ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Πεντάστερος Εργοτέλης!

Πεντάστερος Εργοτέλης!

Ο Εργοτέλης φιλοδώρησε με 5 τέρματα τον Αιγινιακό και πλέον είναι πολύ κοντά στην παραμονή του στην κατηγορία.Ο Κάιπερς με 2 τέρματα αποχαιρέτησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τους φίλους των "κιτρινόμαυρων".

Αγχώθηκε, αλλά τελικά τα κατάφερε. Ο Εργοτέλης επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο, καθώς διέσυρε με 5-1 τον Αιγινιακό στο Παγκρήτιο και πήρε μια σημαντική νίκη για την συνέχεια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Κάιπερς άνοιξε το σκορ. Πιο συγκεκριμένα ο Σταματάκος του έδωσε μια όμορφη πάσα με τον Βέλγο να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού η Κρητική ομάδα ηταν πολύ καλύτερη και θα μπορούσε να σκοράρει και 2ο τέρμα. Παρόλα αυτά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Πέριτς εκμεταλλεύτηκε το "δώρο" από την "κιτρινόμαυρη άμυνα" ισοφαρίζοντας για τον Αιγινιακό. Αυτή ήταν η πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος ο Εργοτέλης είχε την κατοχή της μπάλας και έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Αιγινιακός από την μεριά του περιορίστηκε σε ένα τελείως παθητικό ρόλο, και το μόνο που θέλησε να κάνει είναι να βγάλει κάποιες αντεπιθέσεις.

Στο 68ο λεπτό λίγο πριν αποχωρήσει ο Ούγκο Κάιπερς με ωραίο σουτ σκόραρε για 2η φορά στον αγώνα, αποχαιρετώντας έτσι τον κόσμο του Εργοτέλη με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Στην συνέχεια ο Τάκης Γκώνιας τον αντικατέστησε με τον Ιατρούδη. Αυτή ήταν η τελευταία παράσταση του Βέλγου μπροστά στο κοινό του Εργοτέλη, μιας και του χρόνου-όπως όλα δείχνουν-θα φορά την φανέλα της ΑΕΚ.

Ο Ιατρούδης με το που μπήκε στο παιχνίδι έκανε την παρουσία του αισθητή, μιας και έδωσε ασσίστ στον Τσέλιο, για να γίνει το 3-1. Με αυτόν τον τρόπο ξορκίστηκαν όλα τα φαντάσματα πάνω απο το Παγκρήτιο και οι γηπεδούχοι συνέχισαν το παιχνίδι χωρίς άγχος.

Αυτό είχε ως αποτέλεμσα να σκοράρουν ξανά οι "κιτρινόμαυροι". Πιο συγκεκριμένα στο 76ο λεπτό ο Ιατρούδης με ωραίο σουτ έβαλε και το δικό του όνομα στον πίνακα των σκορερς κάνοντας το 4-1. Και λίγο πριν το τελικό σφύριγμα ο Εργοτέλης πέτυχε ακόμα 1 τέρμα, αυτήν την φορά με τον Σταματάκο.

Έτσι με αυτό το 5-1 η ομάδα του Ηρακλείου επέστρεψε στα τρίποντα και έκανε ένα σημαντικό βήμα για να βρίσκεται και του χρόνου στο πρωτάθλημα της Football League.

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης (Τ. Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Μπάτζιος, Μπούζας, Οικονόμου (69’ Μαζουλουξής), Σταμόπουλος (45’ Νικολακάκης), Μπουτσάκης, Κάιπερς (73’ Ιατρούδης), Αγγελόπουλος, Σταματάκος.

Αιγινιακός (Κ. Νικολαΐδης): Τόλιος, Ανδρικόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Βλάχος, Πετρούσης, Τοπαλίδης, Πέριτς, Κουστάν (80’ Μπιλάλι), Ζούρκος, Τσολακίδης (58’ Χότζιτς).