ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Μπορούσε και την νίκη ο ΟΦΗ

Μπορούσε και την νίκη ο ΟΦΗ

Με ισοπαλία ξεκίνησε ο ΟΦΗ την φετινή αγωνιστική χρονιά στην Super League, με την αναμέτρηση με τον Πανιώνιο να λήγει 2-2.

Πολύ καλές εντυπώσεις άφησε η εμφάνιση του ΟΦΗ στο σημερινό παιχνίδι με τον Πανιώνιο για την 1η αγωνιστική της Super League, το οποίο έληξε ισόπαλο με σκορ 2-2.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με διάταξη 4-2-3-1, με τον Στρέζο κάτω από τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα τον Αργυρόπουλο, αριστερά τον Κοροβέση και στο κέντρο της άμυνας τους Κομεσίδη και Ποτουρίδη. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Μεγιάδο και Παπαστεριανός ενώ λίγο πιο μπροστά ο Νέιρα. Στα άκρα της επίθεσης οι Κουτσιανικούλης και Πλατέλλας ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρισκόταν ο Βουό.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, αν και βρέθηκε να χάνει από πολύ νωρίς, με γκολ του Μασούρα στο 9', αντέδρασε σχεδόν αμέσως και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 23', όταν ο Βουό έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Νέιρα, που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Κούρτι και κατέληξε στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ πήρε το προβάδισμα με τον Νέιρα να κάνει ένα καταπληκτικό σουτ και να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία της εστίας του Μανοϊλοβιτς, μην αφήνοντας του κανένα περιθώριο αντίδρασης. Λίγα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 με κεφαλιά του Σταυρόπουλου, σε μια φάση όπου αρχικά ο Σπιριντόνοβιτς έστειλε την μπάλα προς την εστία μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Στρέζος απομάκρυνε όμως ο Σταυρόπουλος πήρε την μπάλα και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-2 για τον Πανιώνιο.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε λίγο, ενώ δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση και για τις δυο ομάδες στα πρώτα λεπτά. Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ ήρθε στο 59' με τον Μανοϊλοβιτς να μπλοκάρει το σουτ του Νέιρα. Στο 80' οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευακιρία να πάρουν το προβάδισμα, με το σουτ του Μπανανά από το ύψος της μικρής περιοχής να περνά άουτ. Στο 85' ο ΟΦΗ έφτασε πολύ κοντά στο να πετύχει το τρίτο του τέρμα, με τον Ντίνα να εκτελεί απευθείας το φάουλ και την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυων του Μανοϊλοβιτς.

Η ενδεκάδα του Πανιωνίου: Μανοΐλοβιτς, Κούρντι, Κότσιτς, Σταυρόπουλος, Μπανανά, Κόρμπος (86' Σαντί Αλί), Κεϊτά, Ντομίνγκες, Σπιριντόνοβιτς (74' Μανθάτης), Ντουρμισάι, Μασούρας (74' Καμαρά)

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ: Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κουτσιανικούλης (83' Σασί), Βουό, Πλατέλλας (83' Ντίνας), Κομεσίδης, Παπαστεριανός, Μεγιάδο (63' Κυριακίδης), Κοροβέσης, Νέιρα, Ποτουρίδης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας) με βοηθούς τους Δαμιανό Ευθυμιάδη (Πιερίας) και Δημήτρη Γκάγκα (Λάρισας). Τέταρτος ο Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)

Δείτε εδώ το live της αναμέτρησης:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΟΦΗ 2-2

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

90+3' κίτρινη κάρτα στον Καμαρά

90+2' δυνατό σουτ του Καμαρά, έδιωξε με γροθιές ο Στρέζος

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

90' κίτρινη κάρτα στον Κυριακίδη

88' μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Εκπληκτικό σουτ του Νέιρα, απέκρουσε ο Μανοϊλοβιτς

86' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Εκτός ο Κόρμπος, μέσα ο Σαντί Αλί

85' φάουλ σε καλό σημείο για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας εκτελεί απευθείας, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Μανοϊλοβιτς

83' διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Σάσι στη θέση του Κουτσιανικούλη και ο Ντίνας αντί του Πλατέλλα

80' μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με τον Μπανανά να στέλνει τελικά την μπάλα άουτ

74' διπλή αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Μανθάτης στη θέση του Σπιριντόνοβιτς και ο Καμαρά αντί του Μασούρα

70' μακρινό σουτ του Βουό, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πανιωνίου

68' κόρνερ για τον ΟΦΗ

65' διπλή επέμβαση του Στρέζου σε σουτ του Σπιριντόνοβιτς

63' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Κυριακίδη να περνά στο παιχνίδι στη θέση του Μεγιάδο

59' ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Μανοΐλοβιτς να μπλοκάρει το πλασέ του Νέιρα

58' Κίτρινη κάρτα στον Κότσιτς

53' Κίτρινη κάρτα στον Σταυρόπουλο

Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες στο β' ημίχρονο

Έναρξη β' ημιχρόνου

Τέλος α' ημιχρόνου - Πανιώνιος - ΟΦΗ 2-2

45' Κίτρινη κάρτα στον Ντουρμισάϊ

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του α' ημιχρόνου

43' Ισοφαρίζει σε 2-2 ο Πανιώνιος με κεφαλιά του Σταυρόπουλου, σε μια φάση όπου αρχικά ο Σπιριντόνοβιτς έστειλε την μπάλα προς την εστία μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Στρέζος απομάκρυνε όμως ο Σταυρόπουλος πήρε την μπάλα και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-2 για τον Πανιώνιο

42' φάουλ σε καλό σημείο για τον Πανιώνιο

39' κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση

35' Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Κουτσιανικούλη να κάνει το πλασέ και τον Μανοϊλοβιτς να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ

Καταπληκτικό σουτ του Νέιρα, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μανοϊλοβιτς για το 1-2, μην αφήνοντας του περιθώρια αντίδρασης

26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ!

Ο Βουό έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Νέιρα, που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Κούρτι και κατέληξε στα δίχτυα

23' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ, ο οποίος ισοφαρίζει σε 1-1

21' μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Μεγιάδο να κάνει το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε άουτ

20' καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με τον Κουτσιανικούλη να κάνει το γύρισμα, ο Βουό έκανε το σουτ με τους αμυντικούς των γηπεδούχων να μπλοκάρουν την μπάλα

18' κόρνερ για τον ΟΦΗ, πέρασε ανεκμετάλλευτο

12' καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με τον Πλατέλλα να κάνει το σουτ, μπλόκαρε όμως ο γκολκιπερ του Πανιωνίου

Λάθος του Μεγιάδο, ο Κόρμπο κράτησε την μπάλα, έκανε το πλασέ για τον Μασούρα και αυτός με τη σειρά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

9' 1-0 ο Πανιώνιος με γκολ του Μασούρα