ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Πέρασε εύκολα απ' την Φλώρινα ο Εργοτέλης

Πέρασε εύκολα απ' την Φλώρινα ο Εργοτέλης

Ο Εργοτέλης ήταν το φαβορί στον αγώνα κυπελλου απέναντι στον Ερμή Αμυνταίου και κατάφερε να το αποδείξει αυτό νικώντας εύκολα 0-3.

Ο Εργοτέλης είχε την υπεροχή και κατάφερε να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος στο σκορ και με πολλές καλές χαμένες ευκαιρίες.

Οι ‘’κιτρινόμαυροι’’ άνοιξαν το σκορ νωρίς με τον Έφορντ έπειτα από μια σέντρα του Jakubu μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις του.

Δέκα λεπτά μετά ο Ιατρούδης είχε την ευκαιρία του αλλά δεν σκόραρε στέλνοντας την μπάλα στα χέρια του Ηλιόπουλου.

Στο 37ο λεπτό ο Τσέλιος έχασε διπλή ευκαιρία να σκοράρει με ένα σουτ του που απέκρουσε προσωρινά την μπάλα και στην επαναφορά ο ίδιος παίχτης δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αφού εμπόδιο στάθηκε και πάλι ο Ηλιόπουλος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Εργοτέλη να συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο παιχνιδιού, με συνεχής πίεση ώστε να κλειδώσει την πρόκριση και τα κατάφερε.

Στο 58’ ο Jakubu έβγαλε ακόμη μια ασιστ αυτή τη φορά στον Ιατρούδη ο οποίος με διπλή προσπάθεια σκόραρε κάνοντας το 0-2.

Ενώ ο ίδιος παίχτης ο οποίος φαίνεται σήμερα να ήταν ορεξάτος σημείωσε ακόμη ένα γκολ στο 68’ με σουτ έπειτα και πάλι από μπαλιά του Jakubu ο οποίος πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση.

Εργοτέλης: Χανιωτάκης, Mαζουλουξής, Jakubu, Μπάτζιος, Οικονόμου Bruce,Τσέλιος, Μπουτσάκης, Ιατρούδης, Καπνίδης, Efford