ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Παρέμεινε χωρίς νίκη ο ΟΦΗ

Παρέμεινε χωρίς νίκη ο ΟΦΗ

Ο βελτιωμένος ΟΦΗ αν και προηγήθηκε στο σκορ, δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Λαμία.

Με αλλαγές στην βασική ενδεκάδα παρατάχθηκε ο ΟΦΗ, σε σχέση με τα προηγούμενα ματς, καθώς βρέθηκαν στο αρχικό σχήμα οι Αργυρόπουλος, Μεγιάδο, Νάστος, Νέιρα και Βουό. O ΟΦΗ ξεκίνησε με τον Στρέζο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα από αριστερά προς δεξιά τους Κοροβέση, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδη, Αργυρόπουλο. Στην μεσαία γραμμή βρίσκονταν οι Νάστος, Νέιρα και Μεγιάδο ενώ η τριάδα της επίθεσης αποτελούνταν από τους Αραβίδη, Βουό και Πλατέλλα.

Αρκετά βελτιωμένος παρουσιάστηκε ο ΟΦΗ στην Λαμία, κυρίως στο ανασταλτικό κομμάτι, με την αμυντική του λειτουργία να λειτουργεί πιο αποτελεσματικά σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια.

Το παιχνίδι στο α’ ημίχρονο ήταν ισορροπημένο άμεσα στις δυο ομάδες, με τον ΟΦΗ να έχει δυο καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Η πρώτη του καλή στιγμή ήταν στο 20’, με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει την κεφαλιά του Αραβίδη. Στο 42’ ο Πλατέλλας βγήκε από δεξιά, έκανε το σουτ όμως ο Σαράνοφ επενέβη και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Όσο για την γηπεδούχο ομάδα, αν και είχε την κατοχή, δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τους φιλοξενούμενους με εξαίρεση το 32ο λεπτό, όπου ο Μπαράλες έκανε την κεφαλιά, μπλόκαρε όμως ο Στρέζος.

Στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου, η κρητική ομάδα συνέχισε να μην απειλείται από τους γηπεδούχους ενώ κατάφερε να προηγηθεί στο 62', με τον Πλατέλλα να βγάζει την σέντρα για τον Νέιρα και αυτός με κοντινό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1. Μετά το γκολ η Λαμία άρχισε να πιέζει, παρόλα αυτά ο ΟΦΗ άντεξε την πίεση και φαινόταν να έχει την νίκη στα χέρια του. Στο 79' όμως, ο Μαστούρ κέρδισε πέναλτι από τον Κοροβέση και ο Μπαράλες ευστόχησε ισοφαρίζοντας σε 1-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το παιχνίδι.

Ο ΟΦΗ, έβαλε τέλος στο σερί των 4 αγώνων με ήττες, όμως παραμένει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, με 2 βαθμούς., μην έχοντας καταφέρει ακόμη να πάρει ένα νικηφόρο αποτέλεσμα.

Λαμία (Μ. Χάβος): Σαράνοφ, Σκόνδρας (60' Βασιλαντωνόπουλος), Βάντερσον, Αντέτζο, Αναστασιάδης, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Μπερτόλιο (70' Μαστούρ), Καραγκούνης (55' Καραμάνος), Επστάιν, Μπαράλες.

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος (83' λ.τ. Δεληγιαννίδης), Κοροβέσης, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Νάστος, Μεγιάδο, Νέιρα (72' Παπαστεριανός), Πλατέλλας, Αραβίδης (60' Ντίνας), Βουό.

Το live της αναμέτρησης:

Έναρξη του παιχνιδιού

12' κίτρινη κάρτα στον Ποτουρίδη για φάουλ στον Καραγκούνη

16' φάουλ σε καλό σημείο για τους γηπεδούχους, απομάκρυναν οι παίκτες του ΟΦΗ

20' πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με τον Αραβίδη να βρίσκει την μπάλα με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Πλατέλλα, όμως μπλόκαρε ο Σαράνοφ

Η Λαμία έχει την κατοχή στα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού, όμως δεν έχει καταφέρει να απειλήσει τον ΟΦΗ

27' κίτρινη κάρτα στον Καραγκούνη για φάουλ στον Αραβίδη

Δεληγιαννίδης, Σάσι και Ντίνας πήραν εντολή από τον Νίκο Παπαδόπουλο να σηκωθούν για προθέρμανση.

32' κεφαλιά του Μπαράλες, μπλόκαρε ο Στρέζος

Εσωτερική αλλαγή για τον ΟΦΗ. ο Πλατέλλας πέρασε δεξιά στην επίθεση και αριστερα ο Αραβίδης

40' κόρνερ για τους γηπεδούχους, έδιωξαν αρχικά οι παίκτες του ΟΦΗ, στην συνέχεια ο Δημούτσος έκανε το σουτ με τον Στρέζο να μπλοκάρει την μπάλα

42' μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ να ανοίξει το σκορ, με τον Σαράνοφ να αποκρούει το σουτ του Πλατέλλα

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων για το πρώτο ημίχρονο

45 +3' μακρινό σουτ του Νέιρα, η μπάλα ψηλά άουτ

Τέλος α' ημιχρόνου: Λαμία - ΟΦΗ 0-0

Έναρξη β' ημιχρόνου

Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δυο ομάδες

50' σουτ του Επστάιν, η μπάλα άουτ

55' αλλαγή για την Λαμία. Ο Καραμάνος στη θέση του Καραγκούνη

60' αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας στη θέση του Αραβίδη

60' δεύτερη αλλαγή για την Λαμία, ο Βασιλαντωνόπουλος στη θέση του Σκόνδρα

62' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ! Ο Πλατέλλας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Νέιρα με κοντινό πλασέ κάνει το 0-1 για τον ΟΦΗ!

67' κίτρινη κάρτα στον Μπλάζιτς

68' κόρνερ για την Λαμία, μπλόκαρε ο Στρέζος

70' ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Λαμία με τον Μαστούρ να παίρνει την θέση του Μπερτόλιο

71' κίτρινη κάρτα στον Νέιρα

72' δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Παπαστεριανός θα περάσει στο παιχνίδι αντί του Νέιρα

77' κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον

79' ο Μαστούρ κερδίζει πέναλτι από τον Κοροβέση

80' ισοφαρίζει σε 1-1 η Λαμία με τον Μπαράλες να εκτελεί το πέναλτι και να ευστοχεί

83' αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Δεληγιαννίδη στη θέση του Αργυρόπουλου

88' κίτρινη κάρτα στον Βουό

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

90+2' κόρνερ για τον ΟΦΗ, μπλόκαρε ο Σαράνοφ

Λήξη παιχνιδιού: Λαμία - ΟΦΗ 1-1