ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Νίκη στο πρώτο φιλικό για τον Εργοτέλη

Νίκη στο πρώτο φιλικό για τον Εργοτέλη

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκληρώθηκε για τον Εργοτέλη το πρώτο φιλικό παιχνίδι για φέτος, το οποίο πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου στο Παγκρήτιο στάδιο, καθώς επικράτησε του Γιούχτα με 3-0.

Οι "κιτρινόμαυροι" ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δημιουργούσαν συνεχώς ευκαιρίες για γκολ, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν ήδη από το πρώτο ημίχρονο να προηγούνται με 3-0.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Εργοτέλη ήταν στο 6’ με τον Μπουρσέλη να εκτελεί φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και η μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 10’ οι αμυντικοί του Γιούχτα έδιωξαν κεφαλιά του Καπνίδη, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουρσέλη. Στο 14’ λεπτό της αναμέτρησης το σουτ του Τσέλιου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Ο Εργοτέλης είχε δυο ακόμα καλές ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ στο 16’ και στο 18’ με τον Μπουρσέλη, όμως και τις δυο φορές επενέβη και απομάκρυνε ο Γιαννόπουλος.

Το πρώτο γκολ για τους "κιτρινόμαυρους" ήρθε στο 26’, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 28’ έγινε και το 2-0 με τον Μπάτζιο και στο 33ο λεπτό ο Efford, με πολύ ωραία ατομική προσπάθεια, τριπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Ο Εργοτέλης δεν σταμάτησε να πιέζει και είχε κι άλλες ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα γκολ, στο 35’ με την κεφαλιά του Καπνίδη, στο 38΄με το σουτ του Efford να περνά πάνω από την εστία, στο 41’ με κοντινό πλασέ του Bruce και στο 44’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη.

Στην επανάληψη ο τεχνικός του Εργοτέλη χρησιμοποίησε διαφορετική ενδεκάδα από αυτήν του πρώτου 45λεπτου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης είχε αρκετές καλές στιγμές, όπως αυτή στο 50ο λεπτό όπου ο γκολκίπερ του Γιούχτα απομάκρυνε με τα πόδια κοντινό σουτ του Κατσούρι αλλά και στο 73’ όταν μπλόκαρε κοντινό πλασέ του Μπουτσάκη. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήταν και αυτή στο 75ο λεπτό, όταν το μακρινό σουτ του Μανουσάκη πέρασε άουτ αλλά και στο 77’, όπου ο Μανουσάκης έδωσε στον Σταθόπουλο, ο τελευταίος όμως δεν πρόλαβε την μπάλα δίνοντας την ευκαιρία στον τερματοφύλακα του Γιούχτα να μπλοκάρει.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Εργοτέλης (Ν. Παπαβασιλείου):

Α’ Ημίχρονο: Κατσιμήτρος, Βουτσάς, Οικονόμου, Μπάτζιος, Jakubu, Bruce, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Kwateng, Καπνίδης, Efford

Β’ Ημίχρονο: Χανιωτάκης, Λαμπάκης, Μαζουλουξής, Πατάς, Σαϊτάκης (74’ Κουτσογιαννάκης), Βογιατζής, Κατσούρι (74’ Τσοκάνι), Μπουτσάκης, Μανουσάκης (78’ Πλαϊτάκης), Αντωνίου, Σταθόπουλος

Γιούχτας (Μ. Πίτσος): Γιαννόπουλος, Κασσωτάκης, Ρουμπάκης (74’ Βαρδής), Τζανής, Ραπτάκης, Πουλάκης, Τζάτζος (63’Σφυρογιαννάκης), Μαυρομάτης, Ηλιόπουλος (63’ Χατζάκης), Ανωγειανάκης, Κουσίδης