ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Ήττα για τον ΟΦΗ στο Αγρίνιο

Ήττα για τον ΟΦΗ στο Αγρίνιο

Ο ΟΦΗ πλήρωσε την κακή εμφάνιση που είχε στο παιχνίδι, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, για την 2η αγωνιστική της Super League.

Η άσχημη εμφάνιση του ΟΦΗ σε συνδυασμό με την κακή, σε πολλές στιγμές διαιτησία, είχαν ως αποτέλεσμα να γνωρίσει η κρητική ομάδα την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με διάταξη 4-2-3-1, με τον Στρέζο κάτω από την εστία, δεξιά στην άμυνα τον Αργυρόπουλο, αριστερά τον Μπολάκη και στο κέντρο της άμυνας τους Ποτουρίδη και Παπάζογλου. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Μεγιάδο και Κυριακίδης, ενώ λίγο πιο μπροστά σε ελεύθερο ρόλο ο Νέιρα. Στα άκρα της επίθεσης ήταν οι Κουτσιανικούλης και Πλατέλλας και στην κορυφή ο Βουό.

Ο Παναιτωλικός μπήκε στο παιχνίδι πιο δυνατά, έχοντας την πρώτη του καλή στιγμή στο 19' με το σουτ του Μοράρ να περνά ψηλά άουτ. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 23' η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα της εστίας του Στρέζου, με τον Μαρινάκη να βγάζει κάθετη πάσα στον Μοράρ και αυτός να πλασάρει κάνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για οφ σάιντ του Μοράρ, κάτι που φάνηκε και από το ριπλέι, όμως ο διαιτητής μέτρησε το γκολ κανονικά.

Στο 38' ο ΟΦΗ έχασε μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει, με τον Νέιρα να τροφοδοτεί τον Βουό, που βρέθηκε στο έδαφος καθώς φάνηκε να τον ανατρέπει ο γκολκίπερ τον γηπεδούχων. Ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι, παρά τις διαμαρτυρίες του Ιβοριανού, αντίθετα τον τιμώρησε με κίτρινη κάρτα για "θέατρο". Ο ΟΦΗ συνέχισε το παιχνίδι χωρίς τον προπονητή του, καθώς ο Γρατσάνης απέβαλλε από τον πάγκο τον 47χρονο τεχνικό, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα για την φάση αυτή.

Οι παίκτες του ΟΦΗ, επηρεασμένοι από όσα συνέβησαν στο πρώτο ημίχρονο, έδωσαν την ευκαιρία στον Παναιτωλικό να βρεθεί κοντά στο 2-0 στην έναρξη της επανάληψης. Στο 47' ο Μοράρ επιχείρησε το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 58' οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους σε μια φάση όπου ο Στρέζος απέκρουσε αρχικά το σουτ του Έρικσον, ο Μοράρ όμως βρήκε την μπάλα και με δυνατό σουτ την έστελε στα δίχτυα για το 2-0.

Ενδεικτικό της κακής εικόνας του ΟΦΗ στο παιχνίδι, είναι το γεγονός πως είχε την πρώτη του τελική προσπάθεια στο 62ο λεπτό, με το σουτ του Μεγιάδο να περνά ελάχιστα έξω από την εστία του Κυριακίδη. Η εικόνα του ΟΦΗ άλλαξε προς το καλύτερο στα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα, μετά την είσοδο των Ντίνα και Αραβίδη. Στο 76' οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία με τα σουτ των Ποτουρίδη και Ντίνα, ο Κυριακίδης όμως απομάκρυνε και στις δυο περιπτώσεις, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 87' με την κεφαλιά του Αραβίδη. Ο ΟΦΗ μείωσε σε 2-1 με τον Έρικσον, o οποίος στην προσπάθεια του να απομακρύνει, έστειλε τελικά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Παναιτωλικός (Τ. Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Ντίαζ, Σοάρες, Μάζουρεκ (86' Χαντάκιας), Έρικσον, Τσοκάνης, Μανά (80' Ρότσα), Μοράρ, Γουίλιαν (66' Λιάβας)

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Αργυρόπουλος (28' λ.τ. Παπαστεριανός), Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Μεγιάδο, Κυριακίδης, Νέιρα, Πλατέλλας (61' Ντίνας), Κουτσιανικούλης (74' Αραβίδης), Βουό

Διαιτητής του αγώνα ο Ε. Γρατσάνης με βοηθούς τους Α. Δίπλαρη και Η. Κωνσταντίνου. Τέταρτος ο Πρ. Ζαχαριάδης.

Δείτε εδώ το live της αναμέτρησης:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ Παναιτωλικός - ΟΦΗ 2-1

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

88' 2-1 ο ΟΦΗ με αυτογκόλ του Έρικσον

87' καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με τον Κυριακίδη να διώχνει σε κόρνερ την κεφαλιά του Αραβίδη

85' ολοκληρώνει τις αλλαγές του και ο Παναιτωλικός με τον Χαντάκια να παίρνει τη θέση του Μάζουρεκ

83' κίτρινη κάρτα για τον Ρότσα

80' ο Ρότσα στη θέση του Μανά

76' διπλή χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τους Ποτουρίδη και Ντίνα, ο Κυριακίδης όμως απομάκρυνε και στις δυο περιπτώσεις

74' ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο ΟΦΗ με τον Αραβίδη να περνά στη θέση του Κουτσιανικούλη

70' κίτρινη κάρτα στον Ντίνα

70' καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με την κεφαλιά του Βουό να περνά λίγο έξω από την εστία του Κυριακίδη

69' κίτρινη στον Μοράρ για φάουλ στον Μεγιάδο

66' αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Λιάβας αντί του Γουίλιαν

62' πρώτη τελική για τον ΟΦΗ στο παιχνίδι, με το σουτ του Μεγιάδο να περνά ελάχιστα άουτ

61' αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας στη θέση του Πλατέλλα

58' 2-0 ο Παναιτωλικός. Ο Έρικσον εκτέλεσε το φάουλ, ο Στρέζος απέκρουσε, όμως ο Μοράρ βρήκε την μπάλα και με δυνατό σουτ έκανε το 2-0

53' κίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη για μαρκάρισμα στον Ντίαζ

47' κοντά στο 2-0 ο Παναιτωλικός, με τον Μοράρ να κάνει το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε ελάχιστα άουτ

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

Τέλος α' ημιχρόνου Παναιτωλικός - ΟΦΗ 1-0

45' από μια κίτρινη κάρτα στον Νέιρα και στον Άργκους

Αποβλήθηκε ο Νίκος Παπαδόπουλος, διαμαρτυρόμενος για το πέναλτι που δεν δόθηκε στον Βουό!

38' Κίτρινη κάρτα στον Βουό, γιατί σε τετ-α-τετ με τον Κυριακίδη, τον αποφεύγει, αλλά ο Γρατσάνης θεωρεί πως ο Ιβοριανός κάνει θέατρο.

34' κίτρινη στον Μιχάι για σκληρό μαρκάρισμα στον Μεγιάδο

Εσωτερική αλλαγή για τον ΟΦΗ μετά την έξοδο του Αργυρόπουλου. Ο Κυριακίδης θα παίξει δεξί μπακ και δίπλα στο Μεγιάδο θα βρίσκεται πλέον ο Παπαστεριανός

28' αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Παπαστεριανός στη θέση του Αργυρόπουλου

23' γκολ για τον Παναιτωλικό. Ο Μοράρ με πλασέ, μετά από πάσα του Μαρινάκη, έκανε το 1-0 για τον Παναιτωλικό

20' κίτρινη κάρτα στον Μπολάκη για καθυστερημένο μαρκάρισμα στον Γουίλιαν

20' κίτρινη κάρτα στον Ποτουρίδη για διαμαρτυρία

19' σουτ του Μοράρ, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Στρέζου

14' κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο για μαρκάρισμα στον Μάζουρεκ

13' σέντρα του Πλατέλλα από δεξιά, ο Κουτσιανικούλης δεν μπορεί να πιάσει την κεφαλιά, η μπάλα άουτ

6' κόρνερ για τον Παναιτωλικό, απομάκρυναν οι παίκτες του ΟΦΗ