ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Απέδειξε το όνομα του ο Αήττητος 2-1 τον Ηρόδοτο με ανατροπή

Απέδειξε το όνομα του ο Αήττητος 2-1 τον Ηρόδοτο με ανατροπή

Στα Σπάτα ο Ηρόδοτος υπέπεσε στην πρώτη του ήττα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των μπαράζ ανόδου. Οι Αλικαρνασσιώτες δεν πραγματοποίησαν τόσο καλή εμφάνιση και παρότι άνοιξαν το σκορ νωρίς, δεν άντεξαν την πίεση του Αήττητου και ηττήθηκαν με 2-1 παραχωρώντας την πρώτη θέση της βαθμολογίας στους γηπεδούχους, στο πέρας του πρώτου γύρου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ αλλά χωρίς αυτό να μετρήσει. Συγκεκρίμενα ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση βρήκε τον Μελισσόπουλο στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο τελευταίος υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ, μόλις στο 5ο λεπτό. Μετά ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν αλλά μια σέντρα του Νικλητσιώτη βρήκε το κεφάλι του Κρητικού αλλά η μπάλα πέρασε εκτός.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο ο Ετόφ κέρδισε πέναλτι έπειτα από ανατροπή του Κωστόπουλου. Ο αρχηγός της ομάδας, ο Φραγκουλάκης ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα πανηγυρίζοντας έξαλα μπροστά στους φίλους του Ηροδότου που έκαναν το ταξίδι και βρέθηκαν στα Σπάτα.

Όμως η χαρά δεν κράτησε πολύ. Στο 21ο λεπτό ο Αήττητος ισοφάρισε. Ο Καλογερής έκανε μια σέντρα, ο Κρητικός πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά αυτή τη φορά σκόραρε. Μετά την ισοφάριση οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και στο 29’ έχασαν μια φάση διαρκείας. Ο Φαρινόλα απ’ τα πλάγια έβγαλε μια χαμηλή μπαλιά στον Νηκλιτσιώτηο οποίος απ’ το ύψος του πέναλτι βρήκε σώματα με σουτ ενώ στην συνέχεια το σουτ του Κρητικού πέρασε δίπλα απ’ το δοκάρι.

Και ενώ η πίεση συνεχιζόταν ασφυχτικά κατά του Ηροδότου, ένα νέο άσχημο γεγονός έμελε να πλήξει την ομάδα. Ο τερματοφύλακας της ο Κασμερίδης τραυματίστηκε έπειτα από σύγκρουση που είχε με τον συμπαίχτη του Γιαλούση και έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 35ο λεπτό δίνοντας την θέση του στον Κουράκη.  Πριν όμως φύγει απ’ τον αγωνιστικό χώρο ο έμπειρος πορτιέρο του Ηροδότου έκανε μια μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Κρητικού από πολύ κοντινή απόσταση.

Η ανατροπή σύμφωνα με την εικόνα του παιχνιδιού ήταν θέμα χρόνου και έτσι λίγο πριν το ημίχρονο ο Τσιλιγγίρης έστρωσε στον Καλογερή με ωραίο σουτ να γυρνάει το ματς σε 2-1 σε ένα πολύ κομβικό σημείο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Ο Αήττητος μπήκε πιο δυνατά και είχε δύο καλές στιγμές στο πρώτο πεντάλεπτο με τα σουτ των Κατσικογιάννη και Μουστάκη να περνάνε εκτός, ενώ στο σουτ του τελευταίου παρενέβη με επιτυχία και ο Κουράκης.

Άλλη μια μεγάλη ευκαιρία με ένα πλασέ τουΤσιλιγκίρη για τους γηπεδούχουςτο οποίο πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια μετά από μια πολύ ωραία μεταβίβαση απ’ τον Καλογερή στο 60’.

Ο Ηρόδοτος στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου προσπάθησε να βγει μπροστά και να πιέσει αλλά η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν ξεκάθαρη και με πολλά κλεψίματα και μεγάλες μπαλιές προσπαθούσαν να κλειδώσουν με ένα γκολ την νίκη.

Ο Καλογερής στο 81ο λεπτό παραλίγο να το κάνει αυτό καθώς κράτησε πολύ ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή έπειτα από κλέψιμο απ’ τον Αργκιλέσι έβγαλε την πάσα στον Κρητικό αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να παίζουν με πολύ ένταση και πάθος στα τελευταία λεπτά αλλά τα πολλά λάθη και οι χαμένες ευκαιρίες δεν άλλαξαν το σκορ.