ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Συνεχίζουν μαζί Δαμάστα και Δίας, απώλεια βαθμών για Μαραθώνα

Συνεχίζουν μαζί Δαμάστα και Δίας, απώλεια βαθμών για Μαραθώνα

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε και η 11η αγωνιστική της Α2 PWM MEDICAL κατηγορίας της ΕΠΣΗ, εκεί όπου Δάμαστα και Δίας επέστρεψαν και πάλι στην ισοβαθμία.

Αναλυτικότερα, το παιχνίδι Ελπίδες – Νέοι Εργοτέλη οδηγήθηκε σε αναβολή λόγω της ακαταλληλότητας του γηπέδου από την ισχυρή βροχόπτωση του Σαββάτου. Άρα αναμένεται ο ορισμός για τη πραγματοποίηση του.

Στη Δαμάστα η τοπική ομάδα επικράτησε με 2-0 κόντρα στο Λίντο, παίρνοντας έτσι τους τρεις πολύτιμους βαθμούς που θα την ξανά βάζουν στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος, σε ισοβαθμία πάντα με τον Δία. Το πρώτο τέρμα για τους γηπεδούχους μπήκε στο 48ο λεπτό με αυτογκολ του Μηλιαράκη, ενώ το δεύτερο στο 90ο λεπτό με τον Μαρκάκη.

Στον ίδιο ρυθμό με την Δαμάστα κινήθηκε και ο Δίας ο οποίος πήρε το διπλό στο γήπεδο του ΠΟΑ με αντίπαλο τον Κεραυνό επικρατώντας με 0-2 και εκείνος. Να σημειωθεί πως και εδώ το πρώτο γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε από αυτογκολ του αντιπάλου, ενώ το δεύτερο μπήκε στο 52ο λεπτό από τον Κιαγιαδάκη διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Την ήττα με 3-2 γνώρισε ο ΟΦΑ από τον Γουβών ΠΑΟ στο γήπεδο της Χερσονήσου. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Ποριώτη, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν ένα λεπτό αργότερα με τον Δαγκωνάκη. Στη συνέχεια της αναμέτρησης η ομάδα των γουβών σκόραρε με τον Μαραγκάκη στο 61ο λεπτό, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν επτά λεπτά αργότερα, αυτή τη φορά με τον Λουλάκη. Το τελικό 3-2 για την ομάδα της Χερσονήσου έγραψε ο Νερατζάκης στο 78ο λεπτό του ματς.

Στα Καλλέσα  Μαραθώνας και Ρούβας δέχθηκαν την απώλεια βαθμών καθώς ήρθαν ισόπαλοι με 1-1. Το γκολ για την ομάδα του Ρούβα πέτυχε ο Τασούδης στο 38ο λεπτό, ενώ τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Δίπλα και διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Στο Αρκαλοχώρι Ηρακλής Νιπιδιτού και Διαγόρας ήρθαν ισόπαλοι με 2-2 μοιράζοντας έτσι από ένα βαθμό ο καθένας. Αρχικά οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ του Κουμανι Αλεξάντερ στο 31ο και στο 52ο λεπτό, όμως η ομάδα του Διαγόρα βρήκε τις λύσεις με αποτέλεσμα να σκοράρει δύο φορές και να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια το Αθλόπολις νίκησε εκτός έδρας με 1-2 το Ασήμι, ενώ στο γήπεδο της ΕΓΟΗΣ η ομάδα των Καμινίων ήρθε ισόπαλη με 0-0 με τη Χερσόνησο.