ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΚΥΠΕΛΛΟ | Μαγευτικός ο ΟΦΙ πήρε την πρόκριση στο Κύπελλο

Μαγευτικός ο ΟΦΙ πήρε την πρόκριση στο Κύπελλο

Ξεκάθαρη η υπεροχή του ΟΦΙ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα όπου με σύμμαχο τους περίπου 200 φίλους του που βρέθηκαν στις κερκίδες του Παγκρητίου πραγματοποίησε μια αρκετά καλή εμφάνιση, παίρνοντας την ιστορική πρόκριση στο Κύπελλο Ελλάδος ανεβάζοντας την Κρήτη ακόμη πιο ψηλά.

Ο ΟΦ Ιεράπετρας ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον αγώνα πετυχαίνοντας γκολ με τον Μαρτσάκη στο 5ο λεπτό ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και σκόραρε.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο ίδιος παίχτης είχε δοκάρι μη μπορώντας να κάνει το 2-0. Τρία λεπτά μετά ο Παπαδόπουλος έκανε ένα ψιλοκρεμαστό σουτ αλλά χωρίς να βρει στόχο ενώ στο 21’ ο Μαρτσάκης ο οποίος πρωταγονίστησε σχεδόν σε όλες τις καλές στιγμές του ΟΦΙ είχε χαμένο τετ α τετ.

Η τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο μέρος ήταν για την Καραϊσκάκη στο 27ο λεπτό έπειτα από φάουλ του Παπαδόπουλου με τον Πρίφτη να αποκρούει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΟΦΙ να είναι πάλι στο προσκήνιο χάνοντας και πάλι με τον Μαρτσάκη την ευκαιρία να σκοράρει.

Στο 72ο λεπτό ο Μάτα μπήκε στη περιοχή αλλά πλάσαρε προς την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο ΟΦΙ πίεζε ως το τέλος χωρίς να καταφέρει να σκοράρει αλλά τελικά η πρόκριση ήρθε πανυγηρικά και απόλυτα δίκαια, αφήνοντας εκτός θεσμού μια αρκετά ανταγωνιστική ομάδα... σχετικά εύκολα.

ΟΦΙ (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτης, Αναστασόπουλος, Μίγγας, Κορομηλάς Πότσι, Μάτα, Καλημέρης (Χύσι 70’), Τοπούζης, Παπαδόπουλος, Πυθαρούλης Μαρτσάκης (Μηνάς 84’)

Καραϊσκάκης: Στεφανάκος, Καραγιαννίδης, Μαχαίρας, Χούσος, Λίτσκας, Παπαδόπουλος, Μπεκατώρος (23’ Παναγιώτου), Καθιάς, Ψιανός, Παπανίκου, Ματθαίου