ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Ισοπαλία για τον ΟΦΗ, 0 - 0 στην Ξάνθη

Ισοπαλία για τον ΟΦΗ, 0 - 0 στην Ξάνθη

Ισόπαλη, χωρίς τέρματα έληξε η αναμέτρηση του ΟΦΗ με την Ξάνθη για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο φανερά βελτιωμένος, σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, ΟΦΗ, πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε την κατοχή αλλά και αρκετές ευκαιρίες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, για να πετύχει κάποιο γκολ.

Με αρκετές αλλαγές στην βασική ενδεκάδα, και διάταξη 4-2-3-1 ξεκίνησε το ματς ο ΟΦΗ. Ο Σωτηρίου ήταν στην εστία ενώ στην άμυνα από αριστερά προς δεξιά οι Κοροβέσης, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης και Μπολάκης. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Νάστος και Μεγιάδο, με τον Νέιρα σε ρόλο οργανωτή. Στην επίθεση αριστερά ήταν ο Σάσι, δεξιά ο Ντίνας και στην κορυφή ο Αραβίδης.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε πολύ καλά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, έχοντας την κατοχή της μπάλας και αρκετές ευκαιρίες να πετύχει γκολ ενώ παράλληλα δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, με εξαίρεση την φάση με την κεφαλιά του Κάστρο στο 5ο λεπτό. Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήταν μόλις στο 10’, με τον Σάσι να βγαίνει μόνος του από αριστερά, όμως το πλασέ του δεν ήταν καλό και απομάκρυνε ο Ζίβκοβιτς. Στο 15’ ο ΟΦΗ έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ, και πάλι με τον Σάσι, ο οποίος μπήκε στην περιοχή της Ξάνθης, έκανε το γύρισμα αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Μπαξεβανίδης. Στο 38’ ο ΟΦΗ έχασε μοναδική ευκαιρία για το 1-0, όταν ο Ντίνας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αραβίδης έκανε το σουτ από κοντά με τον όμως Φλίσκα να διώχνει.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η Ξάνθη είχε μια καλή ευκαιρία, με τους αμυντικούς του ΟΦΗ να διώχνουν την τελευταία στιγμή την κεφαλιά των γηπεδούχων. Το μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου πέρασε χωρίς να σημειωθεί κάποια αξιόλογη φάση και για τις δυο ομάδες. Στο 81’ ο ΟΦΗ κέρδισε ένα φάουλ σε καλό σημείο, με τον Ντίνα να εκτελεί απευθείας και τον Ζίβκοβιτς να διώχνει με τις γροθιές. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 1-0 με τον Σωτηρίου να επεμβαίνει σωτήρια και να μπλοκάρει.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Αλμέιδα, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Ντουρίτσκοβιτς, Κάστρο, Θινιάνης, Κίκε (64' Σαρπόνγκ), Φλίσκας, Σουλεϊμάν (74' Γέντρικσεν), Μελιόπουλος (58' Κοβάσεβιτς)

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Νάστος, Ντίνας (83' Πλατέλλας), Αραβίδης (70' Βουό), Μιχόγεβιτς, Σάσι, Μεγιάδο (61' Παπαστεριανός), Κοροβέσης, Μπολάκης, Νέιρα, Ποτουρίδης.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τζοβάρας, με βοηθούς του τους Νικολαΐδη και Πάτρα (Μακεδονίας). Τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Κοτσάνης (Δράμας).

Το live της αναμέτρησης:

ΈΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

5' πρώτη καλή στιγμή για την Ξάνθη στο παιχνίδι με την κεφαλιά του Κάστρο να περνά άουτ

Ντεμπούτο με την φανέλα του ΟΦΗ για τον Μάρκο Μιχόγεβιτς, ο οποίος κλήθηκε εσπευσμένα στην Ξάνθη, εξαιτίας του τραυματισμού του Τάσου Παπάζογλου

10' καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Σάσι να βγαίνει μόνος του από αριστερά, όμως το πλασέ του δεν ήταν καλό και απομάκρυνε ο Ζίβκοβιτς

15' μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Σάσι, ο οποίος μπήκε στην περιοχή της Ξάνθης, έκανε το γύρισμα με τον Μπαξεβανίδη να διώχνει σε κόρνερ

Καλύτερος ο ΟΦΗ στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα

Ο ΟΦΗ έχει την κατοχή και έχει δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ, ενώ παράλληλα δεν έχει απειληθεί μέχρι τώρα, με εξαίρεση την φάση με τον Κάστρο στο 5ο λεπτό

38' τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Ντίνας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αραβίδης έκανε το σουτ από κοντά με τον Φλίσκα να διώχνει

Τέλος α' ημιχρόνου Ξάνθη - ΟΦΗ 0-0

Έναρξη β' ημιχρόνου

Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν στο β' ημίχρονο οι δυο ομάδες
54' φάουλ σε καλό σημείο για την Ξάνθη, με τον Σωτηρίου να διώχνει τελικά με γροθιές
56' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη με τους αμυντικούς του ΟΦΗ να διώχνουν πάνω στην γραμμή την κεφαλιά των γηπεδούχων
58' αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Κοβάσεβιτς αντί του Μελιόπουλου
61' αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Παπαστεριανός στη θέση του Μεγιάδο
64' δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Σαρπόνγκ αντί του Κίκε
70' αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Βουό θα περάσει στο παιχνίδι στην θέση του Αραβίδη
74' ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Ράσταβατς, με τον Γέντρικσεν να μπαίνει αντί του Σουλεϊμάν
Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση συνεχίζεται το παιχνίδι
81' φάουλ σε καλό σημείο για τον ΟΦΗ, με τον Ντίνα να εκτελεί απευθείας, έδιωξε με τις γροθιές ο Ζίβκοβιτς
82' σουτ εκτός περιοχής του Ντουρίτσκοβιτς, η μπάλα άουτ
83' κλέινει τις αλλαγές του και ο Νίκος Παπαδόπουλος, με τον Πλατέλλα να περνά στο παιχνίδι στη θέση του Ντίνα
Λήξη του αγώνα: Ξάνθη - ΟΦΗ 0-0