ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | FOOTBALL LEAGUE | Ο Σμυρλής υπέγραψε την ιστορικότερη στιγμή

Ο Σμυρλής υπέγραψε την ιστορικότερη στιγμή

Την πρώτη του ιστορική νίκη στην Football League πέτυχε ο Ηρόδοτος επικρατώντας 1-0 του Αήττητου Σπάτων με γκολ του Σμυρλή στο 82ο λεπτό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολλά νεύρα αλλά και ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές. Συγκεκριμένα μόλις στο 4ο λεπτό ο Μασάδο χτύπησε τον Χριστοφιλέα ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από εκείνη τη φάση, με το παιχνίδι να διακόπεται για λίγο για μια γενική σύραξη που επικράτησε για λίγο.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στον αγώνα ήταν για τους ''κυανόλευκους'' με τον Μάκο να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι έπειτα από σουτ απ' τα αριστερά.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ηρόδοτος ασκούσε έντονη πίεση στους φιλοξενούμενους έως ότου απείλησαν με ένα ανάποδο ψαλίδι του Μαρουκάκη και δύο καλά σουτ του Χαντί που πέρασαν ανεκμετάλευτα.

Έως το τέλος του ημιχρόνου ο Αήττητος είχε την υπεροχή και συνέχισε να απειλεί με τον Μαρουκάκη να κάνει ένα σουτ αλλά ο Κουράκης απέκρουσε με δυσκολία.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ίδια νευρικότητα και δίχως κάποια αξιόλογη ευκαιρία ο ο χρόνος κυλούσε έως το 82' όπου ο Ηρόδοτος πέτυχε αυτό που τόσο επιθυμούσε.

Ο Μασάδο έκανε μια πολύ ατομική προσπάθεια πέρασε δύο παίχτες, άφησε στον Σμυρλή και αυτός με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ξεσηκωνοντας τον κόσμο που πανυγήρισε έξαλλα. Ο Σμυρλής αποδείχθηκε η χρυσή αλλαγή καθώς είχε αντικαταστήσει τον Μάκο στο ημίχρονο.

Αυτή ήταν η πρώτη μεγάλη και ιστορική νίκη του Ηροδότου στην Β' Εθνική και ήρθε με τον πιο εμφατικό τρόπο μέσα σε ξέφρενους πανυγηρισμούς.

Οι συνθέσεις:

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κουράκης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Γιαλούσης, Κανδυλάκης, Φραγκουλάκης, Κασαπάκης (76' Aργκιλέσι), Μάκο (46' Σμυρλής), Μασάδο, Κωνσταντινίδης, Φουκαράκης (65' Αμαραντίδης)

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ: Κοκκαλάς, Χριστοφιλέας, Μάγκας, Ηρακλής, Κολλαράς, Κασνέτσης, Χαντί, Γροντής, Νικλητσιώτης, Μαρουκάκης, Σπυρόπουλος