ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Νέα ήττα για τον Εργοτέλη στην Καρδίτσα

Νέα ήττα για τον Εργοτέλη στην Καρδίτσα

Την ήττα με σκορ 2-1 γνώρισε ο Εργοτέλης από την Αναγέννηση Καρδίτσας, στην μεταξύ τους αναμέτρηση για την 32η αγωνιστική της Football League.

Η ομάδα του Τάκη Γκώνια πραγματοποίησε μια πολύ κακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια βρέθηκε πίσω στο σκορ και μάλιστα από νωρίς. Συγκεκριμένα η κρητική ομάδα δέχτηκε γκολ στην πρώτη επιθετική προσπάθεια των αντιπάλων, στο 7'  όταν μετά από σέντρα του Καρρίκι από αριστερά, ο Σουντουρά με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 18' έγινε το 2-0, όταν ο Πλαβούκος πήρε την μπάλα, μετά από λάθος του Τσέλιου και έκανε το πλασέ πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Η μοναδική καλή στιγμή για τον Εργοτέλη ήταν στο 1ο λεπτό, με τον Έφορντ να κάνει το σουτ, το οποίο όμως απομάκρυνε ο Γκέκας. Η ομάδα του Ηρακλείου παρουσίασε ένα πολύ κακό πρόωπο στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας αρκετά λάθη και επιτρέποντας στους αντιπάλους της να δημιουργούν συνεχώς ευκαιρίες για γκολ.

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης παρουσιάστηκε βελτιωμένος, ξεκίνησε καλύτερα και πιο επιθετικά, καταφέρνοντας μάλιστα να σκοράρει και να μειώσει σε 2-1. Στο 53' η μπάλα μετά από κόντρες κατέληξε στον Τσέλιο, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1. Παρά την βελτιωμένη εμφάνιση ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να πετύχει κάτι άλλο αξιόλογο στο δεύτερο ημίχρονο, ούτε και να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή που είχε από το 86', όταν αποβλήθηκε ο Βατουσιάδης.

Έτσι γνώρισε την ήττα από την ομάδα της Καρδίτσας και πλέον μπλέκει σε περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή του στην κατηγορία.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γ. Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Κωνσταντινόπουλος, Ρουσσάκης (20’ Βατουσιάδης), Τζέκος, Μπιτέλης, Πλαβούκος (73’ Καραγιάννης), Σταματάκης, Κονέ, Σουντούρα, Χαντζάρας.

Εργοτέλης (Τ. Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Ιατρούδης, Τσέλιος, Μπάτζιος Οικονόμου, Νικολακάκης (83' Αγγελόπουλος), Σταμόπουλος, Μπουτσάκης, Μπούζας, Έφροντ (67’ Μανουσάκης), Σταματάκος.