ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | Νικητής του "3rd International Basketball Tournament" o Ολυμπιακός

Νικητής του "3rd International Basketball Tournament" o Ολυμπιακός

Την πρώτη θέση στο διεθνές τουρνουά μπάσκετ, που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο, κατέλαβε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλάτ αγωνίστηκε στον τελικό της διοργάνωσης απέναντι στην Ούνικς Καζάν και επικράτησε με 70-65.

Η Ούνικς ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 8-4, όμως ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 16-18 υπέρ του.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μέχρι το τέλος του αγώνα οι "ερυθρόλευκοι" είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια, με τη διαφορά των δυο ομάδων να γίνεται διψήφια στο 16', με τον Ολυμπιακό να προηγείται 29-19. Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε 43-57, με τους "ερυθρόλευκους" να βρισκονται στο +14. Στην 4η περίοδο η Ούνικς, ούσα εξαιρετική τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, κατάφερε να μειώσει σε 61-63 στο 36'. Ο Βασίλης Σπανούλης όμως με ένα τρίποντο αύξησε τη διαφορά στους 5 βαθμούς, ενώ περίπου 1 λεπτό πριν το τέλος η διαφορά αυξήθηκε στους 7, με τον ΛεΝτέι.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-38 (ημίχ.), 43-57, 65-70.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πρίφτης): Σεργκέεφ 3 (1), Μόργκαν 8, Έτζαμ 9, Λόκετ 8, Εντόρ 12, Πονκρασόφ 5 (1), Κλιμένκο, Σμιθ  8 (2), Κολέσνικοφ 9 (1), Χένρι 3(1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γκος 9, Τουπάν 3, Σπανούλης 17 (4), Τίμα 11 (2), Μιλουτίνοβ 7, Στρέλνιεκς 7, Βεζένκοβ , Πρίντεζης 6, Μάντζαρης, ΛεΝτέι 10 (1).

Στον μικρό τελικό η Γαλατασαράι, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, νίκησε την Χαποέλ Ιερουσαλήμ με 94-87 και κατέλαβε την τρίτη θέση στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 22-29,41-53, 61-71, 87-94

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Ακουίλ 6, Τζόνσον 16 (1), Ελιγιάχου 6, Τιμόρ 11 (1), Φελντέιν 12, Μπάτλερ 11 , Όουενς 5, Τσούμπρεβιτς 7, Μπράουν 13 (1).

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Ερντογάν): Ουέμπστερ 18 (3), Χάρισον 14 (3), Αράποβιτς 5 (1), Χέιζ 3, Κορκμάζ 4 (1), Αράρ 2, Ολμάζ 8 (2), Κλομπουκάρ 12 (2), Όγκαστ 18, Κοκσάλ 8 (1).