ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Πλήρωσε τα λάθη του ο ΟΦΗ, ήττα με 3-1 από τον ΠΑΟΚ

Πλήρωσε τα λάθη του ο ΟΦΗ, ήττα με 3-1 από τον ΠΑΟΚ

Η κακή αμυντική λειτουργία και τα πολλά λάθη κόστισαν στον ΟΦΗ, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 3-1 από τον ΠΑΟΚ, στην μεταξύ τους αναμέτρηση στο "Γεντί Κουλέ" για την 3η αγωνιστική της Super League.

Ο ΟΦΗ αν και κατάφερε να προηγηθεί, δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και τελικά έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να πάρει την νίκη και να φύγει με τους 3 βαθμούς από το Ηράκλειο.

Οι "ασπρόμαυροι" ξεκίνησαν το παιχνίδι με διάταξη 4-2-3-1, έχοντας αλλαγές στην βασική ενδεκάδα σε σχέση με τα δυο προηγούμενα παιχνίδια. Συγκεκριμένα, ο Στρέζος ήταν στην εστία και στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά οι Κυριακίδης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης και Κοροβέσης. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Νάστος και Παπαστεριανός ενώ πιο μπροστά τους ο Νέιρα, σε ρόλο οργανωτή. Δεξιά στην επίθεση ήταν ο Ντίνας, αριστερά ο Sassi και στην κορυφή ο Βουό.

Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι, έκαναν αρκετά λάθη στα πρώτα λεπτά και επέτρεψαν στον "Δικέφαλο" να δημιουργήσει αρκετές φάσεις. Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ από πολύ νωρίς και συγκεκριμένα από το 3', όπου μάλιστα δεν του δόθηκε πέναλτι, όταν ο Στρέζος ανέτρεψε τον Ζαμπά, αλλά ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι και δεν υπέδειξε την παράβαση.

Η έλλειψη συγκέντρωσης και τα αρκετά λάθη, τα οποία έκαναν στα πρώτα λεπτά και οι φιλοξενούμενοι, ήταν αυτά που έδωσαν την ευκαιρία στον ΟΦΗ να προηγηθεί. Στο 21' οι Κρητικοί έκαναν το 1-0, όταν από λάθος του Κάνιας, πήρε την μπάλα ο Παπαστεριανός και με ωραίο πλασέ την έστειλε στη δεξιά γωνία της εστίας του Πασχαλάκη.

Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα αυτό, καθώς στο 37' ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Μπίσεσβαρ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1. Ο Ολλανδός συνεργάστηκε ωραία με τον Ελ Καντουρί, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Στρέζου. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε και το 1-2 για τον ΠΑΟΚ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπίσεσβαρ, ο Μάτος βρήκε την μπάλα και με ωραία κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην αρχή του β' ημιχρόνου έγινε το 1-3, με τον Μπίσεσβαρ να αφήνει τη μπάλα για τον Ζαμπά, και αυτός με δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Στρέζο. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι στο 59ο λεπτό, με τον Κοροβέση να δίνει στον Αραβίδη , ο τελευταίος να κάνει το σουτ από κοντά, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κυριακίδης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Νάστος, Παπαστεριανός, Νέιρα (65’ Κουτσιανικούλης), Ντίνας (54’ Αραβίδης), Σάσι (54’ Πλατέλλας), Βουό.

ΠΑΟΚ (Ράσβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Κάνιας (62’ Βέρνμπλουμ), Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί, Ζαμπά (69’ Ουάρντα), Μπίσεσβαρ (80’ Σάκχοφ), Καρέλης.