ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Κατώτερος των περιστάσεων και πάλι ο ΟΦΗ

Κατώτερος των περιστάσεων και πάλι ο ΟΦΗ

Μια απαράδεκτη εμφάνιση και ένα ακόμη αρνητικό αποτέλεσμα, που ήρθε να προστεθεί στα προηγούμενα. Ο ΟΦΗ γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά από την ΑΕΚ με 3-0 στο "Γεντί Κουλέ". Οι "ασπρόμαυροι" πραγματοποίησαν μια κακή εμφάνιση και σε συνδυασμό με την αποβολή του Κομεσίδη στο 30', επέτρεψαν στην Ένωση να κάνει "περίπατο" στο Ηράκλειο, πετυχαίνοντας μια εύκολη νίκη.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν γεμάτα, με τις δυο ομάδες να δημιουργούν αρκετές φάσεις. Η ΑΕΚ είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο παιχνίδι μόλις στο 1’ με γύρισμα του Κλωναρίδη, έδιωξαν όμως οι αμυντικοί του ΟΦΗ, ενώ στο μέσως επόμενο λεπτό ο Πόνσε με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σωτηρίου. Ο ΟΦΗ είχε μια καλή στιγμή στο 3' με τον Πλατέλλα να εκτελεί κόρνερ, έδιωξε όμως ο Τσόσιτς και στο 5' με την κεφαλιά του Σάσι από κοντά, να περνά άουτ. Στο 12' η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαρία για το 0-1, με τον Μάνταλο να εκτελεί το φάουλ και τον Πόνσε να βάζει την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα όμως πέρασε και πάλι άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 21' με τον Μπακασέτα να στέλνει, με μακρινό συρτό σουτ, τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Σωτηρίου. Από το 30' ΟΦΗ ανακάστηκε να συνεχίσει το παιχνίδι με 10 παίκτες καθώς ο Κομεσίδης δέχθηκε κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Κλωναρίδη, πάνω στην γραμμή της περιοχής. Την εκτέλεση του φάουλ ανέλαβε ο Γκάλο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Ο ΟΦΗ βρέθηκε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς και το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με την αριθμητική ανισορροπία, είχαν ως αποτέλεσμα να μην καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά την ΑΕΚ, με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία να μειώσει σε 1-2, με την κεφαλιά του Μπολάκη στο 54', επενέβη όμως την τελευταία στιγμή ο Μπάρκας και μπλόκαρε. Στο 64', μετά από ένα τραγικό λάθος του Σωτηρίου, έγινε το 0-3 για την ΑΕΚ, με σκορερ τον Πόνσε. Από το σημείο αυτό και μετά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αρκετά, με τον ΟΦΗ να μην μπορεί να αντιδράσει. Εξαίρεση αποτελεί το 74ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να χάνουν τελικά την ευκαιρία να πετύχουν κάποιο τέρμα, καθώς ο Μπάρκας επενέβη και μπλόκαρε την κεφαλιά του Πλατέλλα.

Έτσι ολοκληρώθηκε ο αγώνας ανάμεσα στον ΟΦΗ και την ΑΕΚ, με τα τελευταία λεπτά να αποκτούν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Μετά τη λήξη του παιχνιδιού ο κόσμος της ομάδας, απογοητευμένος τόσο από το αποτέλεσμα όσο και από την εμφάνιση, αποδοκίμασε τους παίκτες του ΟΦΗ με συνθήματα, ενώ αντίθετα έδειξε την στήριξη του και την εμπιστοσύνη του στον Νίκο Παπαδόπουλο, χειροκροτώντας τον.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), με βοηθούς τους Κωστάρα (Αιτ/νίας) και Δημητριάδη (Μακεδονίας). Τέταρτος ο Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Πλατέλλας, Κυριακίδης, Αραβίδης (67' Κουτσιανικούλης), Μιχόγεβιτς, Παπαστεριανός (67' Νάστος), Κομεσίδης, Σάσι (46' Βουό), Κοροβέσης, Μπολάκης, Ποτουρίδης

ΑΕΚ: Μπάρκας, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Λόπες (72' λ.τ. Χούλτ), Γκάλο, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Κλωναρίδης (57' Γιαννιώτας), Μάνταλος, Μπακασέτας, Πόνσε (68' Γιακουμάκης)