ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Εμφατική νίκη για Κεραυνό και Μαραθώνα, αναβλήθηκε το Χερσόνησος-Ελπίδες

Εμφατική νίκη για Κεραυνό και Μαραθώνα, αναβλήθηκε το Χερσόνησος-Ελπίδες

Ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της 10ης αγωνιστικής για την Α2 κατηγορία PWM MEDICAL της ΕΠΣΗ με τα παιχνίδια Νέοι Εργοτέλη-Γουβών ΠΑΟ, Διαγόρας-Μαραθώνας και Κεραυνός-Α.Ο. Καμινίων.

Επιπλέον πρέπει να σημειωθεί ότι η αναμέτρηση Χερσόνησος-Ελπίδες δε θα πραγματοποιηθεί, καθώς ο ιδρυτής και παράγοντας της ομάδας Γιώργος Ανδριανάκης θρηνεί το χαμό της αγαπημένης του αδερφής. Έτσι μετά και από απόφαση της αρμόδιας επιτροπής του πρωταθλήματος της ΕΠΣΗ το παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων αναβλήθηκε.

Εύκολο έργο είχε η ομάδα του Μαραθώνα στο σημερινό εκτός έδρας παιχνίδι, αφού νίκησε τον ουραγό  Διαγόρα με 1-5, ανεβαίνοντας έτσι, έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κοσκινάς άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μαραθώνα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Λυκούδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 0-2. Στο 25’ ο Κοσκινάς πέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή αυξάνοντας το σκορ. Στη συνέχεια του ματς, Μάτσα και Λουμπάκης πέτυχαν ακόμα δύο γκολ για τον Μαραθώνα. Ενώ οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 1-5 με πέναλτι.

Εξίσου άνετη και εύκολη μέρα είχε και ο Κεραυνός, καθώς συνέτριψε με 5-0 την ομάδα των Καμινίων. Οι παίκτες του Γιώργου Φασουλάκη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, χωρίς όμως να πετύχουν κάποιο γρήγορο γκολ. Τελικά το σκορ άνοιξε ο Σταυρακάκης στο 45ο λεπτό και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν ακόμα πιο δυνατά και πίεσαν περισσότερο. Έτσι μέσα σε διάστημα επτά λεπτών (70’-77’) κατάφεραν να πετύχουν τρία ακόμα γκολ, δύο με τον Χανιωτάκη (70’, 77’) και ένα με τον Ντραγκότι. Το τελικό 5-0 έγραψε ο Χαλκιαδάκης για την ομάδα του στο 90ο λεπτό.

Τέλος, οι Νέοι Εργοτέλη επικράτησαν στην έδρα τους με 2-1 κόντρα στον ΠΑΟ Γουβών. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 62ο λεπτό με το γκολ του Σφακιανάκη, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν επτά λεπτά αργότερα με τον Μαραγκάκη. Παρόλα αυτά η απάντηση ήρθε άμεσα για τους Νέους Εργοτέλη αφού σκόραραν ξανά στο 73ο λεπτό με τον Μπερνίκου γράφοντας έτσι το τελικό 2-1.