ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ | O ΟΦΙ ο μεγάλος νικητής της Κρήτης

O ΟΦΙ ο μεγάλος νικητής της Κρήτης

Στην Ιεράπετρα ΟΦΙ και ΠΑΝΟΜ διασταύρωσαν τα ξίφη τους με στόχο την ανάδειξη του άτυπου  πρωταθλητή Κρήτης και την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών. Ο μεγάλος νικητής του τελικού ήταν ο ΠΑΝΟΜ που κατάφερε να νικήσει με 2-0.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε κατεξοχήν στους Ιεραπετρίτες, οι οποίοι με δύο γκολ μέσα σε δέκα λεπτά έβαλαν γερές βάσεις για την νίκη, η οποία και ήρθε. Στο 27ο λεπτό ο Παπαδόπουλος έκανε σέντρα με την μπάλα να πηγαίνει στον αντίπαλο Αραβιάκη που δεν απομάκρυνε σωστά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Δέκα λεπτά μετά και ενώ η πίεση απ’ τους γηπεδούχους συνεχίζονταν ο Παπαδόπουλος πάλι εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Ντιατά να πιάνει την κεφαλιά και να διαμορφώνει το 2-0. Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΝΟΜ προσπάθησε να βγει μπροστά και να ανατρέψει το σκορ αλλά μάταια.

Στον άτυπο λοιπόν τελικό, οι κυπελλούχοι της ΕΠΣ Λασιθίου επικράτησαν των κυπελλούχων ΕΠΣΗ και αναδείχθηκαν πρωταθλητές Κρήτης, ενώ εξασφάλισαν και μια θέση στην επόμενη φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών.

ΟΦΙ (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτης, Πηγιάκης, Τσελέπης, Καραγιάννης, Πετάσης (60' Μίγγας), Κορέτα (90' Ακαμωτάκης), Ουζούνογλου, Παπαδόπουλος, Κορομηλάς, ΜπλέντιΜούτσα (75' Σταχτιαρης). Ντιατά (71' Κωνσταντίνου).

ΠΑΝΟΜ (Γιώργος Βλαχάκης): Ζαχαριουδάκης, Μανιαδής (64' Χαλκιαδάκης), Τζιράκης, Ντιούριτς, Μαυρίδης, Δαριβιανάκης, Αραβιάκης, Διαμαντάκης, Κατσούλης, Μυλωνας, Συσκάκης.