ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | FOOTBALL LEAGUE | Ικανοποίηση απ' τον Λυρώνη, ανάμεικτα τα αισθήματα για τον Παπαματθαιάκη

Ικανοποίηση απ' τον Λυρώνη, ανάμεικτα τα αισθήματα για τον Παπαματθαιάκη

Ο Ηρόδοτος πέτυχε την δεύτερη μεγάλη του νίκη στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής, κόντρα στην ΑΕ Καραϊσκάκης (2-0) και όπως ήταν λογικό ο Γιώργος Λυρώνης έπλεε σε πελάγη ευτυχίας αλλά έκανε ιδιαίτερη αναφορά στις δηλώσεις του, στην προσπάθεια των φιλοξενούμενων. Χαρακτήρισε το αποτέλεσμα δίκαιο.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε:

''Τα παιδιά για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι κάνουν κατάθεση ψυχής και έχουμε καταφέρει να κάνουμε ένα ονειρικό ξεκίνημα. Το παιχνίδι ήταν πολύ δύσκολο, πιο δύσκολο απ' ότι δείχενι το αποτέλεσμα, η αλήθεια είναι τα πρώτα 30 λεπτά είχαμε μια καλή εικόνα στο ματς αλλά μετά η ομάδα του Καραϊσκάκη ανέβασε την απόδοσή της και μπορώ να πω ότι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 40' μάλιστα θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί γιατί είχαν μια μεγάλη ευκαιρία. Στο δεύτερο ημίχρονο αυτό που είπα στα παιδιά ήταν το πως θα διαχειριστούμε αυτό το ματς, το πως θα το ελέγξουμε και πως δεν θα κινδυνεύσουμε. Πραγματικά αυτό έγινε και νομίζω ότι στο 2ο ημίχρονο παρ' όλο που η ομάδα του Καραϊσκάκη είχε σε κάποιες στιγμές του παιχνιδιού τον έλεγχο αλλά χωρίς να κινδυνεύσουμε σε κάποια σημεία του παιχνιδιού. Είναι δίκαιο το αποτέλεσμα. Καταφέραμε να πετύχουμε δύο νίκες που θα μας βοηθήσουν στη συνέχεια.

Εύχομαι καλή συνέχεια στην ομάδα του Καραϊσκάκη, η οποία έχει έναν σπουδαίο προπονητή, με διάθεση για δουλειά και είμαι σίγουρος ότι θα βρει το δρόμο και θα αφήσει τη σφραγίδα του όπως έχει κάνει σε όλες τις ομάδες που έχει δουλέψει αυτά τα χρόνια''

Ο Μανώλης Παπαματθαιάκης στην επιστροφή του σαν αντίπαλος, στην Νέα Αλικαρνασσό δεν είχε λόγια να περιγράψει αυτά που ένιωθε. Απογοητευμένος ''μεν'' απ' την ήττα της ομάδας του αλλά χαρούμενος ''δε'' που είδε τον Ηρόδοτο να προοδεύει.

''Δεν νομίζω ότι μπορώ να απαντήσω αν ερωτηθώ για τα αίσθηματα. Ούτε εγώ ξέρω να απαντήσω. Είναι λίγο παράξενα σήμερα εδώ στην Νέα Αλικαρνασσό γιατί από τη μία βλέπω την ομάδα να συνεχίζει την δουλειά που ξεκινήσαμε και τα παιδιά να είναι καλά με την τεχνική ηγεσία και αυτό είναι πάρα πολύ καλός ο τρόπος που μπήκε στο πρωτάθλημα. Σίγουρα θα χρειαστούν μεταγραφές τον Δεκέμβριο για να συμπληρωθεί αυτό το καλό που έγινε στην αρχή.

Από την άλλη είμαι αρκετά στεναχωρημένος επειδή μπήκαμε με καλύτερη διάθεση στο παιχνίδι και δεχθήκαμε ένα γκολ από μια ατομική ενέργεια ενός ποδοσφαιριστή για τον οποίο είχα μιλήσει στους παίκτες μου. Μετά ήρθε το 2-0 από μια στατική φάση και νομίζω ότι όταν τρως δύο τόσο εύκολα γκολ όσο καλή διάθεση και να έχεις είναι δύσκολο να γυρίσεις τέτοια παιχνίδια και ειδικά σε τέτοια έδρα.

Μπορεί να είχαμε σε πολύ μεγάλα διαστήματα και τον έλεγχο και την κατοχή, αλλά νομίζω πως αν δεν σταματήσουμε να τρώμε τόσο εύκολα γκολ δεν θα μπορούμε να συζητάμε για επιτυχίες. Είχαμε την ευκαιρία να μπούμε πάλι στο παιχνίδι με γκολ που δεν χάνεται με τον Παπαδόπουλο, αλλά δεν το πετύχαμε ώστε να βγούμε με άλλη ψυχολογία στο δεύτερο ημίχρονο.

Σε γενικές γραμμές νομίζω σαν ομάδα θα πρέπει να βελτιώσουμε αρκετά πράγματα και περισσότερο τα εύκολα γκολ που δεχόμαστε. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και εύχομαι στον Ηρόδοτο να πετύχει τους στόχους της επειδή είναι μια ομάδα που έχει μέταλλο, κόσμο και τίποτα δεν του λείπει.''