ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Μόνη στη κορυφή η Δαμάστα και πάλι

Μόνη στη κορυφή η Δαμάστα και πάλι

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν και αυτό το Σαββατοκύριακο τα παιχνίδια για τη 12η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας της ΕΠΣΗ.

Αναλυτικότερα, τη νίκη με 0-2 πήρε  ο Γουβών ΠΑΟ στο γήπεδο του ΠΟΑ με αντίπαλο το Λίντο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κωτούλα, ενώ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο ίδιος παίκτης πέτυχε και δεύτερο τέρμα διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα.

Οι Νέοι Εργοτέλοι επικράτησαν στην έδρα τους με 1-0 κόντρα στην ομάδα των Καμινίων. Το γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο 17χρονος Σταματάκης Ιωάννης στο 65ο λεπτό του ματς δίνοντας έτσι τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Μάλιστα οι γηπεδούχοι   είχαν ευκαιρίες να πετύχουν ακόμα ένα γκολ, όμως δεν τα κατάφεραν καθώς ο τερματοφύλακας των αντιπάλων βρισκόταν πάντα σε ετοιμότητα.

Στη Χερσόνησο ο Δίας δεν τα κατάφερε και ‘’στραβοπάτησε’’ απέναντι στην τοπική ομάδα καθώς το παιχνίδι έληξε 0-0, με αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες να μοιραστούν το βαθμό της ισοπαλίας.

Στις νίκες επέστρεψε ο Ο.Φ. Αρκαλοχωρίου μετά από τα τρία συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, καθώς επικράτησε 1-0 κόντρα στις Ελπίδες. Το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού πέτυχε ο Δαγκωνάκης Δημήτρης ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, χαρίζοντας έτσι το τρίποντο στην ομάδα του.

Εμφατική νίκη πέτυχε ο Ρούβας κόντρα στον Ηρακλή Νιπιδιτού με 5-0. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 23ο λεπτό μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ξημεράκη, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος ξανά σκόραρε για το 2-0. Στη συνέχεια ο Καρανδινός μόλις δύο λεπτά μετά από το δεύτερο τέρμα αύξησε το προβάδισμα ακόμα περισσότερο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρούβας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να βρει δίχτυα ακόμα δύο φορές, μία με τον Ανδρέα Γιαννακόπουλο στο 68και μία με τον Τασούδη στο 88’ επικρατώντας άνετα στον προ τελευταίο της βαθμολογίας.

Στο γήπεδο του Αγ. Μύρωνα το Αθλόπολις έφερε το τρίτο συνεχόμενο εντός έδρας αρνητικό αποτέλεσμα, αφού ηττήθηκε από τον Μαραθώνα με 0-2. Τα γκολ για τους  φιλοξενούμενους πέτυχε ο Ρομπάκης στο 65ο και 82ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Νικητής με πολλά γκολ βγήκε ο Κεραυνός στην αναμέτρηση με τον ουραγό Διαγόρα, καθώς επικράτησε με 3-6 στο γήπεδο της Ελιάς. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ από το πρώτο κιόλας λεπτό με εύστοχη εκτέλεση από την εσχάτη των ποινών. Στο 20’ Κεραυνός ισοφάρισε σε 1-1 με τον Βοργιά, ενώ πριν τη λήξη του ημιχρόνου πέτυχε ακόμα δύο γκολ με τους Παπουτσιδάκη και Νάτο στο 39ο και 45ο λεπτό αντίστοιχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Διαγόρα κατάφερε να μειώσει προσωρινά σε 2-3 με τον Τσουλιάδη στο 47’ όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση και πέτυχαν ακόμα δύο γκολ με τους Βοργιά (56’) και Παπουτσιδάκη (61’) ξανά. Στο 70’ ο Μπιμπάκης  μείωσε και πάλι για την ομάδα του αυτή τη φορά σε 3-5, όμως  δέκα λεπτά αργότερα ο Παπουτσιδάκης πέτυχε και τρίτο γκολ γράφοντας το τελικό 3-6.

Τέλος, εύκολα επικράτησε η Δαμάστα  στο εκτός έδρας ματς με το Ασήμι με 0-5. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης με το Ντίνο. Στη συνέχεια του παιχνιδιού δεν υπήρξε κάποια ιδιαίτερη φάση με αποτέλεσμα το σκορ να παραμένει στο 0-1. Στο δεύτερο μέρος η Δαμάστα πίεζε και πάλι με αποτέλεσμα να βρει δίχτυα στο 62ο λεπτό για το 0-2 με τον Απλαδά. Από εκεί και μετά το σκορ μέχρι το 90ο λεπτό είχε παραμείνει στο 0-2 όμως το προβάδισμα για τη ομάδα του Μανώλη Φρουδάκη  αυξήθηκε ακόμα περισσότερο πρώτα με ένα αυτογκόλ στο 90’ και μετά με τα γκολ των Απλαδά και Μουλακάκη στο 93ο και 95ο λεπτό αντίστοιχα. Με αυτή τη νίκη έτσι η Δαμάστα πλέον βρίσκεται μόνη στη πρώτη θέση της βαθμολογίας.