ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | ΟΦΗ από τα παλιά!

ΟΦΗ από τα παλιά!

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Super League πήρε ο ΟΦΗ, επικρατώντας με 1-0 του Ολυμπιακού στο «Γεντί Κουλέ».

Πραγματοποιώντας μια σπουδαία εμφάνιση, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό, με τον Μιχάλη Μπούση να είναι παρών στο γήπεδο, πανηγυρίζοντας μάλιστα έντονα στο γκολ του Βουό.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-3-3, με τον Στρέζο κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα δεξιά τον Αργυρόπουλο, αριστερά τον Κοροβέση και τους Μιχόγεβιτς - Ποτουρίδη στο κέντρο. Στη μασαία γραμμή ήταν οι Νάστος, Μεγιάδο και Κυριακίδης και στην επίθεση οι Πλατέλλας, Κουτσιανικούλης, Βουό.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας αλλά ο ΟΦΗ ήταν αυτός που πίεζε ψηλά και δημιούργησε τις ευκαιρίες για γκολ. Πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ μόλις στο 13ο λεπτό, με τον Κυριακίδη να βγάζει τη σέντρα για τον Βουό, αυτός όμως δεν κατάφερε να πλασάρει όπως θα ήθελε και η μπάλα κατέληξε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με τον Πλατέλλα να κάνει το σουτ και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Το πάθος και η προσπάθεια των παικτών του ΟΦΗ απέδωσαν καρπούς στο 35', όπου μετά από γύρισμα του Κοροβέση, ο Βουό βρήκε την μπάλα και με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα, για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσουν στο 43'. Ο Στρέζος έδιωξε αρχικά το σουτ του Χριστοδουλόπουλου και στην συνέχεια η σέντρα του Τσιμίκα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη ο τεχνικός του Ολυμπιακού προχώρησε σε δύο αλλαγές, καθώς άφησε στον πάγκο τους Τουρέ, Καμαρά και πέρασε τους Φετφατζίδη, Νάτχο στο ματς, θέλοντας να ενισχύσει την επιθετική γραμμή της ομάδας του. Πράγματι οι "ερυθρόλευκοι" άρχισαν να πιέζουν τον ΟΦΗ, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά τους γηπεδούχους, των οποίων η αμυντική γραμμή λειτούργησε εξαιρετικά. Μοναδική καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο 71', με τον Στρέζο να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Γκερέρο.

Ο ΟΦΗ ήταν εξαιρετικός σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασε σε μια πολύ σπουδαία νίκη, την πρώτη του στο φετινό πρωτάθλημα.

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Νάστος, Κουτσιανικούλης (76’ Κομεσίδης), Βουό (80’ λ.τ. Αραβίδης), Πλατέλλας, Κυριακίδης, Μιχόγεβιτς, Μεγιάδο, Κοροβέσης (68’ Κοιλιάρας), Ποτουρίδης

Ολυμπιακός (Α. Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Καμαρά (46’ Φετφατζίδης), Τουρέ (46’ Νάτχο), Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος (65’ Μάνος), Γκερέρο