ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Νίκη για τον ΟΦΗ στο φιλικό με τον Πλατανιά

Νίκη για τον ΟΦΗ στο φιλικό με τον Πλατανιά

Ο ΟΦΗ επικράτησε με 2-0 του Πλατανιά στο μεταξύ τους φιλικό παιχνίδι, που έγινε στο γήπεδο "Θ. Βαρδινογιάννης".

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε έχοντας τον Σωτηρίου στην εστία, ενώ στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά έπαιξαν οι Κυριακίδης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης και Κοροβέσης. Την τριάδα στο κέντρο αποτελούσαν οι Νάστος, Παπαστεριανός και Σάσι και στην επίθεση αγωνίστηκαν στα άκρα οι Κουτσιανικούλης και Ντίνας και στην κορυφή ο Αραβίδης, ο οποίος ξεκίνησε βασικός για πρώτη φορά.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είχε την πρώτη του καλή στιγμή μόλις στο 4', με τον Αραβίδη να κάνει το σουτ, έδιωξε όμως ο τερματοφύλακας του Πλατανιά. Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα μια ευκαιρία με τον Αραβίδη να παίρνει την κεφαλιά και τον Gott να μπλοκάρει την μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλη στιγμή στο 33ο λεπτό, που ήταν και η μοναδική στο παιχνίδι, με τον Σωτηρίου να μπλοκάρει σουτ του Corstman.

O ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, αν και είχε την κατοχή της μπάλας και είχε καταφέρει να περιορίσει τον Πλατανιά, δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και τον δρόμο προς τα δίχτυα, πραγματοποιώντας μια μέτρια εμφάνιση.

Με την είσοδο των Νέιρα και Πλατέλλα, στην αρχή της επανάληψης, η εικόνα του ΟΦΗ άρχισε να αλλάζει προς το καλύτερο. Οι "ασπρόμαυροι" άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και στο 70' έγινε το 1-0 με σκορερ τον Κυριακίδη, σε μια φάση όπου ο Σάσι έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Πλατανιά, έφτασε στον Κυριακίδη και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Επτά λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ για τον ΟΦΗ, αυτή τη φορά με τον Νέιρα, μετά από σέντρα του Μπολάκη, να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα της εστίας των φιλοξενούμενων.

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος):  Σωτηρίου(65' Στρέζος), Νάστος, Ντίνας, Κουτσιανικούλης, Κυριακίδης, Αραβίδης, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Σάσι, Κοροβέσης, Ποτουρίδης.

Πλατανιάς (Π. Κάμπος): Gott (54' Σικαλιάς), Καραγκούνης, Corstman, Μίνγκας, Πουρτζιτίδης, Μajkic, Τσαμούρης, Saado, Nilli, Bουκελάτος

Για τον ΟΦΗ έπαιξαν επίσης οι Στρέζος, Νέιρα, Πλατέλλας, Βουό, Μπολάκης, Νοικοκυράκης, Κοιλιάρας ενώ για τον Πλατανιά οι Σικαλιάς, Βασιλειάδης, Σμυρλάκης, Παπανικολάου, Ποζατζίδης Στ., Αμαραντίδης, Τσακμάκης, Ποζατζίδης Χ., Κωστίκος