Κρήτη ΣΠΟΡ FM 87,6 - Δεύτερη νίκη για τον ΟΦΗ, 1-0 την ΑΕΛ
ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Δεύτερη νίκη για τον ΟΦΗ, 1-0 την ΑΕΛ

Δεύτερη νίκη για τον ΟΦΗ, 1-0 την ΑΕΛ

Την δεύτερη νίκη του για φέτος σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε με 1-0 απέναντι στην ΑΕΛ. Το νικητήριο γκολ για την κρητική ομάδα πέτυχε ο Κοροβέσης στο 58'.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην βασική ενδεκάδα τους Σωτηρίου, Κοιλιάρα, Κομεσίδη, Ποτουρίδη, Δεληγιαννίδη, Νάστο, Μεγιάδο, Βουό, Ντίνα, Πλατέλλα και Σασί.

Η ομάδα της Λάρισας ξεκίνησε καλύτερα και είχε την υπεροχή στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του αγώνα, πιέζοντας ψηλά και μην επιτρέποντας στον ΟΦΗ να δημιουργήσει φάσεις.

Τα προβλήματα που αντιμετώπιζε ο ΟΦΗ σε αυτά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οδήγησαν τον Νίκο Παπαδόπουλο να προχωρήσει σε εσωτερικές αλλαγές στην διάταξη των παικτών του. Από το 15' και μετά ο ΟΦΗ άρχισε να ανεβάζει στροφές στο παιχνίδι και να δημιουργεί ευκαιρίες για γκολ. Ωστόσο η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος χρησιμοποίησε διαφορετική ενδεκάδα στο δεύτερο ημίχρονο, όπως έγινε και στο πρώτο φιλικό παιχνίδι του ΟΦΗ με τον Απόλλωνα Σμύρνης. Η ενδεκάδα της επανάληψης αποτελούνταν από τους Στρέζο, Φαζό, Παπάζογλου, ο οποίος πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση με την φανέλα του ΟΦΗ, Μπολάκη, Κοροβέση, Παπαστεριανό, Οικονόμου, Κυριακίδη, Νέιρα και Κουτσιανικούλη.

Η Λάρισα είχε μια καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 46', με τον Στρέζο να μπλοκάρει τελικά το σουτ του Σαχιντί. Η απάντηση από τον ΟΦΗ ήρθε αμέσως, με το πλασέ του Μπολάκη να περνά ελάχιστα άουτ. Η καλή εικόνα του ΟΦΗ συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες του να προσπαθούν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Αυτό έγινε τελικά στο 58ο λεπτό με τον Νέιρα να δίνει στον Κοροβέση και αυτός με τη σειρά του να κάνει το πλασέ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 71' ο Κυριακίδης έφτασε κοντά στο 2-0 για τον ΟΦΗ, ο Γκέκας όμως επενέβη σωτήρια για την ομάδα της Λάρισας.

Ο ΟΦΗ άφησε για ακόμα μια φορά θετικές εντυπώσεις, έδειξε ότι διαθέτει ένα ποιοτικό ρόστερ και κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του σκορ και να πάρει μια νίκη, η οποία συνάδει με την πολύ καλή εμφάνιση που είχε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΟΦΗ (α’ ημίχρονο): Σωτηρίου, Κοιλιάρας, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Δεληγιαννίδης, Νάστος, Μεγιάντο, Ντίνας, Σάσι, Πλατέλλας, Βουό.

ΟΦΗ (β’ ημίχρονο): Στρέζος, Παπάζογλου, Φαζός, Μπολάκης, Αργυρόπουλος, Παπαστεριανός, Κυριακίδης, Οικονόμου (83’ Κοντογιάννης), Νέιρα, Κουτσιανικούλης, Κοροβέσης (77’ Νοικοκυράκης).

ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Καρανίκας, Ζίζιτς, Μόρας, Γκοίκοβιτς, Χούπσεβ, Φατιόν, Πέτροβικ, Μιλοσάβλιεβιτς, Φριουί, Ντέλετιτς.