ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | Ήττα-αποκλεισμός για το Ρέθυμνο (77-74) από την Καβάλα

Ήττα-αποκλεισμός για το Ρέθυμνο (77-74) από την Καβάλα

Δεν τα κατάφερε στην Καλαμίτσα το Ρέθυμνο Aegean, το οποίο γνώρισε την ήττα με 77-74 από την Καβάλα και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα του Στέργιου Κουφού παρουσιάστηκε ανέτοιμη σε άμυνα και επίθεση. προσπάθησε να κάνει βέβαια το παιχνίδι της, αλλά το γεγονός ότι ήταν εξαιρετικά άστοχη από τα 6,75 το πλήρωσε πολύ ακριβά.

Η Καβάλα αντίθετα ήταν καλύτερη έπαιξε με πάθος και ενθουσιασμό και στα κρίσιμα σημεία μέτρησε η εμπειρία του Στεφανίδη που κράτησε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Από το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι ήταν σε θέση οδηγού, ενώ προηγήθηκαν και με 11 πόντους (20-9, 8’) με τρίποντο του Μόραλη. Αν και το Ρέθυμνο βελτίωσε κάπως την εικόνα του και μείωσε σε 24-21 στο 11’, η Καβάλα διατήρησε τα ηνία και σιγά-σιγά έχτισε και πάλι διαφορά που έφτασε τους 12 πόντους (41-29, 21’).

Με οδηγούς τους Αμερικανούς του το Ρέθυμνο μείωσε σε 45-44 στο 35’, αλλά και πάλι δεν πήρε τα ηνία. Παρέμεινε, ωστόσο, κοντά μέχρι που ο Πέτγουεϊ αποβλήθηκε με πέντε φάουλ στο 35’:30’’. Η απουσία του ήταν εμφανής με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρεθούν ξανά στο +11 (70-59, 37’).

Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Στέργιου Κουφού με όπλο κάποια εύστοχα τρίποντα μείωσαν σε 74-71 στα 8’’, αλλά ο Στφανίδης ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών, ενώ ακόμα και όταν το Ρέθυμνο είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση στο φινάλε, ο Μπράουν ήταν άστοχος στο τρίποντο που επιχείρησε.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 40-29, 60-48, 77-74.

Καβάλα (Χουγκάζ): Πάνος 10, Νάναλι 23(3), Κρστέφσκι, Καλαμπάκας, Μανωλόπουλος, Στυλιανού 11(1), Στεφανίδης 18, Κόλεμαν 4, Ίλιεφ, Καραθανάσης, Βελισσαρίου 2.

Ρέθυμνο (Κουφός): Μπράουν 24(6), Καλλινικίδης, Ουάιτ 12, Αγγελόπουλος 10(2), Τσαρούχας, Τσόχλας 7(1), Ντούβνιακ 4, Γκιζόπουλος 3, Πέτγουεϊ 14(1).