ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Τέλος στο αήττητο σερί, ήττα για τον ΟΦΗ στην Λιβαδειά

Τέλος στο αήττητο σερί, ήττα για τον ΟΦΗ στην Λιβαδειά

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο ΟΦΗ από τον Λεβαδειακό, για την 10η αγωνιστική της Super League.

Ο ΟΦΗ δεν ήταν καλός στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, επιτρέποντας στον Λεβαδειακό να πάρει τη νίκη και να σπάσει το αήττητο σερί των «ασπρόμαυρων».

Ο Νίκος Παπαδόπουλος παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές στην αρχική σύνθεση, έχοντας τον Στρέζο στην εστία, στην άμυνα αριστερά τον Κοιλιάρα, δεξιά τον Μπολάκη και στο κέντρο τους Μιχόγεβιτς και Παπάζογλου. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Νάστος και Κυριακίδης, μπροστά τους ο Πλατέλλας σε ελεύθερο ρόλο ενώ στην επίθεση αριστερά ο Κοροβέσης, δεξιά ο Ντίνας και στην κορυφή ο Αραβίδης.

Ο ΟΦΗ είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο ματς μόλις στο 6ο λεπτό, με τον Αραβίδη να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Μπάγιτς να αποκρούει εύκολα. Είκοσι λεπτά αργότερα ο Λεβαδειακός πήρε το προβάδισμα, με τον Στρέζο να διώχνει αρχικά το σουτ του Σαβαντογκό, όμως σε συνέχεια της φάσης ο Στανόγεβιτς πήρε την μπάλα και σκόραρε για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 1-0. Στο 41’ ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι, καθώς ο Ζησόπουλος ανέτρεψε εντός περιοχής τον Κοροβέση. Ο Αραβίδης ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα στο 45ο λεπτό, όταν μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στανόγεβιτς, η μπάλα χτύπησε αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Στρέζου και στη συνέχεια πάνω στη γραμμή του τέρματος. Ο διαιτητής όμως έκρινε ότι η μπάλα έχει περάσει την γραμμή και έδειξε τη σέντρα.

Στο β' μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν δυο καλές ευκαιρίες με τον Αραβίδη στο 49’ και τον Κοροβέση στο 55’, όμως και τις δυο φορές απέκρουσε ο Μπάγιτς. Χωρίς να σημειωθεί κάποια άλλη αξιόλογη φάση το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να γνωρίζει την ήττα.

Λεβαδειακός: Μπάγιτς, Νανγκίς (80’ Γιακουμάκης), Μαρκόφσκι, Ζησόπουλος, Καραχάλιος, Παντελιάδης, Τσαμπούρης, Σαβαντογκό, Μητρόπουλος (68’ Όμο), Αντιλέχου, Στανόγεβιτς (78’ Καθάριος)
ΟΦΗ: Στρέζος, Κοιλιάρας (57’ Κουτσιανικούλης), Παπάζογλου, Μπολάκης (77’ Σάσι), Μιχόγεβιτς, Νάστος, Κυριακίδης, Κοροβέσης, Πλατέλλας, Ντίνας, Αραβίδης