο Εργοτέλης

Έχασε το τρίποντο στο τέλος ο Εργοτέλης

Τον ‘’χορό’’ της 30ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής άνοιξε η αναμέτρηση του Εργοτέλη απέναντι στην Σπάρτη σε ένα άκρως σημαντικό παιχνίδι αφού και οι δύο είχαν ανάγκη βαθμό ή βαθμούς στο πλαίσιο της προσπάθειας που γίνεται για παραμονή τους στην κατηγορία.

Σε ένα χορταστικό από γκολ παιχνίδι (2-2)ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό καθώς έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό. Δύο στιγμές απροσεξίας έμελλαν να αφήσουν την ομάδα του Τάκη Γκώνια με την γλυκόπικρη γεύση της ισοπαλίας και η υπόθεση ξεκαθάρισμα της παραμονής να αναγκαστεί να περιμένει για λίγο.

Η Σπάρτη μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και σε μια ολιγωρία στην άμυνα των κιτρινόμαυρων, ο Φουρτάδο άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό βάζοντας τα δύσκολα στους φιλοξενούμενους με το ‘’καλησπέρα’’. Τα πράγματα χειροτέρεψαν στο 13ο λεπτό όταν ο διαιτητής απέβαλε με απευθείας κόκκινη τον πρώτο σκόρερ του Εργοτέλη τον Κάϊπερς για χτύπημα εκτός φάσης, αφήνοντας τους Κρητικούς με αριθμητικό μειονέκτημα από πολύ νωρίς.

Παρόλα αυτά ο Εργοτέλης δεν πτοήθηκε και ανεβάζοντας ρυθμούς στο 20ο λεπτό κέρδισε πέναλτι με τον Τσέλιο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπουρσέλης ο οποίος σκόραρε και ισοφάρισε, βάζοντας τέλος σε ένα εφιαλτικό πρώτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Τάκη Γκώνια.

Στο 36ο λεπτό ο Έφορντ είχε την μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει καθώς βρέθηκε φάτσα με τον Μακρυωνίτη αλλά ο τερματοφύλακας της Σπάρτης εξουδετέρωσε το πλασέ του Αμερικανού.

Ο Εργοτέλης ασκούσε μεγάλη πίεση και λίγο πριν το ημίχρονο και η Σπάρτη έμεινε με δέκα παίχτες αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη  κάρτα ο Τσιόφιου και πλέον όλα ήταν ανοιχτά για την ανατροπή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το συγκρότημα του Τάκη Γκώνια αφού στο 63ο λεπτό το παιχνίδι γύρισε τούμπα, με το γκολ του Έφορντ από μια πολύ ωραία μεταβίβαση του Σταματάκου.

Και ενώ η εικόνα του αγώνα έδειχνε ότι ο Εργοτέλης θα κατάφερνε να πάρει το παιχνίδι, καθώς ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο μέρος του και το έλεγχε κατά κράτος, η Σπάρτη κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γουόρντεν που είχε περάσει ως αλλαγή νωρίτερα. Δέκα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα ο Κατσιμήτρος έχασε την μπάλα μέσα απ’ τα χέρια του με τον Γουόρντεν να την κλέβει και να ισοφαρίζει σε 2-2 κόντρα στην ροή του αγώνα.

Έτσι ο Εργοτέλης έπιασε τους 40 βαθμούς και την 10η θέση βρισκόμενος 4 πάνω απ’ την ζώνη του υποβιβασμού, μαζί με την Σπάρτη. Την επόμενη αγωνιστική θα κληθεί να κλειδώσει την παραμονή του στο Παγκρήτιο απέναντι στον Πανσερραϊκό.

Σπάρτη: (Μ. Στεφανίδης) Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Οικονομόπουλος, Βοσνακίδης (Γράικος 45’), Σάββα (Μουζακίτης 66’), Παναγιώτου, Τριανταφυλλάκος, Τσιόφου, Δεινόπαπας, Φουρτάδο (Γουόρντεν 58’).

Εργοτέλης: (Τ. Γκωνιας) Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπουρσέλης(90' Αγγελόπουλος), Τσέλιος, Μπουτσάκης(75' Μπούζας), Σταμόπουλος, Σταματάκος,Κάιπερς, Έφορντ,