Κρήτη ΣΠΟΡ FM 87,6 - Ισοπαλία για τον ΟΦΗ απέναντι στην Παναχαϊκή
ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Ισοπαλία για τον ΟΦΗ απέναντι στην Παναχαϊκή

Ισοπαλία για τον ΟΦΗ απέναντι στην Παναχαϊκή

Χωρίς τέρματα έληξε το φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στον ΟΦΗ και την Παναχαϊκή, που διεξήχθη στο Καρπενήσι και με το οποίο ολοκληρώθηκε το βασικό στάδιο προετοιμασίας της ομάδας.

Στο τελευταίο του παιχνίδι στο Καρπενήσι, ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 0-0 με την Παναχαϊκή.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος επέλεξε να χρησιμοποιήσει δυο ενδεκάδες, όπως και στα δυο προηγούμενα φιλικά παιχνίδια. Στο πρώτο ημίχρονο την βασική ενδεκάδα αποτέλεσαν οι Στρέζος, Αργυρόπουλος, Ποτουρίδης, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Παπαστεριανός, Μεγιάδο, Νέιρα, Βουό, Κουτσιανικούλης και Σάσι. Δύο διαφορετικές ενδεκάδες είχε και η Παναχαϊκή.

Παρά την πολύ καλή εικόνα που είχε ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα.

Ο ΟΦΗ ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, μπήκε πολύ δυνατά και είχε δυο ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ μέσα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Συγκεκριμένα, στο 5' ο ΟΦΗ είχε μια καλή ευκαιρία με το καταπληκτικό σουτ του Σάσι, ωστόσο η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, ενώ στο 6' ο Δεληγιαννίδης έβγαλε την σέντρα από αριστερά, ο Κουτσιανικούλης έκανε το πλασέ όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 13' οι παίκτες του ΟΦΗ ζήτησαν πέναλτι, καθώς ο γκολκίπερ της Παναχαϊκής ανέτρεψε τον Βουό, ενώ αυτός ήταν έτοιμος να κάνει το σουτ προς την εστία, όμως ο διαιτητής έδωσε εντολή να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Ακόμα μια καλή στιγμή είχε ο ΟΦΗ στο 28ο λεπτό, με τον Σάσι να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι. Στο 33' η μπάλα έφτασε στον Βουό, μετά από σέντρα του Αργυρόπουλου, ο Κολοβούρης όμως επενέβη και μπλόκαρε.

Η μοναδική ευκαιρία για την Παναχαϊκή, ήταν στο 26ο λεπτό, όταν ο Μωραϊτης κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο παίκτης ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νίκος Παπαδόπουλος προχώρησε σε αλλαγές στην ενδεκάδα, στην οποία παρέμειναν μόνο οι Ποτουρίδης, Νέιρα και Σάσι. Στο παιχνίδι πέρασαν οι Σωτηρίου, Μπολάκης, Κοιλιάρας, Κομεσίδης, Οικονόμου, Νάστος, Ντίνας και Νοικοκυράκης. Στο 61' ο τεχνικός του ΟΦΗ αντικατέστησε τους τρεις παίκτες που ήταν στο παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, με τους Φαζό, Κοντογιάννη και Πλατέλλα να περνούν στην θέση τους.

Η εικόνα του ΟΦΗ στην επανάληψη δεν ήταν όπως συτή του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, ο ΟΦΗ δεν είχε την δυναμικότητα του πρώτου ημιχρόνου ενώ και οι δυο ομάδες δεν είχαν ρυθμό. Από το 75ο λεπτό, ο ΟΦΗ έπαιζε με 10 παίκτες καθώς ο Κομεσίδης αποχώρησε λόγω τραυματισμού και ο Νίκος Παπαδόπολυος επέλεξε να μην χρησιμοποιήσει άλλον παίκτη στη θέση του.

Η μοναδική καλή στιγμή για τον ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν στο 80' με τον Πλατέλλα να κάνει το σουτ και τον γκολκίπερ της Παναχαϊκής να μπλοκάρει.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): (α' ημίχρονο) Στρέζος, Αργυρόπουλος, Ποτουρίδης, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Παπαστεριανός, Μεγιάδο, Νέιρα, Βουό, Κουτσιανικούλης, Σάσι

(β' ημίχρονο) Σωτηρίου, Μπολάκης, Κοιλιάρας, Ποτουρίδης (61’ Φαζός), Κομεσίδης, Οικονόμου, Νάστος, Νέιρα (61’ Κοντογιάννης), Σάσι (61 Πλατέλλας), Ντίνας, Νοικοκυράκης

Παναχαϊκή (Σ. Οφρυδόπουλος): (α' ημίχρονο) Κολοβούρης, Τάσιος, Πολύμος, Λουμπαρδέας, Σωτηράκος, Παπατόλιος, Πλέγας, Σταυρόπουλος, Μαυριάς, Μασούρας, Μωραΐτης

(β' ημίχρονο)Καπούταγλης, Νικολόπουλος, Τσελεπίδης, Πατάπης, Φουρλάνος, Μουστακόπουλος, Σταμόπουλος, Πολυχρόνης, Παπανικολάου, Αντωνακόπουλος, Κυνηγόπουλος