ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Με το... αριστερό στο Κύπελλο ο Ηρόδοτος

Με το... αριστερό στο Κύπελλο ο Ηρόδοτος

Άτυχος στάθηκε ο Ηρόδοτος στο ματς με τον Απόλλωνα Πόντου για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς γνώρισε την ήττα με 0-1.

Ο Απόλλων Πόντου μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε την πρώτη του καλή στιγμή μόλις στο 8', με τον Κουράκη να αποκρούει το σουτ του Πουρτουλίδη. Μετά τα πρώτα 15 λεπτά, η εικόνα του Ηροδότου βελτιώθηκε αρκετά και στο 34' έφτασε μια ανάσα από το 1-0, με τον Αυγενικού να εκτελεί το κόρνερ και τον Σμυρλή να αστοχεί από πολύ κοντά.

Στην επανάληψη η ομάδα της Αλικαρνασσού, μπήκε καλύτερα στο ματς, ασκώντας πίεση στον Απόλλωνα και ψάχνοντας το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Παρά την βελτιωμένη εικόνα του Ηροδότου, μπροστά στο σκορ μπήκε τελικά ο Απόλλωνας, όταν ο Δημητριάδης, εκμεταλλευόμενος την λανθασμένη έξοδο του Κουράκη, πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-1. Οι παίκτες του Ηροδότου συνέχισαν να προσπαθούν για την ισοφάριση και απείλησαν στο 62' με τον Φραγκουλάκη. Στο 63ο λεπτό ο Ηρόδοτος έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μάκο, μετά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχθηκε. Ο Ηρόδοτος έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση στο 70', με τον Κωνσταντινίδη να εκτελεί το κόρνερ, μπλόκαρε όμως ο Θεοδωρόπουλος πάνω στη γραμμή του τέρματος. Στο 84' αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία καθώς ο Απόλλωνας έμεινε με 10 παίκτες, με τον Καλαϊτζίδη να αντικρύζει δεύτερη κίτρινη.

Ηρόδοτος (Μανόλης Παπαματθαιάκης): Κουράκης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Δαμιανάκης, Μπαλάφας, Αυγενικού (76’ Κασαπάκης), Σμυρλής, Φραγκουλάκης (82’ Μωραΐτης), Κωνσταντινίδης (71’ Μασάδο), Μάκο, Κοντογιάννης.

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Θεολόγου, Γεωργιάδης, Σουντουρά (53’ λ.τ. Τσουμάνης), Σπόλιαριτς (91’ Δαλιανόπουλος), Δημητριάδης, Καλαϊτζίδης, Πουρτουλίδης, Κυβελίδης (82’ Δαμουλάκης).