Κρήτη ΣΠΟΡ FM 87,6 - Μια ανάσα από τους τελικούς Χιούστον και Ουόριορς
ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | ΝΒΑ | Μια ανάσα από τους τελικούς Χιούστον και Ουόριορς

Μια ανάσα από τους τελικούς Χιούστον και Ουόριορς

Οι Ρόκετς ξεπλήρωσαν και με… τόκο τους Τζαζ για την ήττα τους στο Χιούστον. Κέρδισαν για δεύτερη φορά στη Γιούτα, 100-87, και έφτασαν στο 3-1 και μια ανάσα από τους τελικούς της Δύσης. Ο Κρις Πολ με 27 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ ανέλαβε ηγετικό ρόλο, ενώ ακολούθησε από κοντά ο Τζέιμς Χάρντεν με 24 πόντους για την ομάδα του Μάικ Ντ’ Αντόνι, που είχε τον έλεγχο από την αρχή και πρακτικά δεν απειλήθηκε ποτέ.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 25 πόντους προτού αποβληθεί με έξι φάουλ μετά από 38 λεπτά στο παρκέ, ενώ εκτός μάχης παρέμεινε και στο τέταρτο ματς ο ακόμη ανέτοιμος (μετά το διάστρεμμα που τον ταλαιπώρησε) Ρίκι Ρούμπιο.

Οι Ρόκετς πλέον μπορούν να τελειώσουν τη σειρά τα ξημερώματα της Πέμπτης, όταν και υποδέχονται τους Τζαζ για το πέμπτο ματς της σειράς.

Δωδεκάλεπτα: 23-30, 48-58, 65-79, 87-100.

Με τον Ντουράντ να βλέπει το καλάθι σαν… βαρέλι και τον Κάρι να ακολουθεί, οι Ουόριορς επικράτησαν 118-92 των Πέλικανς μέσα στη Νέα Ορλεάνη, κάνοντας το 3-1 στη σειρά και θέλοντας πλέον μία νίκη για τους τελικούς της Δύσης. Ο «KD» τελείωσε το ματς με 38 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον εκρηκτικό γκαρντ να προσθέτει άλλους 23 πόντους. Από την ομάδα του Τζέντρι, ο Άντονι έκανε νταμπλ-νταμπλ με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά είχε 8/22 σουτ, με τον Μουρ να είχε 20 πόντους και τον Χόλιντεϊ να προσθέτει 19.

Από την αρχή έδειξαν μεγάλη όρεξη οι Ουόριορς, καθώς βρέθηκαν στο +12 (8-20), ενώ έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο στο +15 (22-37). Στη δεύτερη περίοδο, οι Πέλικανς μπήκαν πιο δυνατά και άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά, φτάνοντάς την ακόμη και στο -4 (51-55), με την ομάδα του Κερ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +7 (54-61).

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήραν… φωτιά, με αποτέλεσμα να στείλουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και να διατηρήσουν εκεί μέχρι το τέλος της (73-94). Οι πρωταθλητές συνέχισαν το… σόου τους και στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 118-92.

Δωδεκάλεπτα: 22-37, 54-61, 73-94, 92-118