ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Λευκή ισοπαλία για τον ΟΦΗ κόντρα στον Απόλλωνα

Λευκή ισοπαλία για τον ΟΦΗ κόντρα στον Απόλλωνα

Χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του ΟΦΗ με τον Απόλλωνα Σμύρνης, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με διάταξη 4-2-3-1, με τον Στρέζο στην εστία και στην άμυνα από αριστερά προς δεξιά τους Κοροβέση, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδη και Αργυρόπουλο. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Νάστος και Παπάζογλου, μπροστά τους ο Πλατέλλας σε ελεύθερο ρόλο, στα άκρα της επίθεσης αριστερά ο Κουτσιανικούλης, δεξιά ο Κυριακίδης και στην κορυφή της επίθεσης ο Αραβίδης.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο α’ ημίχρονο και δημιουργώντας ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο τέρμα, κάτι που δεν συνέβη τελικά πάρα την ευκολία με την οποία έφτανε στην περιοχή του Απόλλωνα. Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους το πλασέ του Κυριακίδη στο 14’, μετά από πάσα του Κουτσιανικούλη, μπλόκαρε όμως ο Huanderson. Στο 19’ ο Αργυρόπουλος έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων ενώ στο 30’ ο Huanderson μπλόκαρε το σουτ του Αραβίδη. Στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου ο ΟΦΗ έχασε μια ακόμη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, με το ανάποδο ψαλίδι του Κυριακίδη να καταλήγει άουτ.

Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους, η μοναδική τους καλή στιγμή στο πρώτο 45λεπτο ήταν στο 31ο λεπτό, με τον Στρέζο να απομακρύνει την κεφαλιά του Durso.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δυο ομάδες. Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή στο 48' όταν, μετά από σέντρα του Κοροβέση, ο Αραβίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 52ο λεπτό, ο Απόλωννας έχασε μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Τριάδης πήρε την μπάλα μετά από λάθος του Αργυρόπουλου, έκανε το σουτ, η μπάλα όμως κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Δυο λεπτά αργότερα ο Κουτσιανικούλης έκανε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στον Κύργια, με τους παίκτες του ΟΦΗ να διαμαρτύρονται για χέρι και να ζητούν πέναλτι, ο διαιτητής όμως έδωσε συνέχεια στο ματς. Στο 78' ο Πλατέλλας έκανε ένα δυνατό σουτ, το οποίο όμως κατέληξε ψηλά άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία για γκολ στο 88', όταν ο Στρέζος απομάκρυνε αρχικά το σουτ του Μάντζιου, σε δεύτερο χρόνο ο Fadhla πήρε την μπάλα και την έστειλε προς την εστία, αναγκάζοντας τον γκολκίπερ των γηπεδούχων σε δύσκολη επέμβαση.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια από τις δυο ομάδες να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον ΟΦΗ να διατηρεί το αήττητο σερί στο πρωτάθλημα.

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κοροβέσης, Mihojevic, Ποτουρίδης, Αργυρόπουλος, Παπάζογλου, Νάστος (64' Vouho), Κουτσιανικούλης (65' Ντίνας) Πλατέλλας, Κυριακίδης, Αραβίδης (80' Neira)

Απόλλων Σμύρνης (Γ. Μαντζουράκης): Huanderson, Στάθης, Κύργιας, Orihuela, Γκίνο, Τριάδης (81' Acosta), Μάντζιος, Durso (90' Τζανετόπουλος), Lukic, Bedinelli (60' Fadhla), Kone

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Φωτιάς (Πέλλας), με βοηθούς τους Καλαμπόκη (Αιτωλοακαρνανίας) και Δημητριάδη (Καστοριάς). Τέταρτος ο Φωτιάδης (Καστοριάς).