ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Καραμπετάκης: "Μας προβληματίζουν τα αμυντικά λάθη"

Καραμπετάκης: "Μας προβληματίζουν τα αμυντικά λάθη"

Ο Νίκος Παπαδόπουλος δεν παρευρέθη στην συνέντευξη τύπου, που ακολούθησε μετά το τέλος του ματς με τον ΠΑΟΚ, καθώς λόγω της τιμωρίας του από το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό πήρε τη θέση του ο Νίκος Καραμπετάκης.

Ο συνεργάτης του Νίκου Παπαδόπουλου στάθηκε στα λάθη τα οποία έκανε η ομάδα του, τα οποία τους στέρησαν ένα θετικό αποτέλεσμα, ενώ τόνισε ότι στην Super League δεν επιτρέπονται στιγμές ολιγωρίας και τα λάθη πληρώνονται.

Αναλυτικά όσα είπε ο συνεργάτης του Νίκου Παπαδόπουλου:

«Πέρα από ένα πολύ δύσκολο αντίπαλο, είχαμε να αντιμετωπίσουμε και την απουσία του προπονητή μας από τον πάγκο, που σίγουρα ήταν σημαντική για μας. Μπήκαμε αρκετά καλά, μετά τα 4-5 πρώτα λεπτά. Για 35 λεπτά τακτικά ήμασταν πολύ καλά και ευτυχήσαμε να προηγηθούμε, μέσα από μια φάση που δουλεύουμε πολύ στις προπονήσεις.

Μετά, όμως, χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και δεχτήκαμε γκολ από δύο δικά μας λάθη. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ και αυτό ήταν κάτι πολύ αρνητικό για μας. Στο ημίχρονο μιλήσαμε, είπαμε να ηρεμήσουμε και να πάρουμε αυτό που μας αξίζει, γιατί στο πρώτο ημίχρονο δείξαμε ότι αξίζαμε κάτι παραπάνω.

Και πάλι, όμως, από ένα λάθος ήρθε το 1-3 και όλα έγιναν πολύ δύσκολα. Ευχαριστούμε τον κόσμο για τη συμπαράσταση και του ζητάμε ένα μεγάλο συγγνώμη για το αποτέλεσμα. Τον θέλουμε και στη συνέχει μαζί μας. Το φετινό πρωτάθλημα είναι πολύ διαφορετικό από το περσινό. Δουλεύουμε καθημερινά, βελτιωνόμαστε και πιστεύω ότι θα έρθουν και τα καλά αποτελέσματα. Έχουμε εμπιστοσύνη στα παιδιά».

Αναφορικά με την αμυντική λειτουργία του ΟΦΗ, τόνισε: «Είναι κάτι που μας προβληματίζει, το γεγονός ότι δεχόμαστε γκολ από ατομικά λάθη. Δουλεύουμε πολύ και στο αμυντικό κομμάτι και σίγουρα πρέπει να το βελτιώσουμε».

Σχετικά με το τι άλλαξε μετά την ισοφάριση, υποστήριξε: «Μετά την ισοφάριση δεν άλλαξε κάτι στον τρόπο του παιχνιδιού μας. Παρόλο που δεν κινδυνεύσαμε ιδιαίτερα, καθώς το 2-1 έγινε κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, πληρώσαμε τα αμυντικά λάθη που έγιναν».

Για το αν υπάρχει πρόβλημα προσαρμογής στη Super League, ο κ. Καραμπετάκης δήλωσε: «Δεν επιτρέπονται στιγμές ολιγωρίας. Η προσέγγιση που έχουμε και στα 3 ματς είναι πολύ καλή. Μας λείπουν κάποιες στιγμές συγκέντρωσης και το πληρώνουμε πολύ ακριβά. Ο ΠΑΟΚ είναι πολύ καλή ομάδα και δεν επιτρέπεται κανένα λάθος. Αυτό πληρώνουμε».