ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | "Αγκαλιά" με τον τίτλο ο ΟΦΗ!

"Αγκαλιά" με τον τίτλο ο ΟΦΗ!

Παρά την μέτρια εικόνα του στο παιχνίδι με την ΑΕ Καραϊσκάκης, ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 1-2 και να παραμείνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Football League. Σκόρερ και των δυο τερμάτων για τους Κρητικούς ο Θανάσης Ντίνας.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 42ο λεπτό, ο ΟΦΗ κατάφερε να κάνει την ανατροπή με δυο γκολ του Ντίνα στο 80' και στο 93' και να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την Άρτα.

Για τον ΟΦΗ ο Στρέζος ήταν κάτω από τα δοκάρια, αριστερά στην άμυνα ο Μπολάκης, δεξιά ο Αργυρόπουλος ενώ οι Ποτουρίδης, Κομεσίδης βρίσκονταν στο κέντρο της άμυνας. Οι Νάστος και Παπαστεριανός ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, ο Ντίνας είχε ελεύθερο ρόλο και οι Βουό, Κουτσιανικούλης, Μάνος αποτέλεσαν την τριάδα της επίθεσης.

Η κρητική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας την κατοχή της μπάλας. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκει ωστόσο στους γηπεδούχους, με τον Λουκίνα στο 8' να κάνει το σουτ και τον Στρέζο να διώχνει σε κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 12' ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όμως το σουτ του Κουτσιανικούλη, μετά από πάσα του Βουό, πέρασε άουτ. Στο 30' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-1, όταν η μπάλα έφτασε στον Μάνο, μετά από σέντρα του Κουτσιανικούλη, και αυτός έκανε την κεφαλιά προς την εστία, αναγκάζοντας τον Ραχιώτη σε δύσκολη επέμβαση. Στο 39ο λεπτό ο Κουτσιανικούλης εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και επιχείρησε το σουτ, η μπάλα όμως κατέληξε άουτ, αφού κόντραρε στα σώματα των αμυντικών. Η ομάδα της Άρτας ήταν αυτή που προηγήθηκε τελικά στο 42' με τον Μακρή να κάνει το σουτ, οι παίκτες του ΟΦΗ απομάκρυναν αρχικά την μπάλα αλλά στην συνέχεια ο Ψιάνος σε συνέχεια της φάσης με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ εμφανίστηκε αρκετά αγχωμένος και χωρίς να μπορεί να δημμιουργήσει φάσεις και να απειλήσει τους γηπεδούχους. Αυτό άλλαξε βέβαια από το 75ο λεπτό και μετά. Στο 80' έγινε το 1-1, με τον Ντίνα να επιχειρεί το σουτ μέσα από την περιοχή της αντίπαλης ομάδας, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Με αναπτερωμένο το ηθικό εξαιτίας του γκολ, ο ΟΦΗ ήταν αυτός που υπερείχε στο παιχνίδι, πιέζοντας διαρκώς τους γηπεδούχους. Στο 93' ο Ντίνας διαμόρφωσε το τελικό 1-2, μετά από πάσα του Ποτουρίδη.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου κατάφερε να πάρει τη νίκη και να παραμείνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας ενώ βρίσκεται πλέον σε απόσταση αναπνοής από τον τίτλο του πρωταθλητή!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕ Καραϊσκάκης (Σ. Παπαβασιλείου): Ραχιώτης, Παπανίκου, Καψάλης (45' Μπεκατώρος), Καραγιαννίδης, Νικολόπουλος, Μακρής, Ψιάνος, Κόλινς (68' Χούσος), Μακρίδης, Ρανγκέλοφ, Λουκίνας.

Αναπληρωματικοί: Σιαραβάς, Χρουσέιλ, Μπεκατώρος, Χούσος, Δημητριάδης, Κυριάκης, Ευαγγέλου.

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Νάστος, Ντίνας (90+3' Βαφέας), Βουό, Μάνος, Παπαστεριανός (65' Λεάλ), Κομεσίδης, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης (54' Κοέλιο), Ποτουρίδης.

Αναπληρωματικοί: Γιαγκιόζης, Βαφέας, Λεάλ, Κοέλιο, Περογαμβράκης, Πουρτουλίδης, Μαχαίρας.

Διαιτητής του αγώνα ο Καρατέρπος (Κοζάνης), με βοηθούς τους Νταλούκα (Τρικάλων) και Καλαμπόκη (Αιτωλοακαρνανίας). Τέταρτος ήταν ο Πουλημάς (Κέρκυρας).

Το live του αγώνα:

ΑΕ Καραϊσκάκης - ΟΦΗ 1-2

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

93' αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Βαφέα να περνά στη θέση του Ντίνα

Ο Ντίνας έκανε το 1-2 για τον ΟΦΗ μετά από σέντρα του Ποτουρίδη

90+1' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ!

4' οι καθυστερήσεις

Ο Θανάσης Ντίνας επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή της αντίπαλης ομάδας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του

80' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ!

68' αλλαγή για τους γηπεδούχους με τον Χούσο να παίρνει την θέση του Κόλινς

65΄αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Λεάλ στη θέση του Παπαστεριανού

63' ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Στρέζο να διώχνει δύσκολα την κεφαλιά του Μακρή

63' Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό

59' κοντά στο 2-0 οι γηπεδούχοι, με τον Κόλινς να κάνει το σουτ αλλά πρόλαβε και έδιωξε ο Βουό

54' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Κοέλιο στη θέση του Κουτσιανικούλη

48' καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με τον Βουό να κάνει το σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Ραχιώτης

Με μια αλλαγή θα ξεκινήσει το β' ημίχρονο για τους γηπεδούχους καθώς ο Μπεκατώρος θα περάσει στο παιχνίδι στη θέση του Καψάλη

Έναρξη β' ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου ΑΕ Καραϊσκάκης - ΟΦΗ 1-0

1' οι καθυστερήσεις του α' ημιχρόνου

42' ΓΚΟΛ για την ΑΕ Καραϊσκάκης! Ο Μακρής έκανε το σουτ, οι παίκτες του ΟΦΗ απομάκρυναν αρχικά την μπάλα αλλά στην συνέχεια ο Ψιάνος σε συνέχεια της φάσης με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ

39' από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, πήρε την μπάλα ο Κουτσιανικούλης, όμως το σουτ του κόντραρε στα σώματα των αμυντικών της ομάδας της Άρτας

34' κίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη για διαμαρτυρία

30' ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Κουτσιανικούλη, στέλνει την μπάλα προς την εστία αλλά μπλοκάρει ο Ραχιώτης

22' κίτρινη κάρτα στον Βουό για φάουλ στον Μακρή

12' πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ  με τον Βουό να δίνει στον Κουτσιανικούλη που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

8' μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Λουκίνα να κάνει το σουτ και τον Στρέζο να διώχνει σε κόρνερ

-Περίπου 30 φίλοι του ΟΦΗ βρίσκονται στο γήπεδο

Για τον ΟΦΗ ο Στρέζος είναι κάτω από τα δοκάρια, αριστερά στην άμυνα ο Μπολάκης, δεξιά ο Αργυρόπουλος ενώ οι Ποτουρίδης, Κομεσίδης βρίσκονται στο κέντρο της άμυνας. Οι Νάστος και Παπαστεριανός είναι τα δύο αμυντικά χαφ, ο Ντίνας έχει ελεύθερο ρόλο και οι Βουό, Κουτσιανικούλης, Μάνος αποτελούν την τριάδα της επίθεσης.