Κρήτη ΣΠΟΡ FM 87,6 - Πρωταθλητής ο ΟΦΗ!
ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Πρωταθλητής ο ΟΦΗ!

Πρωταθλητής ο ΟΦΗ!

Πρωταθλητής 2017-2018 στη Football League στέφθηκε ο ΟΦΗ, μετά την νίκη του με 5-0 επί της Σπάρτης στο κατάμεστο "Γεντί Κουλέ", στο πλαίσιο της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ο ΟΦΗ ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δεν επέτρεψε στην ομάδα της Σπάρτης να απειλήσει. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 11ο λεπτό, με τον Μάνο να στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, μετά από ωραία πάσα του Κουτσιανικούλη από αριστερά. Στο 19' έφτασαν κοντά στο 2-0, με τον Λεάλ να εκτελεί φάουλ, τον Μάνο να βρίσκει την μπάλα και να κάνει το πλασέ, όμως ο Μπακοδήμος πρόλαβε και απομάκρυνε. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 25' έγινε το 2-0, με τον Μάνο να πετυχαίνει ένα εξαιρετικό γκολ. Οι αμυντικοί της Σπάρτης προσπάθησαν να διώξουν σουτ του Νάστου, η μπάλα όμως έφτασε στον Μάνο, ο οποίος την έστειλε στην αντίπαλη εστία για το 2-0.

Στην επανάληψη, οι παίκτες της κρητικής ομάδας συνέχισαν με την ίδια δυναμικότητα και σοβαρότητα που είχαν και στο πρώτο ημίχρονο. Ήδη από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, ο Μάνος έχασε δυο ευκαιρίες για το 3-0, με το σουτ του στο 51' να απομακρύνεται από τον Μπακοδήμο και στο 53' με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Το 3-0 έγινε τελικά στο 65ο λεπτό, όταν ο Λεάλ έστρωσε στον Κουτσιανικούλη και αυτός με ωραίο σουτ από αριστερά πέτυχε το 3-0.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους δεν τελείωσαν όμως εδώ, καθώς κατάφεραν μέσα σε πέντε λεπτά να πετύχουν άλλα δυο τέρματα! Συγκεκριμένα στο 68' έγινε το 4-0, με τον Μάνο να κάνει το πλασέ, μετά από πάσα του Κοιλιάρα και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, αφού πρώτα βρήκε στο πόδι του Μπακοδήμου. Αυτό ήταν το τρίτο γκολ του 23χρονου επιθετικού στο παιχνίδι, ενώ έφτασε τα 27 συνολικά στην διοργάνωση, παραμένοντας στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ. Ο Παπαστεριανός ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 5-0 στο 70', μετά από πάσα του Κουτσιανικούλη.

Από αυτό το σημείο και μετά το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και οι πανηγυρισμοί από τους φίλους της ομάδας έγιναν ακόμα πιο έντονοι.

Η κρητική ομάδα με την νίκη αυτή τερμάτισε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας συγκεντρώνοντας 86 βαθμούς, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Άρη.

Δείτε στο παρακάτω βίντεο στιγμιότυπα από το παιχνίδι του ΟΦΗ απέναντι στην Σπάρτη: