Κρήτη ΣΠΟΡ FM 87,6 - Και τώρα περιμένει
ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Και τώρα περιμένει

Και τώρα περιμένει

Σε ένα μέτριο παιχνίδι ο Ηρόδοτος ηττήθηκε από τον Αήττητο Σπάτων και τώρα περιμένει την απόφαση για το παιχνίδι με την Αμαλιάδα προκειμένου να δει σε ποια κατηγορία θα αγωνίζεται την επόμενη σεζόν.

Στο κατάμεστο γήπεδο της Αλικαρνασού ο Ηρόδοτος μπήκε δυνατά στο ματς με σκοπό να πετύχει κάποιο τέρμα από νωρίς. Φυσικά σε ένα παιχνίδι «τελικό» δεν έλειπαν τα σκληρά μαρκαρίσματα και από τις 2 ομάδες.

Ο Ηρόδοτος είχε την κατοχή της μπάλας και έφτασε κοντά στο γκολ σε 2 περιπτώσεις. Αρχικά στο 20ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Μελισσόπουλου πέρασε λίγο άουτ, και στην συνέχεια με ένα σουτ του Μωραϊτη. Από την πλευρά της η ομάδα των Σπάτων περιορίστηκε σε ένα αμυντικό τέμπο θέλοντας να «χτυπήσει» στην κόντρα επίθεση. Δεν ήταν λίγες οι φορές που είδαμε στον αγώνα πολύ σκληρά μαρκαρίσματα. Με αυτόν τον τρόπο το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα στο 0-0.

Στο δευτερο μέρος ο ρυθμός συνέχισε να είναι πεσμένος με τον Ηρόδοτο να μην μπορεί να δημιουργήσει φάσεις στην εστία του Αήττητου. Έτσι στο 75ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Πιο συγκεκριμένα ο Κωστόπουλος πλάσαρε τον Κουράκη για να κάνει το 0-1. Η ομάδα των Σπατών απόκτησε ένα τεράστιο ψυχολογικό αβαντάζ καθώς με αυτό το σκορ θα έπαιρνε το εισιτήριο για την Β Εθνική.

Ο Ηρόδοτος με την πλάτη στον τοίχο και με το άγχος να τον διακατέχει μετά από αυτήν την εξέλιξη προσπάθησε να «σώσει» την κατάσταση, αλλά μάταια. Το 0-1 ήταν το σκορ του αγώνα κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο Ηρόδοτος να τερματίσει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 4 βαθμούς. Ως εκ τούτου περιμένει την απόφαση για το περιβόητο παιχνίδι με την Αμαλιάδα προκειμένου να δει εάν πάρει την άνοδο. Πιο συγκεκριμένα εάν η ομάδα της Αλικαρνασσού πάρει το παιχνίδι με την Αμαλιάδα στα χαρτιά τότε θα φτάσει στους 7 πόντους, θα έχει 2 πόντους λιγότερους από τον Αστέρα. Οπότε θα περιμένει μια ενδεχόμενη αφαίρεση πόντων από τον αντίπαλο του(έστω και 2) προκειμένου να είναι αυτός η ομάδα που θα τερματίσει στην 2η θέση.

Οι συνθέσεις

Ηρόδοτος: Κουράκης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Κανδηλάκης, Μπαλάφας, Κασαπάκης (70′ Γαρεφαλάκης), Αργκιλέσι (81′ Φουκαράκης), Φραγκουλάκης, Μελισσόπουλος, Μωραΐτης, Ετόφ

Αήττητος Σπατών: Μιχελής, Μουστάκης, Τσέπας, Κωστόπουλος, Χριστοφιλέας, Κολλαράς, Καλογέρης, Κατσικογιάννης (56′ Ηρακλής) , Κρητικός, Τσιλιγκίρης, Φαρινόλα (77′ Νικλιτσιώτης)ητος Σπατών: