ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Μεγάλη νίκη για τη Τύλισο, τρομερή ανατροπή ο Πόρος στο Κρουσώνα

Μεγάλη νίκη για τη Τύλισο, τρομερή ανατροπή ο Πόρος στο Κρουσώνα

Στο γήπεδο του Πανεπιστημίου ο Ρωμανός πήρε το διπλό κόντρα στη Μινωική με 0-1 στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της Α1 κατηγορίας της ΕΠΣΗ.  Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις και πολλά γκολ η τοπική ομάδα της Ελιάς κατάφερε να επικρατήσει με το γκολ του Μιχελακάκη Κων/νου στο 74ο λεπτό, χαρίζοντας έτσι το τρίποντο στην ομάδα του και προσπερνώντας την Μινωική στο βαθμολογικό πίνακα.

Σημαντική απώλεια βαθμών δέχτηκε ο ΠΑΝΟΜ ο οποίος ηττήθηκε με 2-4 από την Τύλισο στην έδρα του, στα Μάλια, σε ένα παιχνίδι στο οποίο υπήρξαν τρία πέναλτι. Η ομάδα της Τυλίσου προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με το γκολ του Κουρέλη ενώ τη συνέχεια αύξησαν το προβάδισμα με τον Σπύρου στο 33’. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν ακόμα περισσότερο το προβάδισμα με το γκολ του Γκίνη στο 75’ και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σπύρου στο 81’. Ο ΠΑΝΟΜ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-4 με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι με τον Συσκάκη στο 85ο και 90ο λεπτό.

Στο γήπεδο της Γαλιάς η ομάδα του Τυμπακίου γνώρισε την ήττα στην έδρα της  με 0-2 από την Γόρτυνα. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Χελά Αρμάντ και Κεφάκης Κων/νος στο 9’ και στο 40’ αντίστοιχα.

Στο Κρουσώνα ο Πόρος έκανε τη μεγάλη ανατρόπη απέναντι στη τοπική ομάδα και γύρισε το παιχνίδι από το 2-0. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Καουκάκη, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 68’ διεύρυναν το προβάδισμα. Δέκα λεπτά αργότερα ο Γεωργόπουλος δέχτηκε τη κόκκινη κάρτα και έτσι ο Π.Α.Ο.Κ.  έμεινε με δέκα παίκτες. Από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιέζουν με αποτέλεσμα να μειώσουν στο 83’ με τον Καστελλιανάκη και στη συνέχεια να ισοφαρίσουν το παιχνίδι με αυτογκόλ του Κεφαλούκου στο 88’. Το γκολ της ανατροπής μπήκε στο 92’ από τον Γουργιώτη.

Σε ακόμα μία νίκη προχώρησε ο πρωτοπόρος Ζαρός καθώς επικράτησε της Α.Ε.Κατσαμπά με 4-0 στην έδρα του. Το σκορ στο παιχνίδι άνοιξε ο Καλομοίρης στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης. Μάλιστα αυτό ήταν και το μοναδικό γκολ στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πέτυχαν τα υπόλοιπα τρία γκολ, πρώτα με τον Αναγνωστάκη στο 60’ και στη συνέχεια με τους Χριστοφοράκη και Ποτηράκη στο 80’ και 89’ διαμορφώνοντας το τελικό 4-0. Έτσι με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ζαρού ξέφυγε με 11 βαθμούς από τη δεύτερη Α.Ε.Κ.

Στο γήπεδο των Βορρών η Φαιστός επικράτησε με 4-3  κόντρα στην Αγ. Βαρβάρα σε ένα τρομερό ματς. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον  Κοζορώνη , όμως οι γηπεδούχοι γύρισαν το παιχνίδι υπέρ τους αρκετά γρήγορα, πρώτα με τον Παπαδάκη όπου σκόραρε επτά λεπτά αργότερα και μετά με τον Γκερεδάκη στο 14’, πηγαίνοντας έτσι αποδυτήρια μπροστά με 2-1 . Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πρίφτι είδε δύο κίτρινες κάρτες (59’, 69’) με αποτέλεσμα να αποβληθεί και η Αγ. Βαρβάρα να μείνει με δέκα παίκτες.  Παρόλο που έπαιζε με δέκα η  τοπική ομάδα της Αγ. Βαρβάρας ισοφάρισε και πάλι με τον Κοζορώνη στο 78’. Όμως όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο οι γηπεδούχοι απάντησαν και πάλι με δύο γκολ με τους Νταουσιάνη και Παπαδάκη στο 81ο και 86ο λεπτό αντίστοιχα, με αποτέλεσμα να πάρουν και πάλι τα ινία του αγώνα. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν ν μειώσουν σε 4-3 με τον Μυφτάρι στο 89’.

Στη γήπεδο του Αστριτσίου ο Ανθεστίωνας αναδείχθηκε νιλητής με 1-2 επί της Τριτωνίας. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 60’ παρόλο που από το 53ο λεπτό αγωνιζότανμε δέκα παίκτες. Δεκαέξι λεπτά αργότερα ο Μεμοτσέλα ισοφάρισε για την ομάδα του. Στη συνέχεια της αναμέτρησης η ομάδα του Αστριτσίου έχασε και δεύτερο παίχτη καθώς αποβλήθηκε ο Μιαούλης στο 78’, ενώ το τελικό 1-2 διαμορφώθηκε από τον Σφακιανάκη στο 93ο λεπτό.

Τέλος, η ομάδα των Μοιρών νίκησε στην έδρα της με 2-1 τον Αλμυρό. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Καργάκη, ενώ ο ίδιος στο 31’ πέτυχε κι δεύτερο γκολ για την ομάδα του. Οι αντίπαλοι μείωσαν λίγο πριν το ημίχρονο με τον Απλαδά διατηρώντας έτσι ελπίδες για το δεύτερο μέρος. Τελικά όμως οι Μοίρες κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη αλλά και τους τρεις σημαντικούς βαθμούς που την ανέβασαν πάνω από την προ τελευταία Αγ. Βαρβάρα.