Κρήτη ΣΠΟΡ FM 87,6 - Παρέμεινε στον θρόνο της η "Βασίλισσα"!
ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | CHAMPIONS LEAGUE | Παρέμεινε στον θρόνο της η "Βασίλισσα"!

Παρέμεινε στον θρόνο της η "Βασίλισσα"!

Η Ρεάλ Μαδρίτης, με πρωταγωνιστή τον Γκάρεθ Μπέιλ, κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 απέναντι στην Λίβερπουλ και να φτάσει στην τρίτη σερί κατάκτηση του Champions League.

Πραγματοποιώντας μια εκπληκτική εμφάνιση και εκμεταλλευόμενη τα δυο παιδαριώδη λάθη του Κάριους, η Ρεάλ κατάφερε να νικήσει την Λίβερπουλ και να κατακτήσει το 13ο τρόπαιο στην ιστορία της. Μάλιστα είναι η μόνη ομάδα που κατακτά το Champions League για τρίτη διαδοχική χρονιά ενώ ο Ζινεντίν Ζιντάν έγινε ο πρώτος προπονητής που το καταφέρνει αυτό!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Λίβερπουλ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, και προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της, πιέζοντας αρκετά και αναγκάζοντας την Ρεάλ σε πολλά λάθη. Στο 23' έχασε μια πολύ καλή, διπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με το σουτ του Φιρμίνο να κοντράρει στον Ράμος και στη συνέχεια τον Νάβας να μπλοκάρει το διαγώνιο σουτ του Άρνολντ. Ατυχής στιγμή για την αγγλική ομάδα o ο τρσυματισμός του Μοχάμεντ Σαλάχ στο 30', ύστερα από μονομαχία με τον Σέρχιο Ράμος. Ο Αιγύπτιος επιθετικός, δεν μπόρεσε να συνεχίσει και αποχώρησε λόγω του τραυματισμού αυτού, ο οποίος μάλιστα υπάρχει πιθανότητα να του στερήσει την συμμετοχή του στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας. Η αποχώρηση του Σαλάχ επηρέασε, όπως ήταν φυσικό, τους "Reds", των οποίων η απόδοση έπεσε από αυτό το σημείο και μετά και έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες της Ρεάλ να ισορροπήσουν το παιχνίδι.

Στην επανάληψη η εικόνα των δυο ομάδων ήταν εντελώς διαφορετική σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Από τα πρώτα λεπτά η κυριαρχία των "μερένγκες" ήταν εμφανής. Στο 48' ο Ίσκο θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, το σουτ του όμως βρήκε στο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 51' ο Κάριους κυριολεκτικά έδωσε την μπάλα στον Μπενζεμά, ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία και έκανε το 1-0. Η αντίδραση από τους παίκτες της Λίβερπουλ ήρθε αμέσως και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 54' με τον Μανέ με προβολή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 61ο λεπτό ο Γκάρεθ Μπέιλ πέρασε στο παιχνίδι στη θέση του Ίσκο και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα πέτυχε με ανάποδο ψαλίδι ένα γκολ, που μπορεί εύκολα να χαρακτηριστεί το κορυφαίο της διοργάνωσης, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1. Η Λίβερπουλ θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει στο 70' με τον Μανέ να σημαδεύει το δοκάρι. Η Ρεάλ είχε ευκαιρίες για το 3-1, τόσο στο 74' με τον Ρονάλντο όσο και στο 82' με τον Μπενζεμά. Αυτό έγινε τελικά στο 84' όταν ο Μπέιλ έκανε ένα δυνατό, μακρινό σουτ, ο Κάριους έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 3-1.

Έτσι η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε σε μια απόλυτα δίκαιη νίκη και στέφθηκε για ακόμη μια φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Αξίζει να αναφερθεί ότι για πρώτη φορά στην ιστορία της, η Ρεάλ Μαδρίτης, είναι ταυτόχρονα πρωταθλήτρια Ευρώπης σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ, καθώς η ομάδα μπάσκετ κατέκτησε την Εuroleague πριν από λίγες ημέρες.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Μαρσέλο, Καρβαχάλ (37' λ.τ. Νάτσο), Ράμος, Βαράν, Καζεμίρο, Κροος, Μόντριτς, Ισκο (61' Μπέιλ), Ρονάλντο, Μπενζεμά (89' Ασένσιο).

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Κάριους, Αρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Μίλνερ (83' Τσαν), Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ (30' λ.τ. Λαλάνα), Φιρμίνο.