ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Έκανε το 2Χ2 ο Εργοτέλης στο Κρητικό ντέρμπι

Έκανε το 2Χ2 ο Εργοτέλης στο Κρητικό ντέρμπι

Την δεύτερη του νίκη πέτυχε ο Εργοτέλης για το πρωτάθλημα της Football League μέσα στα Χανιά επικρατώντας 1-2 του ΑΟΧ/ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΥ, παίρνοντας το Κρητικό ντέρμπι.

Οι ''κιτρινόμαυροι'' είχαν τα ηνία καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, και σχετικά εύκολα πήρε την νίκη.

Ο Εργοτέλης άνοιξε από νωρίς το σκορ στο 14ο λεπτό έπειτα από κόρνερ του Μπουρσέλη και κεφαλιά του Μπάτζιου ανοίγοντας το σκορ.

Οι περισσότερες φάσεις έγιναν στο δεύτερο μέρος καθώς έως το τέλος του ημιχρόνου ο Εργοτέλης είχε την υπεροχή αλλά χωρίς να απειλεί.

Στο 53' ο Έφορντ είχε την ευκαιρία να σκοράρει έπειτα από πάσα του Ιατρούδη, αλλά το σουτ του πρώτου απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας του ΑΟΧ.

Το δεύτερο γκολ του Εργοτέλη ήρθε στο 78' με τον Yakubu ο οποίος απ' τα αριστερά με ένα διαγώνιο σουτ έγραψε το 0-2.

Ο ΑΟΧ το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 95' με τον Αρναρέλλη με ένα πολύ μακρινό σουτ εκτός περιοχής. Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και σύμφωνα με τον διαιτητή πέρασε τη γραμμή. Οι άνθρωποι των φιλοξενούμενων διαμαρτυρήθηκαν γι' αυτή τη φάση.

Με αυτή την νίκη ο Εργοτέλης έκανε το 2Χ2 ενώ ο ΑΟΧ έμεινε στον 1 βαθμό μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας.

ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Παπαδόπουλος, Τόλι (75' Τεγούσης), Ζιούλης, Φαζός, Παπαχρήστος, Σελινιωτάκης, Γκίνη, Sinon (55'  Καραγιάννης, Σάλιαγκας, Αποστολόπουλος,Malonga (67' Αρναρέλλης)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καλογεράκης, Μαζουλουξής, Yakubu, Μπουτσάκης, Μπάτζιος, Bruce, Τσέλιος, Μπουρσέλης (65' Λαμπάκης), Ιατρούδης (72' Σταθόπουλος) , Efford, Καπνίδης (58' Ροβίθης)