ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Πήρε την νίκη αν και δεν εντυπωσίασε ο ΟΦΗ

Πήρε την νίκη αν και δεν εντυπωσίασε ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά φέτος τον Απόλλωνα Σμύρνης με σκορ 2-1, στην μεταξύ τους φιλική αναμέτρηση, που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (11/8) στο Παγκρήτιο στάδιο.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος χρησιμοποίησε στο πρώτο ημίχρονο τον Στρέζο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα τους Μπολάκη, Παπάζογλου, Ποτουρίδη και Κοροβέση. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Μεγιάδο και Παπαστεριανός ενώ μπροστά τους ο Νέιρα. Στα άκρα της επίθεσης ήταν ο Σάσι και ο Κουτσιανικούλης και στην κορυφή ο Βουό.

Ο ΟΦΗ, ο οποίος παρουσίασε δυο πρόσωπα στο παιχνίδι, ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 5’ όταν ο Σάσι έκανε την σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Pezzoni και αυτός στην προσπάθεια του να διώξει, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου συνέχισαν δυνατά, φτάνοντας πολύ κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα στο 14’, όταν η μπάλα έφτασε στον Βουό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Νέιρα, όμως η κεφαλιά του επιθετικού του ΟΦΗ πέρασε άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα ήταν στο 40’, με τον Στρέζο να μπλοκάρει σουτ του Κοντοέ.

Στην επανάληψη ο τεχνικός του ΟΦΗ δεν διατήρησε το αρχικό σχήμα του, καθώς παρέμειναν μόνο οι Ποτουρίδης και Βουό. Ο Σωτηρίου ήταν κάτω από την εστία, στην άμυνα από δεξιά ο Αργυρόπουλος, στο κέντρο οι Φαζός και Ποτουρίδης και αριστερά ο Κοιλιάρας. Στο κέντρο χρησιμοποιήθηκαν οι Κυριακίδης, Οικονόμου και Πλατέλλας. Η επίθεση αποτελούνταν από τον Δεληγιαννίδη και τον Ντίνα στα άκρα και τον Βουό στην κορυφή.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό ο Βουό με «τακουνάκι» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0 για τον ΟΦΗ. Λίγο αργότερα ο Έιλερς, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή στην έναρξη της επανάληψης, μείωσε σε 2-1 για τον Απόλλωνα. Στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου 45λεπτου ο ΟΦΗ δεν είχε την εικόνα του πρώτου, μην μπορώντας να δημιουργήσει φάσεις. Εξαίρεση αποτελεί το 86ο λεπτό, όπου ο Δεληγιαννίδης έκανε το σουτ, η μπάλα όμως κατέληξε άουτ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ντεμπούτο με την φανέλα του ΟΦΗ έκανε ο Χρήστος Αραβίδης, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι στα τελευταία είκοσι λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου.

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος (46’ Σωτηρίου), Κουτσιανικούλης (46’ Δεληγιαννίδης), Βουό (70’ Αραβίδης), Παπαστεριανός (46’ Οικονόμου), Παπάζογλου (46’ Φαζός), Μεγιάδο (46’ Κυριακίδης), Σάσι (46’ Ντίνας), Κοροβέσης (46’ Κοιλιάρας, 89’ Νοικοκυράκης), Μπολάκης (46’ Αργυρόπουλος), Νέιρα (46’ Πλατέλλας), Ποτουρίδης (62’ Νάστος).

Απόλλων Σμύρνης (Β. Ίσμαελ): Βάσιτς, Στάθης, Κύργιας, Πετζόνι (46’ Βαφέας), Τζανετόπουλος (46’ Βλάχος), Κοντοές (65’ Σουλτζ), Ναδάλες, Γκονζάλες, Καλλέργης (46’ Έιλερς), Μπεντινέλι (65’ Γκίνο), Ελ Χέλβε (71’ Ρόσι).