ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΣΤΙΒΟΣ | Σάρωσε η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα!

Σάρωσε η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα!

Τα φώτα στο Olympiastadion του Βερολίνου έσβησαν με το 24ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα να αποτελεί πλέον παρελθόν.

Ένα παρελθόν,όπου για την Ελλάδα γράφτηκε με χρυσά γράμματα, διότι μετά το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο το 2002, είναι η πρώτη φορά που η χώρα μας κατακτά περισσότερα από 1 χρυσό μετάλλιο στην διοργάνωση.

Μετά τις φονικές πυρκαγιές του Ιουλίου, οι επιδόσεις της ελληνικής αποστολής έδωσαν ένα πνεύμα αισιοδοξίας αλλά και ένα έναυσμα να συνεχίσουμε με χαμόγελο προσπαθώντας για το καλύτερο.Μάλιστα σε ένδειξη πένθους και συμπαράστασης οι αθλητές και οι αθλήτριες φορούσαν μια μαύρη κορδέλα στο πέτο τους.

Ήδη από τη φάση των προημιτελικών, οι αθλητές έδειξαν ότι είναι καλά προετοιμασμένοι με τους περισσότερους να παίρνουν το εισιτήριο για τον τελικό των αγωνισμάτων τους, πετυχαίνοντας καλές επιδόσεις.

Στη συλλογή της Ελλάδας προστέθηκαν συνολικά  6 μετάλλια, 3 χρυσά, 2 ασημένια και 1 χάλκινο.

Η αρχή έγινε από τον Μίλτο Τεντόγλου, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και  κέρδισε τον τίτλο του νεότερου πρωταθλητή Ευρώπης σε ηλικία 20 ετών και 143 ημερών. Αν και βρέθηκε στην τρίτη θέση, η πέμπτη του προσπάθεια στα 8,25μ. τον ανέβασε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Μάλιστα μετά το τέλος του αγώνα, ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι, αγκάλιασε και φίλησε μια κορυφαία προσωπικότητα του γυναικείου στίβου, τη Γερμανίδα πρωταθλήτρια στο άλμα εις μήκος, Χάικε Ντρέσλερ, η οποία βρισκόταν στο στάδιο ως εθελόντρια.

Η επιτυχία συνεχίστηκε στο άλμα επί κοντώ των γυναικών, με τις Κατερίνα Στεφανίδη και Νικόλ Κυριακοπούλου. Το «χρυσό» κορίτσι της Ελλάδας κατάφερε να υπερασπιστεί των τίτλο της από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθληματου Άμστερνταμ το 2016 και με άλμα στα 4.85μ. κέρδισε το χρυσό μετάλλιο και σημείωσε ρεκόρ αγώνων.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου, η οποία μετά την εγκυμοσύνης της επέστρεψε δυναμικά στα αθλητικά της καθήκοντα, με άλμα στα 4,70 κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο.

Ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο στη συγκομιδή της Ελλάδας πρόσθεσε η Βούλα Παπαχρήστου. Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι, με άλμα στα 14.60μ. στη δεύτερη της προσπάθεια στο άλμα τριπλούν το γυναικών στέφτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η ίδια αφιέρωσε την επίδοση της και το μετάλλιο της στα θύματα των φονικών πυρκαγιών.

Το πρώτο μετάλλιο στα 400μ. γυναικών σε μεγάλη διοργάνωση κατέκτησε η Μαρία Μπελιμπασάκη. Η αθλήτρια του Κώστα Ηλία έκανε πολύ καλή κούρσα και έχασε πάνω στη γραμμή του τερματισμού το χρυσό μετάλλιο. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια για πρώτη φορά συμμετείχε στα 400μ. σε μεγάλη διοργάνωση, καθώς μέχρι σήμερα είχε αφοσιωθεί στα 200μ.. Μάλιστα κατέρριψε με χρόνο 50.45, το πανελλήνιο ρεκόρ που άνηκε μέχρι σήμερα στη Φανή Χαλκιά.

Ο Δημήτρης Τσιάμης στον τελικό του άλματος τριπλούν των ανδρών κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο και έγινε ο μεγαλύτερος σε ηλικία Έλληνας αθλητής που κατακτά μετάλλιο στο στίβο. Ο 36χρονος αθλητής τερμάτισε στην τρίτη θέση με άλμα στα  16.78μ.

Ο Κώστας Φιλιππίδης με άλμα στα 5.75μ. και καλύτερη επίδοση για φέτος τερμάτισε στη έκτη θέση του άλματος επί κοντώ των ανδρών.

Ο Μιχάλης Αναστασάκης, μετά από μια καλή εμφάνιση, με βολή στα 73.33μ. κατέκτησε την ένατη θέση στη σφυροβολία ανδρών.

Στον τελικό της δισκοβολίας η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου κατέλαβε την 10η θέση με βολή στα 57,34 μ. από την τρίτη της προσπάθεια.

Ο Κώστας Μπανιώτης στον τελικό του άλματος εις ύψος ανδρών κατέλαβε την 10η θέση με άλμα στα 2,19 μέτρα.

Ο Νικόλας Σκαρβέλης, κατέκτησε την ενδέκατη θέση στη σφαιροβολία ανδρών με βολή στα 20.11μ.

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στο βάδην των 20χλμ. γυναικών, έδειξε ότι επάξια βρίσκεται σε μεγάλες διοργανώσεις καθώς παρά το τραυματισμό που υπέστη στο πρόσωπο περίπου στο 15ο χιλιόμετρο κατάφερε να τερματίσει στην 13η θέση σημειώνοντας νέο φετινό ρεκόρ με χρόνο 1.32.16.

Στα 20 χλμ. βάδην ανδρών ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ τερμάτισε στη 15η θέση με χρόνο 1.22.51, παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες.

Η Ελένη- Κλαούντια Πόλακ, συμμετείχε στον τελικό του άλματος επί κοντώ των γυναικών, αποτελώντας την τρίτη ελληνική συμμετοχή στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Το άλμα της στα 4.30μ. της στέρησε μια θέση από το βάθρο.

Στον μαραθώνιο των γυναικών, η Γκλόρια Πριβιλέτζιο τερμάτισε στην 26η θέση του με 2 ώρες 38.39, επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ. Η Ράνια Ρεμπούλη τερμάτισε στην 36η θέση με  2.44.32, παρά την ενόχοληση που είχε στο πόδι. Η Σόνια Τσεκίνη δεν πήρε τελικά θέση εκκίνησης, αφού τραυματίστηκε στο ζέσταμα.

Στον μαραθώνιο των ανδρών, ο Κώστας Γκελαούζος τερμάτισε στην 44η θέση με 2.22.24, ενώ ο Παναγιώτης Καραΐσκος τερμάτισε σε 2.25.37 και συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ. Ο Δήμος Μαγγίνας, τερμάτισε σε 2 ώρες 44.57, κατακτώντας στην 58η θέση.

Η Ελισάβετ Πεσιρίδου, μπορεί να μην κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό των 100μ. με εμπόδια, ωστόσο βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ σε 13.00.

Ο Λυκούργος Στέφανος Τσάκωνας, τερμάτισε πέμπτος στη δεύτερη ημιτελική σειρά με χρόνο 20.54, επίδοση που δεν του έδωσε ένα εισιτήριο για τον τελικό των 200μ.

Ο Κώστας Δουβαλίδης, τερμάτισε στην πέμπτη θέση της πρώτης ημιτελικής σειράς με 13.56 κι ολοκλήρωσε στην 14η θέση την παρουσία του στο αγώνισμα.

Στον προκριματικό της σφυροβολίας η Σταματία Σκαρβέλη, είχε καλύτερη προσπάθεια στα 67,97 μ. και κατέλαβε την 15η θέση στο σύνολο.

Η Δέσποινα Μουρτά, μπορεί να μην πέρασε στον μεγάλο τελικό των 400μ. καθώς τερμάτισε πέμπτη στην τρίτη προκριματική σειρά με 52.96, βελτίωσε όμως το ατομικό της ρεκόρ. Στην ίδια απόσταση η Ειρήνη Βασιλείου, πέτυχε 53.37 και έμεινε και εκείνη εκτός τελικού.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη, στον προκριματικό των 100 μέτρων τερμάτισε στην έβδομη θέση της τρίτης προκριματικής σειράς με 11.63 και ολοκλήρωσε την παρουσία της στο αγώνισμα.

Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος στον προκριματικό των 100 μ., ήταν τρίτος στην δεύτερη προκριματική σειρά με 10.44 και κατέλαβε την 19η θέση στο σύνολο των αθλητών.

Η Λιλή Αλεξούλη, με άλμα στα 6.21μ. δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του άλματος εις μήκος των γυναικών ολοκληρώνοντας τον αγώνα της στην 21η θέση της συνολικής κατάταξης.

Η Σοφία Υφαντίδου, σε αυτό το πρωτάθλημα έριξε το βάρος της στον ακοντισμό αφήνοντας το έπταθλο, ωστόσο η βολή της στα 52.26μ. δεν ήταν μεγάλη ώστε να συμμετέχει στον μεγάλο τελικό.

Στα 4x100 των γυναικών η Γρηγορία Κεραμιδά, η Ελισάβετ Πεσιριδου, η Ραφαέλα Σπανουδακη, η Κορίνα Πολίτη τερμάτισαν στην έβδομη θέση της πρώτης προκριματικής σειράς με χρόνο 44.48 σημειώνοντας καλύτερη επίδοση της ομάδας για φέτος. Στο γενικό σύνολο της κατάταξης η ελληνική ομάδα κατέλαβε την 14η θέση.

Στα 4x100 των ανδρών οι Μάκης Στεργιουλης, Γιάννης Νυφαντοπουλος, Παναγιώτης Τριβυζας και Λυκούργος Τσάκωνας τερμάτισαν στην έκτη θέση της πρώτης προκριματικής κούρσας σημειώνοντας καλύτερη επίδοση της ομάδας για φέτος με χρόνο 39.49. Στο γενικό σύνολο της κατάταξης η ελληνική ομάδα κατέλαβε την 12η θέση.

Στα 4x400 των γυναικών, οι Αννα Βασιλείου, Δέσποινα Μουρτά, Ευαγγελία Ζυγόρη και Ειρήνη Βασιλείου έτρεξαν στην δεύτερη ημιτελική σειρά των 4Χ400 μ. και τερμάτισαν στην έκτη θέση της δεύτερης σειράς με 3.34.69, επίδοση που τους έδωσε την 13η θέση στο σύνολο.