ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Σταμάτησε το σερί του Ζαρού ο Ρωμανός, εύκολα η Α.Ε.Κ.

Σταμάτησε το σερί του Ζαρού ο Ρωμανός, εύκολα η Α.Ε.Κ.

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν και αυτό το Σαββατοκύριακο τα τοπικά παιχνίδια της Α1 κατηγορίας PWM MEDICAL της ΕΠΣ Ηρακλείου για τα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής. Εκεί όλες οι γηπεδούχες ομάδες κατάφεραν να πάρουν  το τρίποντο, με εξαίρεση φυσικά τον Ρωμανό και τον Ζαρό που ήρθαν ισόπαλοι στο γήπεδο της Ελιάς.

Αναλυτικότερα, η Τύλισος επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές, επικρατώντας του Α.Ο. Τυμπακίου στην έδρα της με 2-0. Οι γηπεδούχοι καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο και στη συνέχεια το μόνο που έκαναν ήταν να κρατήσουν το σκορ. Τα γκολ για την ομάδα της Τυλίσου πέτυχαν οι Μανιουδης και Σπύρου στο 26ο και 42ο λεπτό αντίστοιχα.

Στις νίκες επέστρεψε και η ομάδα της Γόρτυνας μετά από τέσσερις ισοπαλίες με 1-1, καθώς επικράτησε με 1-0 κόντρα στο Π.Α.Ο. Κρουσώνα στο γήπεδο των Αγ. Δέκα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο 13ο λεπτό με το πλασέ του Κεφάκη μετά από τη καλή εκτέλεση φάουλ του Μπατούνα.  Στη συνέχεια του ματς η ομάδα του Π.Α.Ο.Κ είχε τις ευκαιρίες της, παρόλα αυτά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα. Έτσι η Γόρτυνα πήρε μία μεγάλη εντός έδρας νίκη, αφού αγωνιζόταν από το 43’ με δέκα παίκτες, μετά από την αποβολή του Αντωνάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο γήπεδο της Ελιάς Ρωμανός και Ζαρός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1, μοιράζοντας έτσι από ένα βαθμό και οι δύο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 35ο λεπτό με το γκολ του Μιχελακάκη, ενώ η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε στο 71ο λεπτό με το τέρμα του Ποτηράκη. Έτσι οι παίκτες του Ζαρού συνέχισαν το αήττητο, ακόμα και αν η εμφάνιση τους ήταν μέτρια, παραμένοντας ψηλά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με απόσταση οχτώ βαθμών από τον δεύτερο.

Νικητής βγήκε ο Πόρος στην εντός έδρας αναμέτρηση με την ομάδα της Φαιστού καθώς επικράτησε 2-0, με αποτέλεσμα να σκαρφαλώσει στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας με Π.Α.Ο. Κρουσώνα και ΠΑΝΟΜ. Τα γκολ για τον ΑΟΠ πέτυχαν ο Μάρκου Αθανάσιος στο 49ο λεπτό και ο Πολυχρονάκης Γεώργιος στο 90ο.

Σημαντική και άνετη νίκη πέτυχε η Α.Ε.Κατσαμπά  στην έδρα της με 5-0 κόντρα στη Τριτωνία, παίρνοντας έτσι τρεις βαθμούς που θα την κρατήσουν στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος. Από δύο γκολ σημείωσε για την ομάδα του ο Κοκκινάκης (5’, 23’) ενώ τα υπόλοιπα τέρματα πέτυχαν οι Νικολάου Χ.(41’), Νικολάου Π. (45’) και Ντελια (55’).

Ξεπέρασε το εμπόδιο της Μινωικής ο ΠΑΝΟΜ αφού επικράτησε στην έδρα του με 1-0. Το γκολ για την ομάδα των Μαλίων πέτυχε ο Συσκάκης στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης. Ενώ όπως ο ΠΑΝΟΜ έτσι και η Αγ. Βαρβάρα νίκησε εντός έδρας με 1-0 τις Μοίρες σε ένα παιχνίδι όπου σημαδεύτηκε από πολλές κόκκινες κάρτες από νωρίς, καθώς δέχθηκαν δύο οι φιλοξενούμενοι (Ηλιάκης 25’, Σαβοϊδάκης 32’)και μία οι γηπεδούχοι (Σχοιναράκης 25’).

Τέλος η ομάδα του Ανθεστίωνα πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Αλμυρό με το γκολ του Τρουλάκη στο 65ο λεπτό, ανεβαίνοντας έτσι στην όγδοη θέση της βαθμολογίας.