ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Ήττα για τον ΟΦΗ στο φιλικό με τον Εργοτέλη

Ήττα για τον ΟΦΗ στο φιλικό με τον Εργοτέλη

Την ήττα με 0-1 γνώρισε ο ΟΦΗ στο φιλικό παιχνίδι με τον Εργοτέλη, που έγινε στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο.

Ο ΟΦΗ πραγματοποίησε μια μέτρια εμφάνιση και δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τον Εργοτέλη, με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού.

Ο Εργοτέλης κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 22', μετουσιώνοντας σε γκολ την πρώτη του ευκαιρία στο ματς. Συγκεκριμένα, ο Κοζορώνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μαζουλουξής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Με ανεβασμένη την ψυχολογία οι παίκτες του Νίκκι Παπαβασιλείου, είχαν δυο ακόμα καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, με τον Yakubu στο 38' να αναγκάζει σε δύσκολη επέμβαση τον Σωτηρίου και τον Τσέλιο στο 42' να σουτάρει, έδιωξε όμως ο γκολκίπερ του ΟΦΗ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αρκετά, ως αποτέλεσμα των πολλών αλλαγών που έκαναν και οι δυο προπονητές. Τα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου κύλησαν χωρίς κάτι αξιοσημείωτο και για τις δυο ομάδες. Στο 63' οι "κιτρινόμαυροι" είχαν μια καλή στιγμή με τον Κοζορώνη να εκτελεί απευθείας το κόρνερ, η μπάλα όμως πέρασε άουτ. Ο ΟΦΗ ανέβασε στροφές μετά το 70ο λεπτό, απειλώντας με τους Πλατέλλα, Κουτσιανικούλη και Παπαστεριανό, με τον τελευταίο μάλιστα να σημαδεύει το δοκάρι. Ωστόσο δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, με αποτέλεσμα το φιλικό παιχνίδι να λήξει 0-1 με νικητή τον Εργοτέλη.

Διαιτητές: Βισκαδούρος, Γαρεφαλάκης, Δασκαλάκης.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ντίνας, Κουτσιανικούλης, Κυριακίδης, Αραβίδης, Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Οικονόμου, Σάσι, Μεγιάδο, Ποτουρίδης.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Στρέζος, Κυριακίδης, Κοιλιάρας (78’ Καλαιτζάκης), Ποτουρίδης (78’ Περδίκης), Νάστος, Οικονόμου (62’ Αργυρόπουλος), Παπαστεριανός, Σάσι (78’ Αζίζι), Ντίνας (62’ Κοροβέσης), Κουτσιανικούλης (78’ Νοικοκυράκης), Αραβίδης (62’ Πλατέλλας).

Εργοτέλης: Καλογεράκης, Μαζουλουξής, Υakubu, Κοζορώνης, Μπάτζιος, Bruce, Τσέλιος, Μπουτσάκης, Ιατρούδης, Effort, Kwateng.

Από το 65’ και μετά αγωνίστηκαν οι: Χανιωτάκης, Βουτσάς, Βογιατζής, Χατζηδίμπας, Πάτας, Κατσούρι (80’ Μανουσάκης), Μπουρσέλης, Λαμπάκης, Καπνίδης, Ροβίθης, Σταθόπουλος.