ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Ολοταχώς για πρωτάθλημα ο ΟΦΗ!

Ολοταχώς για πρωτάθλημα ο ΟΦΗ!

Με δυο γκολ του Βουό και δυο του Μάνου, ο ΟΦΗ επικράτησε με 4-0 του Απόλλωνα Λάρισας στην μεταξύ τους αναμέτρηση στο "Γεντί Κουλέ", στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Football League.

Για τον ΟΦΗ ο Στρέζος ήταν κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα αριστερά ο Μπολάκης, δεξιά ο Αργυρόπουλος και οι Κομεσίδης και Ποτουρίδης στο κέντρο της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή ήταν ο Παπαστεριανός και ο Μαχαίρας, στα άκρα ο Ντίνας και ο Κουτσιανικούλης και στην επίθεση ο Μάνος με τον Βουό.

Με δυο ευκαιρίες, μια για κάθε ομάδα, ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο. Στο 2' ο Λίταινας βρέθηκε στην περιοχή του Στρέζου και έκανε το σουτ, μετά από πάσα του Μαυρία, όμως απομάκρυνε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων. Ένα λεπτό αργότερα ο Μάνος έδωσε στον Κουτσιανικούλη, αυτός πλάσαρε από κοντά, απομάκρυνε ο Λαμπίρης αλλά σε δεύτερο χρόνο και πάλι ο Κουτσιανικούλης βρήκε την μπάλα, έκανε το σουτ, το οποίο όμως απομάκρυναν σε κόρνερ οι αμυντικοί του Απόλλωνα. Στο 21ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Λίταινας επιχείρησε να σουτάρει από κοντά αλλά ο Ποτουρίδης τον πρόλαβε και να τον σταμάτησε. Η απάντηση ήρθε αμέσως από τον κρητικό σύλλογο, με τον Κουτσιανικούλη να βρίσκεται μόνος του απέναντι από την εστία του Λαμπίρη και να κάνει το σουτ, η μπάλα όμως χτύπησε στη συμβολή των δοκαριών.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον ΟΦΗ, ο οποίος άφησε πίσω του την μέτρια εικόνα του πρώτου ημιχρόνου και μπήκε πολύ πιο δυνατά και επιθετικά. Στο 46' έγινε το 1-0 με τον Βουό, μετά από σέντρα του Κοέλιο, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι στη θέση του Ντίνα. Τρία λεπτά αργότερα έγινε το 2-0 με τον Μάνο να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σε ένα ακόμα τέρμα στο 53', με τον Βουό να κάνει την κεφαλιά αλλά πρόλαβε και μπλόκαρε ο Λαμπίρης. Στο 58' θα μπορούσε να είχε γίνει το 3-0 για τον ΟΦΗ, όμως το γκολ του Κουτσιανικούλη ακυρώθηκε. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 64ο λεπτό, ο Βουό ήταν αυτός που πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του, με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κουτσιανικούλη. Με τα δυο γκολ που πέτυχε ο Βουό έφτασε τα έξι με την φανέλα του ΟΦΗ. Στο 81' ο Δημήτρης Μάνος "κρέμασε" τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα και διαμόρφωσε το τελικό 4-0, φτάνοντας τα 24 γκολ.

Ο ΟΦΗ έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη και παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και πολύ κοντά στην εκπλήρωση ενός ακόμα στόχου, που δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Ντίνας (45' Κοέλιο), Βουό, Μάνος, Παπαστεριανός (78' Κοντογιάννης), Κομεσίδης, Μπολάκης, Μαχαίρας, Κουτσιανικούλης (70' Νοικοκυράκης), Ποτουρίδης

Αναπληρωματικοί: Γιαγκιόζης, Βαφέας, Κοέλιο, Νοικοκυράκης, Περογαμβράκης, Πουρτουλίδης, Κοντογιάννης

Απόλλων Λάρισας (Ν. Θεοδοσιάδης): Λαμπίρης, Σκούπρα, Δημόλιος, Ανδρέου, Παπαζαχαρίας, Ιβανίδης, Μαυρίας (56' Καμπέρης), Λίταινας, Γαρυφαλλόπουλος (56' Κάνουλας), Σουλίδης, Τσιλούλης

Αναπληρωματικοί: Φιρινίδης, Κάνουλας, Συράκος, Καμπέρης, Λουκάς, Χαραλαμπόπουλος, Ανδρέου

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Δραγάτης (Αν. Αττικής) με βοηθούς τους Ζησιμόπουλο (Πειραιά) και Καλλή (Αν. Αττικής) ενώ 4ος ήταν ο Σωτηριάδης (Λασιθίου).