ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Πυροβόλησε τον Ηρόδοτο στο φινάλε ο Κατσικοκέρης

Πυροβόλησε τον Ηρόδοτο στο φινάλε ο Κατσικοκέρης

Στην Νέα Αλικαρνασσό ο Ηρόδοτος υποδέχτηκε τον Εθνικό στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των μπαράζ ανόδου. Ενώ ο Ηρόδοτος ήταν αυτός που προηγήθηκε, ο Εθνικός με μια ολική ανατροπή κατάφερε να φύγει με το διπλό (1-2) απ’ το Ηράκλειο βάζοντας τον Ηρόδοτο σε πολύ δύσκολα μονοπάτια εν όψει της συνέχειας, των μπαράζ ανόδου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ηρόδοτο αφού μόλις 12 λεπτά μετά τη σέντρα της αναμέτρησης, ο Μωραΐτης με ένα εκπληκτικό σουτ έξω απ’ την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σικαλιά για το 1-0.

Στην συνέχεια και ενώ όλοι περίμεναν ο Ηρόδοτος να ανέβει περισσότερο και να πιέσει, συνέβη το αντίθετο. Ο Εθνικός ήταν αυτός που ανοίχτηκε και απείλησε με τον Μάναλη στο 14ο λεπτό με ένα σουτ που πέρασε ψηλά άουτ.

Οι δύο ομάδες είχαν από δύο καλές στιγμές μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ο Γκέσιος απ’ τον Εθνικό μπήκε στην περιοχή και με ένα ωραίο κοντρόλ σούταρε στην πλάτη της άμυνας αλλά ο Κασμερίδης δήλωσε ‘’παρών’’. Στο 28ο λεπτό ο Ετόφ μετά από μια ωραία ατομική προσπάθεια γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι αλλά ο Μελισσόπουλος από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να σκοράρει, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Εθνικός ισοφάρισε με ένα πλασέ του Μάναλη στο 49’. Μετά την ισοφάριση ο Εθνικός είχε δύο πολύ καλές ευκαρίες για την ανατροπή. Συγκεκριμένα ο Στασινός από πλάγια θέση έκανε μια σέντρα σουτ αλλά ο Κασμερίδης έδιωξε σε κόρνερ. Το στημένο εκτέλεσε ο Δωματάς, ο Μάναλης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στην συνέχεια ο Ηρόδοτος ανέβασε στροφές και στο 69ο λεπτό ο Φραγκουλάκης έκανε ένα ωραίο σουτ έξω απ’ την περιοχή αλλά ο Σικαλιάς απέκρουσε. Στην αμέσως επόμενη φάση και πάλι ο αρχηγός των γηπεδούχων έκανε μια σέντρα αλλά η κεφαλιά του Ετοφ δεν βρήκε στόχο.

Πάνω που συμπληρώθηκαν 70 λεπτά παιχνιδιού ο Εθνικός έμεινε με δέκα παίχτες μετά από μαρκάρισμα του Λεωνιδόπουλου πάνω στον Φραγκουλάκη. Αυτό φαίνεται να μην αποπροσανατόλισε ιδιαίτερα τον Εθνικό αφού συνέχισε να πιέζει.

Έτσι στις καθυστερήσεις ο Κατσικοκέρης με μια πολύ ωραία ενέργεια ‘’ζάλισε’’ την άμυνα του Ηροδότου και με ένα υποδειγματικό πλασέ έγραψε το τελικό 1-2, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για την ομάδα του. Αυτή η ήττα οδηγεί τον Ηρόδοτο στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και την επόμενη αγωνιστική θέλει όπωσδηποτε νίκη και συνδιασμό αποτελεσμάτων για να ολοκληρωθεί το όνειρο της ανόδου.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Μ. Παπαματθαιάκης): Κασμερίδης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Κανδηλάκης, Γιαλούσης, Κασαπάκης (64' Γαρεφαλλάκης), Αργκιλέσι, Φραγκουλάκης, Μελισσόπουλος, Μωραΐτης (88' Καραγκιόζι), Ετόφ.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Ν. Κουρμπανάς): Σικαλιάς, Στασινός, Βλάχος, Κρητικός, Παχλιβανίδης (75' Βενέτης), Λεωνιδόπουλος, Δωματάς (85' Κομνηνός), Κατίδης, Κατσικοκέρης, Γκέσιος (66' Παυλάκης), Μάναλης (83' Μισέλ).