ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΜΟΥΝΤΙΑΛ | Τι ματσάρα ήταν αυτή;

Τι ματσάρα ήταν αυτή;

Ισπανία και Πορτογαλία ήρθαν ισόπαλες με 3-3 σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου. Χατ-τρικ για τον Κριστιάνο Ρονάλντο, 2 γκολ ο Ντιέγκο Κόστα με τις 2 ομάδες να μοιράζονται από 1 βαθμό. Αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα ο Ντε Χέα.

Σε ένα άκρως θεαματικό παιχνίδι η Πορτογαλία άνοιξε πρώτη το σκορ του αγώνα. Πιο συγκεκριμένα ο Κριστιάνο Ρονάλντο μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ, αφού «εκτέλεσε» από την άσπρη βούλα τον Ντε Χέα σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Η Ισπανία από την πλευρά της μετά το τέρμα που δέχθηκε κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει την εστία του Ρούι Πατρίσιο. Οι «φούριας ρόχας» είχαν την κατοχή της μπάλας και με ένα συνεχές passing game έψαξαν με υπομονή να βρουν τους κενούς χώρους για να απειλήσουν.

Τελικά κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στο 24ο λεπτό. Πιο συγκεκριμένα ο Ντιέγκο Κόστα με ατομική ενέργεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πατρίσιο δείχνοντας έτσι την κλάση του. Αυτό ήταν το 1ο τέρμα του Ισπανού σε Μουντιάλ. Μάλιστα η «φούριας ρόχας» έφτασαν μια… ανάσα από 2ο τέρμα όταν ο Ινιέστα πλάσαρε με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να περνά ελάχιστα χιλιοστά άουτ.

Το ημίχρονο έκλεισε όπως ακριβώς ξεκίνησε δηλαδή με την Πορτογαλία να σκοράρει. Ο Κριστιάνο έξω από την περιοχή δοκίμασε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό με τον Ντε Χέα να μην υπολογίζει σωστά την πορεία της μπάλας με αποτέλεσμα να καταλήγει στα δίχτυα του. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου σε ένα αρκετά καλό ποιοτικά παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος η Ισπανία μπαίνει αγριεμένη. Και αυτό καθώς στο 55ο λεπτό ο Ντιέγκο Κόστα πέτυχε 2ο τέρμα όταν έπειτα από το φάουλ που εκτέλεσε ο Σίλβα ο Μπουσκέτς έδωσε πάσα πάρε βάλε στον συμπατριώτη του, με τον τελευταίο να πλασάρει άνετα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νάτσο βρέθηκε αμαρκάριστος έξω από την μεγάλη περιοχή πιάνοντας ένα σουτ «δυναμίτη» με την μπάλα να καταλήγει συστημένα στα δίχτυα των Πορτογάλων. Όπως ήταν λογικό ο δεξιός ακραίος αμυντικός της Ισπανίας πανηγύρισε με περίσσιο πάθος το τέρμα που σημείωσε.

Ο Φερνάντο Σάντος θέλησε να αλλάξει την κατάσταση που επικρατούσε παίρνοντας στον αγωνιστικό χώρο τον Ρικάνρντο Κουαρέσμα. Από την πλευρά του ο Ιέροα αντικατέστησε τον Ινιέστα με τον Τιάγκο Αλκάνταρα. Μάλιστα οι Ισπανοί λίγο έλειψε να πετύχουν και 4ο τέρμα όταν ο Ντιέγκο Κόστα δεν έβαλε σωστά το πόδι του στην πάσα του Ζόρντι Άλμπα.

Οι Πορτογάλοι στο 76ο λεπτο απείλησαν για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος όταν ο Κουαρέσμα από την μεγάλη περιοχή επεχείρησε το σουτ με την μπάλα να περνά άουτ. Λίγο αργότερα από λάθος στην άμυνα των «φούριας ρόχας» ο Κριστιάνο πήγε να επωφεληθεί χωρίς ωστόσο η προσπάθεια του να στεφθεί με επιτυχία.

Η απάντηση των Ισπανών ήρθε στο 82ο λεπτό όταν ο Ιάγο Άσπας έκανε ένα αδύναμο σουτ, το οποίο δεν δυσκόλεψε τον Ρούι Πατρίσιο. Όμως οι Πορτογάλοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Ο Κριστιάνο ολοκλήρωσε το χατ-τρικ σημειώνοντας ένα εντυπωσιακό γκολ έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Αυτό ήταν το 3ο και ωραιότερο τέρμα του Πορτογάλου στην αναμέτρηση.

Η ομάδα του Σάντος λίγο έλειψε να πάρει και την νίκη όταν ο Κουαρέσμα έκανε το σουτ με τον Κόκε να κάνει ένα τάκλιν αυτοθυσίας και να γλυτώνει την ομάδα του από τα χειρότερα. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Πατρίσιο, Σοάρες, Πέπε, Φόντε, Γκερέιρο, Μπ. Σίλβα (69' Κουαρέσμα), Μοουτίνιο, Καρβάλιο, Φερνάντες (68' Μάριο), Γκέντες (80' Αντρέ Σίλβα), Ρονάλντο

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ντε Χέα, Νάτσο, Πικέ, Ράμος, Άλμπα, Κόκε, Μπουσκέτς, Ινιέστα (70' Τιάγκο), Σίλβα (86' Βάθκεθ), Κόστα (77' Άσπας), Ίσκο