ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | EUROLEAGUE | Νίκη πρωτιάς για ΤΣΣΚΑ, επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για Ζαλγκίρις

Νίκη πρωτιάς για ΤΣΣΚΑ, επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για Ζαλγκίρις

Νικήτρια αναδείχθηκε η Γκραν Κανάρια στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Νταρουσάφακα με 71-75 για τη 10η αγωνιστική στο θεσμό της Euroleague. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα δυνατό ξεκίνημα απέναντι στους αντιπάλους τους, έχοντας ένα καλό ποσοστό ευστοχίας τόσο από τα 6.75 όσο και στα εντός πεδιάς αλλά και στα δίποντα, με αποτέλεσμα να βρίσκονται στο ημίχρονο μπροστά με δέκα πόντους (44-34). Παρόλα αυτά η Ισπανική ομάδα με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου έδειξε ένα άλλο χαρακτήρα και κατάφερε όχι μόνο να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αλλά να ανατρέψει και το εις βάρος της σκορ με ένα τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα από τον Έρικσον. Μάλιστα στη τέταρτη περίοδο η Γκραν Κανάρια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να κερδίσει το παιχνίδι και να πετύχει την τρίτη της νίκη στη διοργάνωση. Πρωταγωνιστής από τους παίκτες του Μαλδονάδο ήταν ο Μάρκους Έρικσον με 23 πόντους, ενώ αξιόλογη προσπάθεια έκανε και ο Πάσετσνικς  με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά για την Τουρκική ομάδα ξεχώρισε ο Ρέι ΜακΚάλουμ με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Δεκάλεπτα: 25-22, 44-34, 56-57, 71-75

Μετά απ’ τα συνεχόμενα εντός έδρα αρνητικά αποτελέσματα η Ζαλγκίρις επέστρεψε στις νίκες και επικράτησε με 83-78 απέναντι στην Αρμάνι, στο Κάουνας. Η Λιθουανική ομάδα η οποία στο πρώτο δεκάλεπτο βρισκόταν πίσω με 18-23, με ένα ‘’τρελό’’ δεύτερο δεκάλεπτο και με να σερί 18-0 κατάφερε να περάσει μπροστά και να ξεφύγει στο +11 από τους Ιταλούς. Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατάνε τη διαφορά και να βγάζουν σωστές άμυνες και επιθέσεις, ώστε το σκορ να παραμείνει υπέρ τους. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια της αναμέτρησης συνέχισαν να παίζουν δυναμικά μειώνοντας μέχρι και στον πόντο, όμως και πάλι οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έβρισκαν τον τρόπο και αύξαναν τη διαφορά. Μεγάλο παιχνίδι για την Ζαλγκίρις έκανε ο Μπράντον Ντέιβις με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασσίστ σε 29΄ λεπτά συμμετοχής. Από την άλλη μεριά σε καλή βραδιά για την ομάδα του Πιανιτζιάνι βρέθηκε ο Μάικ Τζέιμς με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασσίστ, ενώ αρκετή βοήθεια έδωσαν και οι Γκουντάιτις (16π., 7ρ.), Μίτσοφ (14π., 4ρ., 3α.) και Κουζμίνσκας (14π., 1ρ., 1α.).

Δεκάλεπτα: 18-23, 40-31, 60-58, 83-78

Την πρώτη της μεγάλη νίκη με προπονητή το Γ. Σφαιρόπουλο πέτυχε η Μακάμπι Τελ-Αβίβ απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας με 91-75 στην έδρα της. Οι Ισραηλινοί δημιουργώντας καλές επιθέσεις προηγήθηκαν με δέκα πόντους από την πρώτη κιόλας περίοδο δείχνοντας ποιος είναι το ‘’αφεντικό’’ της αναμέτρησης. Οι παίκτες του κόουτς Σφαιρόπουλου τα έκαναν όλα τέλεια και με κορυφαίο τον Μάικλ Ρολ (14π., 4ρ., 4α.)πέτυχαν τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση μετά από έξι συνεχόμενες ήττες! Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι δεν κατάφεραν ποτέ να ρίξουν αρκετά τη διαφορά, γνώρισαν την έκτη ήττα τους, ενώ κορυφαίος για εκείνους ήταν ο Ντέρικ Ουίλιαμς με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 27΄ λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 27-17, 47-29, 67-55, 91-75

Μεγάλο διπλό κατόρθωσε να πάρει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο παιχνίδι με τη Ρεάλ, αφού επικράτησε με 88-93 μέσα στη Μαδρίτη. Η ‘’ομάδα του στρατού’’ κατάφερε να πάρει τη πιο σημαντική της νίκη στη φετινή διοργάνωση, καθώς πλέον βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μόνη της με εννιά νίκες και μία ήττα. Οι παίκτες της Ρωσικής ομάδας μπήκαν δυνατά με την έναρξη του ματς και με κορυφαίο τον Κόρι Χίγκινς, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους και 4 ασσίστ, ‘’σκότωσαν’’ τους Μαδριλένους. Σε μία άσχημη βραδιά για τους γηπεδούχους ο Καμπάτσο έκανε και πάλι μεγάλα πράγματα, πετυχαίνοντας 23 πόντους αλλά και τη φάση του αγώνα  με το  ‘’τρελό’’ τρίποντο από την άλλη άκρη του γηπέδου στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου δεκαλέπτου. Μάλιστα χαρακτηριστικό είναι πως για ακόμη μία φορά και οι δύο ομάδες χάρισαν στους θεατές ένα παιχνίδι αντάξιο των ονομάτων τους.

Δεκάλεπτα: 20-24, 41-38, 61-67, 88-93