ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Τέλος στο αήττητο σερί του Εργοτέλη από τον Πανσερραϊκό

Τέλος στο αήττητο σερί του Εργοτέλη από τον Πανσερραϊκό

Παρά τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Πανσερραϊκός, κατάφερε να πραγματοποιήσει μια πολύ καλή εμφάνιση και να νικήσει με 0-3 τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο στάδιο, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Football League.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα, παρά τη σωρεία χαμένων ευκαιριών που είχαν.

Αναλυτικότερα, ο Εργοτέλης ήταν αυτό που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, ψάχνοντας το γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 8' με το πλασέ του Τσέλιου να καταλήγει άουτ. Στο 13' ο Έφορντ έφτασε κοντά στο 1-0, η μπάλα όμως πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Άντμαν. Λίγα λεπτά αργ΄΄οτερα και συγκεκριμένα στο 18' ο Τσέλιος επιχείρησε ένα σουτ από το ύψος του πέναλτι, το οποίο όμως κατέληξε στα χέρια του γκολκίπερ του Πανσερραϊκού.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου και να έχουν δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ, αυτοί που τελικά το πέτυχαν ήταν οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Ναζίμ στο 32', ο οποίος με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του κόντρα στη ροή του αγώνα.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ, με τον Δούμτσιο να παίρνει την μπάλα και να την στέλνει στα δίχτυα για το 0-2. Από το σημείο αυτό η εικόνα των δυο ομάδων άλλαξε σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, με την ψυχολογία των παικτών της ομάδας των Σερρών να βρίσκεται, όπως ήταν φυσικό στα ύψη. Οι παίκτες του Εργοτέλη, εμφανώς επηρεασμένοι από τα γκολ που δέχθηκαν, δημιούργησαν ευκαιρίες χωρίς όμως να μπορέσουν να μετουσιώσουν σε γκολ κάποια από αυτές. Στο 70ο λεπτό έγινε και το 0-3, με τον Πανσερραϊκό να βγαίνει στην αντεπίθεση και τον Ενόμο να σκοράρει.

Ο Εργοτέλης, υποχρεώθηκε σε μια βαριά ήττα και πλέον θέλει νίκες στα εναπομείναντα παιχνίδια, ώστε να μην μπει σε περιπέτειες σχετικά με την παραμονή του στην κατηγορία.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Εργοτέλης (Τ. Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Μπάτζιος, Πάτας, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μπουτσάκης (85’ Αγγελόπουλος), Μπούζας (60’ Ιατρούδης), Έφορντ (80’ Μανουσάκης), Σταματάκος.

Πανσερραϊκός (Π. Στοΐλας): Άντμαν, Σιάκκας, Τσελεπίδης, Στέβιτς (78’ Πέτρου), Μακούσης, Ναζίμ, Αναστασόπουλος, Γιάξης, Κρητικός, Μούτσιος, Ενόμο (90' Μίτσελ).

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Πανυτσίδης από την Κοζάνη, με βοηθούς τους Καραθανάση (Αν. Αττικής) και Οικονόμου (Δυτ. Αττικής) ενώ τέταρτος ήταν ο Τσαγκαράκης (Χανίων).